Battery
Categories
Important compatibility info
| Terminal Type | Female Thread |
| Ampere-Hours | 26 A |
| Type | AGM |
| Voltage | 12 V |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Length | 166 mm |
| Height | 125 mm |
| Width | 175 mm |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
| Battery | Wet |
| Ampere-Hours | 45 Ah |
| Terminal Type | Standard |
| Type | Starter Battery |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 340 A |
| Battery Type Code | 048 |
| Weight | 15000 g |
| Length | 235 mm |
| Height | 225 mm |
| Width | 128 mm |
| Voltage | 12 |
| Key Words | 340A; 45Ah; 4Yr Warranty; 235x128x225 |
| Warranty | 4 year warranty |
Important compatibility info
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 350 A |
| Voltage | 12 |
| Battery Type Code | 049 |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Ampere-Hours | 40 Ah |
| Width | 128 mm |
| Height | 220 mm |
| Length | 234 mm |
| Type | Starter Battery |
| Terminal Type | Standard |
| Battery | Wet |
| Weight | 15000 g |
| Key Words | 350A; 40Ah; 4Yr Warranty; 234x128x220 |
| Warranty | 4 year warranty |
Important compatibility info
| Battery | Wet |
| Battery Capacity 100h (Ah) | 44 Ah |
| Battery Type Code | 049 |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 350 A |
| Terminal Type | Standard |
| Type | Starter Battery |
| Length | 234 mm |
| Height | 220 mm |
| Width | 128 mm |
| Voltage | 12 |
| Ampere-Hours | 40 Ah |
| Key Words | 350A; 40Ah; 4Yr Warranty; 234x128x220 |
| Warranty | 4 year warranty |
Important compatibility info
| Hold-down Type | N |
| Extra Description | Platinum |
| Type | Starter Battery |
| Title | Motorcycle Battery 12V - 16Ah - 145CCA |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 255 A |
| Terminal Type | 7 |
| Length | 175 mm |
| Height | 155 mm |
| Width | 100 mm |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 16 Ah |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Post Positions | 21 |
| Function | Starter Battery |
| Battery Type Code | YB16-B |
| Warranty | 1 year warranty |
Additional Information
- Polypropylene Case - For increased impact resistance
- Through Partition Intercell Connectors - For increased starting power
- Acid Bottle Provided - Correct volume of acid supplied for self filling
- Dry Charged Product - Dry charged to give increased shelf life
- Thicker Pasted Plates - Improved performance and vibration resistance
- Improved Active Material - Reduced paste shedding giving extended service life
- Superior Cast Grid Plate Design - Vibration resistant and improved conductivity
Important compatibility info
| Battery Type Code | YB9-B |
| Terminal Type | M06 |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 100 A |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Hold-down Type | B00 |
| Function | Starter Battery |
| Cold-test Current, EN | 100 A |
| Post Positions | 1 |
| Extra Description | EXIDE Conventional |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 9 Ah |
| Type | Starter Battery |
| Width | 75 mm |
| Height | 140 mm |
| Length | 135 mm |
| Warranty | 1 year warranty |
| Title | Exide Motorcycle Battery - 12 V - 9Ah - 100CCA |
Additional Information
Technical Information
• Great for stocking; No recharge required before initial ac id filling • A great variety of battery types, including 6V • Acid pack included for initial filling; No need to source it separately
- Exide supplies Original Equipment batteries for BMW motorcycles
- Acid pack included-Easy stocking and handling, no recharge required before initial acid filling
- Exide Conventional batteries are designed for entry-level and older vehicles with basic power needs. They are also ideal for small lawnmowers and garden machinery.
Important compatibility info
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 310 A |
| Height | 184 mm |
| Type | Wet |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Width | 125 mm |
| Length | 192 mm |
| Battery Type Code | 895 |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 32 A |
| Terminal Type | Bolt Through |
| Warranty | 2 year warranty |
Important compatibility info
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 240 A |
| Ampere-Hours | 24 A |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Voltage | 12 V |
| Length | 192 mm |
| Battery Capacity 100h (Ah) | 27 Ah |
| Battery Type Code | 895 |
| Type | Wet |
| Height | 184 mm |
| Width | 125 mm |
| Terminal Type | Bolt Through |
| Warranty | 3 year warranty |
Important compatibility info
| Battery Type Code | YTX9-BS Compatible |
| Other Part Number | FTX9-BS, B9-12B, ATH9-12B, 6E9 |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 135 A |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Replaced by | 508012014K544 |
| Hold-down Type | B00 |
| Post Positions | 1 |
| Ampere-Hours | 8 Ah |
| Cold-test Current, EN | 135 A |
| Length | 152 mm |
| Height | 106 mm |
| Width | 88 mm |
| Voltage | 12 V |
| Extra Description | POWERSPORTS AGM |
| Terminal Type | Y5 |
| Type | Starter Battery |
| Function | Starter Battery |
| Warranty | 1 year warranty |
Additional Information
Technical Information
Designed for mounting at angles of up to 25 degrees, offering flexible installation options without compromising performance or safety.
Important compatibility info
| Warranty | 1 year warranty |
| Weight | 2500 |
| Length | 150 mm |
| Height | 92 mm |
| Width | 65 mm |
| Voltage | 12 V |
| Terminal Type | Bike Box Terminal |
| Type | Gel |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 90 A |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Battery Type Code | YT7B-4 |
| Battery Capacity 10h (Ah) | 6 Ah |





