Battery
Categories
Important compatibility info
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 19 A |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Cold-test Current, EN | 15 A |
| Hold-down Type | B00 |
| Type | Starter Battery |
| Function | Starter Battery |
| Extra Description | YuMicron |
| Length | 80 mm |
| Height | 105 mm |
| Width | 70 mm |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 3 Ah |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
| Height | 107 mm |
| Length | 150 mm |
| Voltage | 12 V |
| Width | 86 mm |
| Battery Type Code | YTX9-BS Compatible |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 165 A |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Type | AGM |
| Ampere-Hours | 9 A |
| Terminal Type | Bike Box Terminal |
| Warranty | 2 year warranty |
Important compatibility info
| Cold-test Current, EN | 80 A |
| Terminal Type | 6 |
| Type | Starter Battery |
| Ampere-Hours | 7 Ah |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 115 A |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Post Positions | 1 |
| Voltage | 12 V |
| Width | 61 mm |
| Hold-down Type | B00 |
| Length | 152 mm |
| Height | 132 mm |
| Extra Description | YuMicron |
| Function | Starter Battery |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
| Terminal Layout | Terminals on End, Positive Left |
| Height | 100 mm |
| Ampere-Hours | 7.0 A |
| Terminal Type | F1 Spade Terminal |
| Voltage | 12 V |
| Width | 65 mm |
| Type | AGM |
| Weight | 2400 |
| Length | 151 mm |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
| Height | 93 mm |
| Length | 151 mm |
| Battery Type Code | YTX7A-BS Compatible |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 105 A |
| Type | AGM |
| Width | 87 mm |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 6 A |
| Terminal Type | Bike Box Terminal |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
| Hold-down Type | N |
| Terminal Type | 7 |
| Length | 134 mm |
| Height | 161 mm |
| Width | 80 mm |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 12 Ah |
| Post Positions | 21 |
| Type | Starter Battery |
| Function | Starter Battery |
| Extra Description | Platinum |
| Title | Motorcycle MF AGM Battery 12V - 12Ah - 160CCA |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 150 A |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Battery Type Code | YB12A-A |
| Warranty | 1 year warranty |
Additional Information
- Polypropylene Case - For increased impact resistance
- Vent With Flame Arrestor - Resists high internal pressures negating internal component damage
- Lead Calcium Grid Alloy - Increased electrical performance with a longer shelf and service life
- AGM (Absorbed Glass Mat) Separator - Longer service life (increased charge and discharge compatibility) with maximum vibration resistance - A totally sealed unit that can be fitted in any orientation
- Factory Activated Product - Received in fully charged condition
Important compatibility info
| Width | 86 mm |
| Voltage | 12 V |
| Terminal Type | Bike Box Terminal |
| Battery Type Code | YTX7A-BS Compatible |
| Height | 94 mm |
| Ampere-Hours | 7 A |
| Type | AGM |
| Length | 150 mm |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 135 A |
| Warranty | 2 year warranty |
Important compatibility info
| Height | 160 mm |
| Length | 135 mm |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 165 A |
| Cold-test Current, EN | 165 A |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Extra Description | EXIDE Conventional |
| Width | 80 mm |
| Battery Type Code | YB12AL-A |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 12 Ah |
| Type | Starter Battery |
| Function | Starter Battery |
| Hold-down Type | B00 |
| Terminal Type | M04 |
| Warranty | 1 year warranty |
| Title | Exide Motorcycle Battery - 12 V - 12Ah - 165CCA |
Additional Information
Technical Information
• Great for stocking; No recharge required before initial ac id filling • A great variety of battery types, including 6V • Acid pack included for initial filling; No need to source it separately
- Acid pack included-Easy stocking and handling, no recharge required before initial acid filling
- Exide supplies Original Equipment batteries for BMW motorcycles
- Exide Conventional batteries are designed for entry-level and older vehicles with basic power needs. They are also ideal for small lawnmowers and garden machinery.
Important compatibility info
| Voltage | 12 V |
| Title | Motorcycle Battery 12V - 9Ah - 110CCA |
| Width | 75 mm |
| Height | 139 mm |
| Length | 135 mm |
| Type | Starter Battery |
| Extra Description | Platinum |
| Function | Starter Battery |
| Ampere-Hours | 9 Ah |
| Cold-test Current, EN | 100 A |
| Battery Type Code | YB9L-A2 |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 110 A |
| Terminal Type | 7 |
| Hold-down Type | N |
| Warranty | 1 year warranty |
Additional Information
- Superior Cast Grid Plate Design - Vibration resistant and improved conductivity
- Improved Active Material - Reduced paste shedding giving extended service life
- Thicker Pasted Plates - Improved performance and vibration resistance
- Dry Charged Product - Dry charged to give increased shelf life
- Acid Bottle Provided - Correct volume of acid supplied for self filling
- Through Partition Intercell Connectors - For increased starting power
- Polypropylene Case - For increased impact resistance
Important compatibility info
| Hold-down Type | B0 |
| Extra Description | EXIDE Bike Conventional |
| Type | Starter Battery |
| Cold-test Current, EN | 145 A |
| Post Positions | 0 |
| Function | Starter Battery |
| Length | 134.1 mm |
| Height | 166 mm |
| Width | 89 mm |
| Voltage | 12 V |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 145 A |
| Terminal Type | Bike Box Terminal |
| Ampere-Hours | 14 Ah |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
| Terminal Type | Bike Box Terminal |
| Ampere-Hours | 6.3 A |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 90 A |
| Type | Gel |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Length | 150 mm |
| Battery Capacity 10h (Ah) | 6 Ah |
| Battery Type Code | YTX7A-BS Compatible |
| Width | 87 mm |
| Voltage | 12 V |
| Height | 93 mm |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Voltage | 12 V |
| Terminal Type | Bike Box Terminal |
| Ampere-Hours | 7 A |
| Length | 114 mm |
| Height | 131 mm |
| Width | 69 mm |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 100 A |
| Type | AGM |
| Battery Type Code | YTX7L-BS Compatible |
| Warranty | 2 year warranty |
Important compatibility info
| Extra Description | POWERSPORTS Freshpack |
| Height | 112 mm |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Battery Type Code | YB3L-A |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 30 A |
| Warranty | 1 year warranty |
| Length | 100 mm |
| Other Part Number | 6D2P, AB3L-A, FB3L-A |
| Width | 58 mm |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 3 Ah |
| Cold-test Current, EN | 30 A |
| Hold-down Type | B00 |
| Terminal Type | Y6 |
| Type | Starter Battery |
| Function | Starter Battery |
Important compatibility info
| Warranty | 1 year warranty |
| Length | 100 mm |
| Height | 112 mm |
| Width | 58 mm |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 3 Ah |
| Cold-test Current, EN | 30 A |
| Hold-down Type | B00 |
| Terminal Type | Y6 |
| Type | Starter Battery |
| Function | Starter Battery |
| Extra Description | POWERSPORTS Freshpack |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 30 A |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Battery Type Code | YB3L-B |
Important compatibility info
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Length | 134 mm |
| Height | 161 mm |
| Width | 80 mm |
| Voltage | 12 V |
| Type | AGM |
| Ampere-Hours | 12 A |
| Terminal Type | Bolt Through |
| Battery Type Code | YB12A-A |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 150 A |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
| Type | Starter Battery |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 165 A |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Battery Type Code | YB12A-A |
| Function | Starter Battery |
| Cold-test Current, EN | 165 A |
| Hold-down Type | B00 |
| Post Positions | 1 |
| Length | 135 mm |
| Extra Description | EXIDE Conventional |
| Ampere-Hours | 12 Ah |
| Voltage | 12 V |
| Width | 80 mm |
| Height | 160 mm |
| Terminal Type | M06 |
| Warranty | 1 year warranty |
| Title | Exide Motorcycle Battery - 12 V - 12Ah - 165CCA |
Additional Information
Technical Information
• Great for stocking; No recharge required before initial ac id filling • A great variety of battery types, including 6V • Acid pack included for initial filling; No need to source it separately
- Exide supplies Original Equipment batteries for BMW motorcycles
- Acid pack included-Easy stocking and handling, no recharge required before initial acid filling
- Exide Conventional batteries are designed for entry-level and older vehicles with basic power needs. They are also ideal for small lawnmowers and garden machinery.
Important compatibility info
| Length | 136 mm |
| Battery Type Code | YB9-B |
| Type | AGM |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 120 A |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Terminal Type | Bolt Through |
| Ampere-Hours | 9 A |
| Width | 76 mm |
| Height | 139 mm |
| Voltage | 12 V |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
| Height | 200 mm |
| Weight | 15000 g |
| Ampere-Hours | 35 Ah |
| Battery | Wet |
| Terminal Type | Standard |
| Type | Starter Battery |
| Battery Capacity 100h (Ah) | 38 Ah |
| Length | 245 mm |
| Voltage | 12 |
| Width | 135 mm |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 280 A |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Battery Type Code | 015 |
| Key Words | 280A; 35Ah; 4Yr Warranty; 245x135x200 |
| Warranty | 4 year warranty |
Important compatibility info
| Hold-down Type | N |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Post Positions | 9 |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 105 A |
| Title | Motorcycle Battery 6V - 13Ah - 105CCA |
| Length | 119 mm |
| Type | Starter Battery |
| Extra Description | Platinum |
| Ampere-Hours | 13 Ah |
| Function | Starter Battery |
| Voltage | 6 V |
| Width | 83 mm |
| Height | 161 mm |
| Terminal Type | 6 |
| Warranty | 1 year warranty |
Additional Information
- Superior Cast Grid Plate Design - Vibration resistant and improved conductivity
- Improved Active Material - Reduced paste shedding giving extended service life
- Thicker Pasted Plates - Improved performance and vibration resistance
- Dry Charged Product - Dry charged to give increased shelf life
- Acid Bottle Provided - Correct volume of acid supplied for self filling
- Through Partition Intercell Connectors - For increased starting power
- Polypropylene Case - For increased impact resistance
Important compatibility info
| Voltage | 12 V |
| Length | 134 mm |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Width | 90 mm |
| Ampere-Hours | 11 A |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 140 A |
| Height | 145 mm |
| Type | Wet |
| Terminal Type | Bike Box Terminal |
| Warranty | 1 year warranty |


