Battery
Categories
Important compatibility info
| Terminal Type | 1 |
| Function | Starter Battery |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 60 Ah |
| Cold-test Current, EN | 540 A |
| Length | 242 mm |
| Extra Description | BLUE dynamic |
| Height | 175 mm |
| Width | 175 mm |
| Hold-down Type | B13 |
| Type | Starter Battery |
| Battery Type Code | 075 |
| Title | VARTA SMF Conventional Battery 12V - 60Ah - 540CCA |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 540 A |
| Other Part Number | 560409054 |
| Key Words | 540A; 60Ah; 4Yr Warranty; 242x175x175 |
| Replaced by | 560409054K262 |
| Packaging note | Please note that Varta are currently updating their branding. The specifications are identical but you may receive a battery that looks slightly different to the image shown. |
| Warranty | 4 year warranty |
Additional Information
Technical Information
“Like-for-like” replacement of batteries sold to the OE channel
Technical Information
Engineered to the highest German standards
Technical Information
Patented PowerFrame® grid for reliable starting power, fast recharge and corrosion resistance.
Technical Information
Meets all original criteria of the car manufacturer
- Long Life - Specifically designed with Calcium/Calcium technology to extend the life of the battery
- Diesel Approved - The standard range is approved for all diesel vehicles
- Heavy Duty Performance - Ensures a high standard of performance from the battery to meet the user's requirements
Important compatibility info
| Width | 87 mm |
| Type | Gel |
| Terminal Type | Bike Box Terminal |
| Battery Capacity 10h (Ah) | 14 Ah |
| Length | 149 mm |
| Ampere-Hours | 15 A |
| Voltage | 12 V |
| Height | 144 mm |
| Battery Type Code | YTX14L-BS Compatible |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 220 A |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
| Length | 135 mm |
| Height | 167 mm |
| Width | 90 mm |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 14.7 A |
| Terminal Type | Bike Box Terminal |
| Type | Gel |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 220 A |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Battery Type Code | YB14L-A2 |
| Battery Capacity 10h (Ah) | 14 Ah |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
| Ampere-Hours | 60 Ah |
| Battery | EFB |
| Battery Type Code | 027 EFB |
| Height | 190 mm |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 560 A |
| Type | Starter Battery |
| Length | 242 mm |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Terminal Type | Standard |
| Width | 175 mm |
| Voltage | 12 |
| Key Words | 560A; 60Ah; 4Yr Warranty; 242x175x190 |
| Warranty | 4 year warranty |
Important compatibility info
| Battery | Wet |
| Terminal Type | Bolt Through |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Voltage | 12 |
| Ampere-Hours | 40 Ah |
| Type | Starter Battery |
| Battery Capacity 100h (Ah) | 44 Ah |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 360 A |
| Battery Type Code | 085 |
| Length | 210 mm |
| Height | 175 mm |
| Width | 175 mm |
| Key Words | 360A; 40Ah; 4Yr Warranty; 210x175x175 |
| Warranty | 4 year warranty |
Important compatibility info
| Hold-down Type | B00 |
| Battery | AGM Battery |
| Terminal Type | M6 |
| Width | 87 mm |
| Extra Description | SILVER dynamic Aux |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Height | 146 mm |
| Cold-test Current, EN | 200 A |
| Ampere-Hours | 13 Ah |
| Voltage | 12 V |
| Length | 150 mm |
| Function | Starter Battery |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 200 A |
| Type | Starter Battery |
| Battery Type Code | AUX14 |
| Post Positions | 1 |
| Replaced by | 513106020K262 |
| Packaging note | Please note that Varta are currently updating their branding. The specifications are identical but you may receive a battery that looks slightly different to the image shown. |
| Warranty | 1 year warranty |
| Title | Varta AUX14 Battery - 12Ah - 200CCA |
Additional Information
Technical Information
Offer reliable power storage, ensuring your systems stay operational at all times.
- Dynamic AGM Auxiliary batteries provide electrical equipment with uninterrupted functionality.
- Modern cars consume a considerable amount of electricity.
- So, these vehicles with combustion engines often come with two batteries - a 12V starter battery and an auxiliary battery.
- So, when it comes to replacing an old or defective auxiliary battery, it is important to rely on a high performing substitution.
- It is important to always replace an AGM auxiliary battery with another AGM auxiliary battery so not to risk any malfunctions and car breakdowns.
- For backup applications
- EN compliant degassing hole
- Safety Flame arrestor
- Increase the length of the start-stop moment
- Support for electrical functions during engine start
Important compatibility info
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Length | 278 mm |
| Ampere-Hours | 78 A |
| Terminal Type | Standard |
| Type | Wet |
| Battery Capacity 5h (Ah) | 62 Ah |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 740 A |
| Height | 190 mm |
| Width | 175 mm |
| Voltage | 12 V |
| Marine Cranking Amperage (MCA) | 925 A |
| Battery Capacity 100h (Ah) | 100 Ah |
| Warranty | 4 year warranty |
Important compatibility info
| Battery Type Code | YTX16-BS Compatible |
| Battery Capacity 10h (Ah) | 14 Ah |
| Height | 161 mm |
| Voltage | 12 V |
| Width | 87 mm |
| Type | AGM |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 230 A |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Ampere-Hours | 14.7 A |
| Terminal Type | Bike Box Terminal |
| Length | 150 mm |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
| Width | 175 mm |
| Terminal Type | Bolt Through |
| Battery Capacity 100h (Ah) | 44 Ah |
| Voltage | 12 |
| Battery | Wet |
| Ampere-Hours | 40 Ah |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Battery Type Code | 085 |
| Height | 175 mm |
| Length | 210 mm |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 360 A |
| Type | Starter Battery |
| Key Words | 360A; 40Ah; 2Yr Warranty; 210x175x175 |
| Warranty | 2 year warranty |
Important compatibility info
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 470 A |
| Length | 207 mm |
| Height | 190 mm |
| Width | 175 mm |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 52 Ah |
| Cold-test Current, EN | 470 A |
| Function | Starter Battery |
| Extra Description | S4 |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Type | Starter Battery |
| Battery Type Code | 012 |
| Key Words | 470A; 52Ah; 4Yr Warranty; 207x175x190 |
| Hold-down Type | B00 |
| Warranty | 4 year warranty |
| Terminal Type | 1 |


