Battery
Categories
Important compatibility info
| Function | Starter Battery |
| Length | 207 mm |
| Height | 175 mm |
| Width | 175 mm |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 360 A |
| Cold-test Current, EN | 360 A |
| Ampere-Hours | 41 Ah |
| Voltage | 12 V |
| Extra Description | S3 |
| Type | Starter Battery |
| Battery Type Code | 063 |
| Key Words | 360A; 41Ah; 3Yr Warranty; 207x175x175 |
| Terminal Type | 1 |
| Hold-down Type | B06 |
| Warranty | 3 year warranty |
Important compatibility info
| Ampere-Hours | 45 Ah |
| Cold-test Current, EN | 330 A |
| Terminal Type | 1 |
| Width | 129 mm |
| Voltage | 12 V |
| Length | 238 mm |
| Extra Description | BLUE dynamic |
| Function | Starter Battery |
| Height | 227 mm |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 330 A |
| Hold-down Type | B00 |
| Type | Starter Battery |
| Battery Type Code | 048 |
| Other Part Number | 545156033 |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Key Words | 330A; 45Ah; 4Yr Warranty; 238x129x227 |
| Replaced by | 545156033K262 |
| Packaging note | Please note that Varta are currently updating their branding. The specifications are identical but you may receive a battery that looks slightly different to the image shown. |
| Warranty | 4 year warranty |
| Title | Varta B32 Battery - 45Ah - 330CCA |
Additional Information
Technical Information
“Like-for-like” replacement of batteries sold to the OE channel
Technical Information
Engineered to the highest German standards
Technical Information
Patented PowerFrame® grid for reliable starting power, fast recharge and corrosion resistance.
Technical Information
Meets all original criteria of the car manufacturer
- VARTA Dynamic SLI is made for vehicles with average power needs.
- Ideal for standard equipment and without start-stop technology.
- VARTA Dynamic SLI offers extra starting power and provides consistently high performance for longer periods of time.
- Thanks to the highest European engineering standards you´ll get the best of German engineering quality.
- The Dynamic SLI battery range benefits also from a 4 year guarantee!
- Engineered to the highest German standards
- Patented PowerFrame® grid for reliable starting power, fast recharge and corrosion resistance.
- in.Like-for-likein. replacement of OE batteries (Original Equipment)
- For all cars with standard equipment
- Recyclable and produced in an energy-saving way
Important compatibility info
| Height | 175 mm |
| Cold-test Current, EN | 720 A |
| Battery Type Code | 096 |
| Other Part Number | 100 |
| Ampere-Hours | 72 Ah |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 720 A |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Hold-down Type | B13 |
| Type | Starter Battery |
| Terminal Type | EN |
| Extra Description | PREMIUM *** |
| Function | Starter Battery |
| Length | 278 mm |
| Voltage | 12 V |
| Width | 175 mm |
| Key Words | 720A; 72Ah; 4Yr Warranty; 278x175x175 |
| Title | Exide Conventional Battery - 12 V - 72Ah - 720CCA |
| Warranty | 4 year warranty |
Additional Information
Technical Information
• Carbon Boost® 2.0 has improved charge acceptance and recha rges up to 2.0 times faster than standard batteries • Ideal for extreme weather and urban driving conditions • 30% extra starting power • Higher average state-of-charge throughout battery life
- The HIGH-PERFORMANCE Battery with exclusive Carbon Boost 2.0 technology
- Ideal for highly equipped cars with powerful engines and demanding electrical needs
- 30% extra starting power
- Recharges up to 2 times faster compared to otherconventional batteries
- The Exide Premium Carbon Boost 2.0 battery recharges up to 2 times faster due to Exide’s proprietary application of carbon additives on the negative plates. This technique was discovered during development of our AGM and EFB ranges, and led to improved ch
Important compatibility info
| Battery Capacity 100h (Ah) | 51 Ah |
| Type | Wet |
| Width | 175 mm |
| Height | 225 mm |
| Terminal Type | Standard |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Length | 255 mm |
| Ampere-Hours | 46 A |
| Voltage | 12 V |
| Warranty | 2 year warranty |
Important compatibility info
| Ampere-Hours | 24Ah - 26Ah |
| Height | 126 mm |
| Width | 176 mm |
| Capacity | 26 Ah |
| Type | AGM |
| Terminal Type | Female Thread |
| Voltage | 12 V |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Length | 165 mm |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
| Key Words | 360A; 40Ah; 5Yr Warranty; 187x137x225 |
| Battery Type Code | 054H |
| Function | Starter Battery |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 360 A |
| Filled Weight | 9.4 kg |
| Battery | with handles, with load status display |
| Cold-test Current, EN | 360 A |
| Ampere-Hours | 40 Ah |
| Port / Connector type | T1/T3 |
| Voltage | 12 V |
| Width | 137 mm |
| Hold-down Type | B01 |
| Extra Description | YBX5000 Silver High Performance SMF Batteries |
| Type | Starter Battery |
| Height | 225 mm |
| Length | 187 mm |
| Suitable for (starter battery) | with central degassing |
| Warranty | 5 year warranty |
Important compatibility info
| Length | 277 mm |
| Height | 190 mm |
| Width | 174 mm |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 72 A |
| Terminal Type | Standard |
| Type | Wet |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 610 A |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Battery Type Code | 096 |
| Key Words | 610A; 72Ah; 4Yr Warranty; 277x174x190 |
| Warranty | 4 year warranty |
Important compatibility info
| Length | 151 mm |
| Height | 158 mm |
| Width | 87 mm |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 14 A |
| Terminal Type | Bike Box Terminal |
| Type | AGM |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 200 A |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Battery Type Code | YTX16-BS Compatible |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
| Length | 175 mm |
| Height | 155 mm |
| Width | 87 mm |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 18.9 A |
| Terminal Type | Bike Box Terminal |
| Type | AGM |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 270 A |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Battery Type Code | YTX20L-BS Compatible |
| Battery Capacity 10h (Ah) | 18 Ah |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
| Battery Type Code | 012 |
| Extra Description | YBX1000 CaCa Batteries |
| Length | 207 mm |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 380 A |
| Hold-down Type | B03 |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Port / Connector type | T1 |
| Voltage | 12 V |
| Width | 175 mm |
| Height | 190 mm |
| Cold-test Current, EN | 380 A |
| Battery | with handles |
| Filled Weight | 12.7 kg |
| Type | Starter Battery |
| Function | Starter Battery |
| Ampere-Hours | 45 Ah |
| Suitable for (starter battery) | with central degassing |
| Key Words | 380A; 45Ah; 3Yr Warranty; 207x175x190 |
| Warranty | 3 year warranty |

