Battery
Categories
Important compatibility info
| Length | 197 mm |
| Type | AGM |
| Terminal Type | Female Thread |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 38 A |
| Width | 165 mm |
| Height | 170 mm |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
| Battery Type Code | YTX12-BS Compatible |
| Extra Description | Westco Platinum |
| Terminal Type | Bike Box Terminal |
| Type | AGM |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 180 A |
| Length | 152 mm |
| Height | 130 mm |
| Width | 87 mm |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Ampere-Hours | 10 A |
| Voltage | 12 V |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
| Suitable for (starter battery) | with central degassing |
| Voltage | 12 V |
| Battery | with handles, with load status display |
| Cold-test Current, EN | 760 A |
| Ampere-Hours | 80 Ah |
| Length | 317 mm |
| Width | 175 mm |
| Port / Connector type | T1 |
| Height | 175 mm |
| Battery Type Code | 110 |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 760 A |
| Filled Weight | 18.7 kg |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Function | Starter Battery |
| Type | Starter Battery |
| Extra Description | YBX3000 SMF Batteries |
| Hold-down Type | B03 |
| Key Words | 760A; 80Ah; 3Yr Warranty; 317x175x175 |
| Warranty | 3 year warranty |
Important compatibility info
| Voltage | 12 |
| Width | 173 mm |
| Battery Type Code | 249 EFB |
| Type | Starter Battery |
| Terminal Type | Standard |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Ampere-Hours | 95 Ah |
| Battery | EFB |
| Length | 306 mm |
| Height | 222 mm |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 800 A |
| Key Words | 800A; 95Ah; 4Yr Warranty; 306x173x222 |
| Warranty | 4 year warranty |
Important compatibility info
| Length | 278 mm |
| Height | 175 mm |
| Width | 175 mm |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 65 Ah |
| Cold-test Current, EN | 650 A |
| Function | Starter Battery |
| Terminal Type | 1 |
| Warranty | 4 year warranty |
| Extra Description | S4E EFB |
| Type | Starter Battery |
| Battery Type Code | 100 EFB |
| Replaces | 0092S5E070 |
| Hold-down Type | B01 |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 650 A |
| Key Words | 650A; 65Ah; 4Yr Warranty; 278x175x175 |
Important compatibility info
| Voltage | 12 V |
| Terminal Type | Female Thread |
| Battery Type Code | YB18L-A2 |
| Height | 162 mm |
| Width | 90 mm |
| Type | AGM |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 280 A |
| Terminal Layout | Unibull Pos and Neg Left and Right |
| Length | 180 mm |
| Ampere-Hours | 22.5 A |
| Warranty | 2 year warranty |
Important compatibility info
| Length | 317 mm |
| Ampere-Hours | 80 A |
| Terminal Type | Standard |
| Width | 175 mm |
| Voltage | 12 V |
| Type | Wet |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 740 A |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Height | 190 mm |
| Warranty | 4 year warranty |
Important compatibility info
| Type | Wet |
| Ampere-Hours | 30 A |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 300 A |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Terminal Type | Bolt Through |
| Weight | 8000 |
| Length | 187 mm |
| Height | 165 mm |
| Width | 128 mm |
| Voltage | 12 V |
| Warranty | 2 year warranty |
Important compatibility info
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 630 A |
| Extra Description | Numax XV |
| Type | Wet |
| Terminal Type | Dual Terminal |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Marine Cranking Amperage (MCA) | 780 A |
| Length | 257 mm |
| Height | 220 mm |
| Width | 172 mm |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 80 A |
| Warranty | 3 year warranty |
Important compatibility info
| Type | AGM |
| Length | 170 mm |
| Height | 175 mm |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 265 A |
| Marine Cranking Amperage (MCA) | 350 A |
| PHCA (5 sec) | 625 A |
| Battery Capacity 5h (Ah) | 15 Ah |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Terminal Type | Female Thread |
| Weight | 7200 |
| Width | 99 mm |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 18 A |
| Battery Capacity 100h (Ah) | 20 Ah |
| Battery Type Code | PC625 |
| Warranty | 2 year warranty |

