Battery
Categories
Important compatibility info
| Battery | AGM Battery |
| Hold-down Type | B00 |
| Ampere-Hours | 18 Ah |
| Extra Description | EXIDE AGM Ready |
| Cold-test Current, EN | 250 A |
| Length | 180 mm |
| Type | Starter Battery |
| Function | Starter Battery |
| Terminal Type | M11 |
| Voltage | 12 V |
| Width | 75 mm |
| Height | 165 mm |
| Battery Type Code | 51913 |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 250 A |
| Title | Exide Motorcycle Battery - 12 V - 18Ah - 250CCA |
| Warranty | 1 year warranty |
Additional Information
Technical Information
• Maximum cranking – ideal for high-class motorcycles, power sport and off-road vehicles with large engines • Sealed VRLA (valve-regulated lead-acid) battery – ideal fo r rough terrain and highly inclined mounting • Starting reliability even at cold temperatures – ideal for jet-skis • Ready to use & maintenance free – no initial acid filling or later water refilling required
- Great safety features and ideal for motion tilting, fully sealed, leak- proof and spill-proo
- Maintenance free, no water refilling
- Ready to use, no initial acid filling
- Extended cycle life-Ideal for seasonal use, low self-discharge
- AGM Ready provides maximum power and is fully “install and forget” just like you always wanted. No initial acid filling or water topping is required. The battery is leak-proof, spill-proof and highly vibration resistant – ideal for powersport, all-terrain
Important compatibility info
| Weight | 5400 |
| Ampere-Hours | 17.2 A |
| Voltage | 12 V |
| Terminal Type | Female Thread |
| Width | 76 mm |
| Height | 167 mm |
| Length | 181 mm |
| Type | AGM |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Other Part Number | M5 Terminal Thread |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
| Battery Type Code | 063 |
| Length | 210 mm |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 360 A |
| Type | Wet |
| Terminal Type | Standard |
| Ampere-Hours | 44 A |
| Voltage | 12 V |
| Width | 175 mm |
| Weight | 15000 |
| Height | 175 mm |
| Key Words | 360A; 44Ah; 2Yr Warranty; 210x175x175 |
| Warranty | 2 year warranty |
Important compatibility info
| Length | 210 mm |
| Battery Type Code | 085 |
| Voltage | 12 V |
| Other Part Number | Unipart GBA3085 / GBA4085, Halfords HB085 / HCB085, Exide W085BX / W085SE / W093BX |
| Type | Wet |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Terminal Type | Bolt Through |
| Width | 175 mm |
| Height | 175 mm |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 360 A |
| Ampere-Hours | 43 A |
| Key Words | 360A; 43Ah; 3Yr Warranty; 210x175x175 |
| Warranty | 3 year warranty |
Important compatibility info
| Battery Type Code | 063 |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 390 A |
| Other Part Number | 063 |
| Voltage | 12V |
| Warranty | 4 Year Warranty |
| Hold-down Type | B13 |
| Terminal Type | 1 |
| Type | Lead Acid Battery |
| Length | 210 mm |
| Width | 175 mm |
| Height | 175 mm |
| Ampere-Hours | 41Ah |
| Terminal Layout | 0 |
Important compatibility info
| Terminal Type | Bolt Through |
| Type | Starter Battery |
| Ampere-Hours | 35 Ah |
| Battery Type Code | 037 |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Battery | Wet |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 300 A |
| Width | 135 mm |
| Voltage | 12 |
| Length | 245 mm |
| Height | 200 mm |
| Key Words | 300A; 35Ah; 4Yr Warranty; 245x135x200 |
| Warranty | 4 year warranty |
Important compatibility info
| Hold-down Type | B00 |
| Extra Description | BLUE dynamic |
| Cold-test Current, EN | 330 A |
| Ampere-Hours | 40 Ah |
| Voltage | 12 V |
| Width | 127 mm |
| Height | 227 mm |
| Terminal Type | 3 |
| Length | 187 mm |
| Function | Starter Battery |
| Other Part Number | 540127033 |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 330 A |
| Type | Starter Battery |
| Battery Type Code | 055 |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Post Positions | 1 |
| Key Words | 330A; 40Ah; 4Yr Warranty; 187x127x227 |
| Replaced by | 540127033K262 |
| Packaging note | Please note that Varta are currently updating their branding. The specifications are identical but you may receive a battery that looks slightly different to the image shown. |
| Warranty | 4 year warranty |
| Title | Varta A15 Battery - 40Ah - 330CCA |
Additional Information
Technical Information
“Like-for-like” replacement of batteries sold to the OE channel
Technical Information
Engineered to the highest German standards
Technical Information
Patented PowerFrame® grid for reliable starting power, fast recharge and corrosion resistance.
Technical Information
Meets all original criteria of the car manufacturer
- VARTA Dynamic SLI is made for vehicles with average power needs.
- Ideal for standard equipment and without start-stop technology.
- VARTA Dynamic SLI offers extra starting power and provides consistently high performance for longer periods of time.
- Thanks to the highest European engineering standards you´ll get the best of German engineering quality.
- The Dynamic SLI battery range benefits also from a 4 year guarantee!
- Engineered to the highest German standards
- Patented PowerFrame® grid for reliable starting power, fast recharge and corrosion resistance.
- in.Like-for-likein. replacement of OE batteries (Original Equipment)
- For all cars with standard equipment
- Recyclable and produced in an energy-saving way
Important compatibility info
| Ampere-Hours | 80 Ah |
| Terminal Type | Standard |
| Battery | Wet |
| Height | 175 mm |
| Length | 315 mm |
| Voltage | 12 |
| Type | Starter Battery |
| Weight | 21000 g |
| Width | 175 mm |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 700 A |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Battery Type Code | 110 |
| Key Words | 700A; 80Ah; 4Yr Warranty; 315x175x175 |
| Warranty | 4 year warranty |
Important compatibility info
| Function | Starter Battery |
| Hold-down Type | B00 |
| Extra Description | BLUE dynamic |
| Voltage | 12 V |
| Terminal Type | 3 |
| Ampere-Hours | 45 Ah |
| Width | 129 mm |
| Length | 238 mm |
| Cold-test Current, EN | 330 A |
| Height | 227 mm |
| Type | Starter Battery |
| Other Part Number | 545155033 |
| Battery Type Code | 154 |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 330 A |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Key Words | 330A; 45Ah; 4Yr Warranty; 238x129x227 |
| Replaced by | 545155033K262 |
| Packaging note | Please note that Varta are currently updating their branding. The specifications are identical but you may receive a battery that looks slightly different to the image shown. |
| Warranty | 4 year warranty |
| Title | Varta B31 Battery - 45Ah - 330CCA |
Additional Information
Technical Information
“Like-for-like” replacement of batteries sold to the OE channel
Technical Information
Engineered to the highest German standards
Technical Information
Patented PowerFrame® grid for reliable starting power, fast recharge and corrosion resistance.
Technical Information
Meets all original criteria of the car manufacturer
- VARTA Dynamic SLI is made for vehicles with average power needs.
- Ideal for standard equipment and without start-stop technology.
- VARTA Dynamic SLI offers extra starting power and provides consistently high performance for longer periods of time.
- Thanks to the highest European engineering standards you´ll get the best of German engineering quality.
- The Dynamic SLI battery range benefits also from a 4 year guarantee!
- Engineered to the highest German standards
- Patented PowerFrame® grid for reliable starting power, fast recharge and corrosion resistance.
- in.Like-for-likein. replacement of OE batteries (Original Equipment)
- For all cars with standard equipment
- Recyclable and produced in an energy-saving way
Important compatibility info
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Battery Type Code | 063 |
| Ampere-Hours | 50 Ah |
| Extra Description | Lucas Supreme |
| Type | Starter Battery |
| Function | Starter Battery |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 500 A |
| Key Words | 500A; 50Ah; 5Yr Warranty; 210x175x175 |
| Warranty | 5 year warranty |
Additional Information
Technical Information
Supreme

