Battery
Categories
Important compatibility info
| Battery Type Code | YT12A-BS |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 185 A |
| Weight | 4000 |
| Terminal Type | Bike Box Terminal |
| Type | Gel |
| Battery Capacity 10h (Ah) | 10 Ah |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Length | 150 mm |
| Width | 87 mm |
| Voltage | 12 V |
| Height | 106 mm |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
| Battery Capacity 10h (Ah) | 11 Ah |
| Battery Type Code | YTZ14S Compatible |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Weight | 4500 |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 190 A |
| Type | Gel |
| Terminal Type | Bike Box Terminal |
| Voltage | 12 V |
| Width | 87 mm |
| Height | 110 mm |
| Length | 151 mm |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
| Function | Starter Battery |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 390 A |
| Type | Starter Battery |
| Battery Type Code | 077 |
| Ampere-Hours | 45 Ah |
| Weight | 0.040 kg |
| Extra Description | Lucas Premium |
| Key Words | 390A; 45Ah; 4Yr Warranty; 210x175x190 |
| Warranty | 4 year warranty |
Additional Information
Technical Information
Premium
Important compatibility info
| Ampere-Hours | 60 Ah |
| Battery Type Code | 075 |
| Function | Starter Battery |
| Extra Description | Lucas Premium |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 540 A |
| Type | Starter Battery |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Weight | 0.050 kg |
| Key Words | 540A; 60Ah; 4Yr Warranty; 242x175x175 |
| Warranty | 4 year warranty |
Additional Information
Technical Information
Premium
Important compatibility info
| Battery | Wet |
| Length | 278 mm |
| Ampere-Hours | 70 Ah |
| Voltage | 12 |
| Height | 190 mm |
| Battery Type Code | 096R |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Weight | 19000 g |
| Width | 175 mm |
| Terminal Type | Standard |
| Type | Starter Battery |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 630 A |
| Key Words | 630A; 70Ah; 4Yr Warranty; 278x175x190 |
| Warranty | 4 year warranty |
Important compatibility info
| Height | 105 mm |
| Length | 150 mm |
| Terminal Type | 11 |
| Type | Starter Battery |
| Battery Type Code | YT9B-4 |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 115 A |
| Width | 70 mm |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 8 Ah |
| Post Positions | 1 |
| Cold-test Current, EN | 120 A |
| Extra Description | Maintenance Free |
| Hold-down Type | B00 |
| Function | Starter Battery |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
| Extra Description | Lucas Premium |
| Type | Starter Battery |
| Ampere-Hours | 60 Ah |
| Function | Starter Battery |
| Battery Type Code | 027 |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 540 A |
| Weight | 0.040 kg |
| Key Words | 540A; 60Ah; 4Yr Warranty; 242x175x190 |
| Warranty | 4 year warranty |
Additional Information
Technical Information
Premium
Important compatibility info
| Battery Capacity 10h (Ah) | 11 Ah |
| Terminal Layout | Unibull Pos and Neg Left and Right |
| Height | 110 mm |
| Voltage | 12 V |
| Type | AGM |
| Width | 87 mm |
| Battery Type Code | YTZ14S Compatible |
| Length | 151 mm |
| Terminal Type | Bike Box Terminal |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 190 A |
| Warranty | 2 year warranty |
Important compatibility info
| Battery Type Code | 002R |
| Width | 175 mm |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 40 A |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Type | Wet |
| Terminal Type | Standard |
| Height | 190 mm |
| Length | 175 mm |
| Other Part Number | Exide W102SE |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 300 A |
| Key Words | 300A; 40Ah; 3Yr Warranty; 175x175x190 |
| Warranty | 3 year warranty |
Important compatibility info
| Extra Description | BLUE dynamic |
| Other Part Number | 544401042 |
| Function | Starter Battery |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 44 Ah |
| Cold-test Current, EN | 420 A |
| Terminal Type | 1 |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 420 A |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Width | 175 mm |
| Length | 175 mm |
| Height | 190 mm |
| Type | Starter Battery |
| Hold-down Type | B13 |
| Battery Type Code | 002L |
| Key Words | 420A; 44Ah; 4Yr Warranty; 175x175x190 |
| Replaced by | 544401042K262 |
| Packaging note | Please note that Varta are currently updating their branding. The specifications are identical but you may receive a battery that looks slightly different to the image shown. |
| Warranty | 4 year warranty |
| Title | Varta B36 Battery - 44Ah - 420CCA |
Additional Information
Technical Information
“Like-for-like” replacement of batteries sold to the OE channel
Technical Information
Engineered to the highest German standards
Technical Information
Patented PowerFrame® grid for reliable starting power, fast recharge and corrosion resistance.
Technical Information
Meets all original criteria of the car manufacturer
- VARTA Dynamic SLI is made for vehicles with average power needs.
- Ideal for standard equipment and without start-stop technology.
- VARTA Dynamic SLI offers extra starting power and provides consistently high performance for longer periods of time.
- Thanks to the highest European engineering standards you´ll get the best of German engineering quality.
- The Dynamic SLI battery range benefits also from a 4 year guarantee!
- Engineered to the highest German standards
- Patented PowerFrame® grid for reliable starting power, fast recharge and corrosion resistance.
- in.Like-for-likein. replacement of OE batteries (Original Equipment)
- For all cars with standard equipment
- Recyclable and produced in an energy-saving way






