Battery
Categories
Important compatibility info
| Type | Starter Battery |
| Hold-down Type | B13 |
| Length | 207 mm |
| Battery Type Code | 012 |
| Extra Description | SILVER dynamic |
| Width | 175 mm |
| Other Part Number | 554400053 |
| Function | Starter Battery |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 530 A |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Terminal Type | 1 |
| Height | 190 mm |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 54 Ah |
| Cold-test Current, EN | 530 A |
| Key Words | 530A; 54Ah; 5Yr Warranty; 207x175x190 |
| Replaced by | 554400053K262 |
| Packaging note | Please note that Varta are currently updating their branding. The specifications are identical but you may receive a battery that looks slightly different to the image shown. |
| Warranty | 5 year warranty |
| Title | Varta C30 Battery - 54Ah - 530CCA |
Additional Information
Technical Information
“Like-for-like” replacement of the battery sold to the OE channel
Technical Information
Engineered to the highest German standards
Technical Information
Patented PowerFrame® grid for reliable starting power, fast recharge and corrosion resistance.
Technical Information
Meets all original criteria of the car manufacturer
- VARTA Silver Dynamic is the perfect choice for non-start-stop technology with the highest power needs.
- It offers supreme starting power that will meet the toughest energy demands without compromise.
- The VARTA Silver Dynamic range has an impressive five year guarantee to ensure ultimate peace of mind for years to come.
- Engineered to the highest German standards
- Patented PowerFrame® grid for reliable starting power, fast recharge and corrosion resistance.
- in.Like-for-likein. replacement of OE batteries (Original Equipment)
- The premium battery for vehicles with non-start-stop technology
- Up to 15% higher starting power than the Blue Dynamic series
- Recyclable and produced in an energy-saving way
Important compatibility info
| Length | 278 mm |
| Voltage | 12 V |
| Height | 190 mm |
| Ampere-Hours | 70 Ah |
| Width | 175 mm |
| Cold-test Current, EN | 760 A |
| Hold-down Type | B13 |
| Battery Type Code | 096 EFB |
| Extra Description | EFB |
| Function | Starter Battery |
| Type | Starter Battery |
| Battery | EFB Battery |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 720 A |
| Terminal Type | 1 |
| Key Words | 720A; 70Ah; 3Yr Warranty; 278x175x190 |
| Title | Exide EFB Battery - 12 V - 70Ah - 760CCA |
| Warranty | 3 year warranty |
Additional Information
Technical Information
• High dynamic charge acceptance over battery’s lifespan • Extra energy for vehicles with and without Start-Stop syst ems (3 times more than conventional batteries) • EFB has 3 times higher cycle life than standard convention al batteries • Optimised regenerative braking functionality in vehicles w ith Start-Stop systems – ensuring maximum fuel savings and l ess CO2 emissions
- The new Exide EFB battery featuring Carbon Boost 2.0.supports all vehicles, with and without Start-Stop systems,which have high cycling requirements
- Extra energy for vehicles with and without
- High dynamic charge acceptance over life of battery
- First invented by Exide in 2008, EFB batteries have come to play an increasingly crucial role for car manufacturers in order to reduce fuel consumption and emissions. Now Exide brings the latest OE generation to the aftermarket, featuring Carbon Boost 2.0
Important compatibility info
| Cold-test Current, EN | 230 A |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 230 A |
| Post Positions | 1 |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Hold-down Type | B00 |
| Extra Description | Maintenance Free |
| Function | Starter Battery |
| Type | Starter Battery |
| Terminal Type | 4 |
| Battery Type Code | YTX16-BS Compatible |
| Length | 150 mm |
| Height | 161 mm |
| Width | 87 mm |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 15 Ah |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 180 A |
| Voltage | 12 V |
| Length | 186 mm |
| Hold-down Type | B00 |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Extra Description | YuMicron |
| Ampere-Hours | 30 Ah |
| Cold-test Current, EN | 180 A |
| Terminal Type | 10 |
| Type | Starter Battery |
| Function | Starter Battery |
| Height | 171 mm |
| Width | 130 mm |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
| Ampere-Hours | 77 Ah |
| Extra Description | SILVER dynamic |
| Hold-down Type | B13 |
| Length | 278 mm |
| Height | 190 mm |
| Width | 175 mm |
| Voltage | 12 V |
| Cold-test Current, EN | 780 A |
| Terminal Type | 1 |
| Function | Starter Battery |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 780 A |
| Type | Starter Battery |
| Battery Type Code | 096 |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Other Part Number | 577400078 |
| Key Words | 780A; 77Ah; 5Yr Warranty; 278x175x190 |
| Replaced by | 577400078K262 |
| Packaging note | Please note that Varta are currently updating their branding. The specifications are identical but you may receive a battery that looks slightly different to the image shown. |
| Warranty | 5 year warranty |
| Title | Varta E44 Battery - 77Ah - 780CCA |
Additional Information
Technical Information
“Like-for-like” replacement of the battery sold to the OE channel
Technical Information
Engineered to the highest German standards
Technical Information
Patented PowerFrame® grid for reliable starting power, fast recharge and corrosion resistance.
Technical Information
Meets all original criteria of the car manufacturer
- VARTA Silver Dynamic is the perfect choice for non-start-stop technology with the highest power needs.
- It offers supreme starting power that will meet the toughest energy demands without compromise.
- The VARTA Silver Dynamic range has an impressive five year guarantee to ensure ultimate peace of mind for years to come.
- Engineered to the highest German standards
- Patented PowerFrame® grid for reliable starting power, fast recharge and corrosion resistance.
- in.Like-for-likein. replacement of OE batteries (Original Equipment)
- The premium battery for vehicles with non-start-stop technology
- Up to 15% higher starting power than the Blue Dynamic series
- Recyclable and produced in an energy-saving way
