Battery
Categories
Important compatibility info
| Width | 86 mm |
| Battery Capacity 5h (Ah) | 12 Ah |
| Marine Cranking Amperage (MCA) | 240 A |
| Height | 131 mm |
| Weight | 5000 |
| Length | 177 mm |
| Battery Type Code | PC545 |
| Type | AGM |
| Ampere-Hours | 14 A |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 185 A |
| Battery Capacity 100h (Ah) | 15 Ah |
| Voltage | 12 V |
| Terminal Type | Female Thread |
| PHCA (5 sec) | 545 A |
| Warranty | 2 year warranty |
Important compatibility info
| Ampere-Hours | 65Ah |
| Type | Flooded Battery |
| Terminal Type | 1 |
| Hold-down Type | B13 |
| Battery Type Code | 100 EFB |
| Terminal Layout | 0 |
| Features | Start-Stop Suitable |
| Other Part Number | 100 |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 650 A |
| Length | 277 mm |
| Height | 175 mm |
| Width | 174 mm |
| Voltage | 12V |
| Warranty | 3 Year Warranty |
Important compatibility info
| Weight | 8500 |
| Length | 150 mm |
| Height | 145 mm |
| Width | 88 mm |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 12 A |
| Terminal Type | Bike Box Terminal |
| Type | AGM |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 200 A |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Battery Type Code | AUX14 |
| Warranty | 3 year warranty |
Important compatibility info
| Type | Starter Battery |
| Voltage | 12 V |
| Function | Starter Battery |
| Title | Leisure Battery 12V - 110Ah |
| Post Positions | 1 |
| Terminal Type | T1 |
| Hold-down Type | N |
| Height | 237 mm |
| Width | 171 mm |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| NCC Class | C |
| Ampere-Hours | 110 Ah |
| Length | 328 mm |
| Extra Description | Platinum |
| Warranty | 2 year warranty |
Additional Information
- Maintenance Accessible - Ability to top up each cell with battery acid electrolyte
- Up to 70 Cycles - Tested by the NCC to provide 70 complete cycles
- NCC rated Class C - Verified by the NCC the Platinum flooded range provides consumer confidence
Important compatibility info
| Height | 190 mm |
| Extra Description | YBX5000 Silver High Performance SMF Batteries |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 640 A |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Function | Starter Battery |
| Type | Starter Battery |
| Suitable for (starter battery) | with central degassing |
| Battery Type Code | 027 |
| Ampere-Hours | 65 Ah |
| Voltage | 12 V |
| Port / Connector type | T1 |
| Width | 175 mm |
| Length | 243 mm |
| Hold-down Type | B13, B14 |
| Cold-test Current, EN | 640 A |
| Battery | with handles, with load status display |
| Filled Weight | 15.1 kg |
| Key Words | 640A; 65Ah; 5Yr Warranty; 243x175x190 |
| Warranty | 5 year warranty |
Important compatibility info
| Height | 225 mm |
| Width | 175 mm |
| Length | 302 mm |
| Battery Type Code | 249H |
| Terminal Type | Standard |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 91 A |
| Extra Description | Lucas Premium |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Type | Wet |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 740 A |
| Key Words | 740A; 91Ah; 4Yr Warranty; 302x175x225 |
| Warranty | 4 year warranty |
Important compatibility info
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Width | 175 mm |
| Length | 302 mm |
| Height | 225 mm |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 91 A |
| Terminal Type | Standard |
| Type | Wet |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 740 A |
| Other Part Number | Halfords HB334 / HCB334 |
| Battery Type Code | 250H |
| Key Words | 740A; 91Ah; 3Yr Warranty; 302x175x225 |
| Warranty | 3 year warranty |
Important compatibility info
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 650 A |
| Length | 277 mm |
| Height | 190 mm |
| Type | EFB |
| Width | 174 mm |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 70 A |
| Terminal Type | Standard |
| Battery Type Code | 096 EFB |
| Key Words | 650A; 70Ah; 4Yr Warranty; 277x174x190 |
| Warranty | 4 year warranty |
Important compatibility info
| Ampere-Hours | 95 Ah |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 800 A |
| Battery Type Code | 019 |
| Height | 190 mm |
| Length | 353 mm |
| Function | Starter Battery |
| Type | Starter Battery |
| Extra Description | S4 |
| Voltage | 12 V |
| Width | 175 mm |
| Cold-test Current, EN | 800 A |
| Key Words | 800A; 95Ah; 4Yr Warranty; 353x175x190 |
| Hold-down Type | B01 |
| Warranty | 4 year warranty |
| Terminal Type | 1 |
Important compatibility info
| Length | 353 mm |
| Height | 190 mm |
| Battery Type Code | 019 EFB |
| Battery | EFB |
| Terminal Type | Standard |
| Width | 175 mm |
| Ampere-Hours | 100 Ah |
| Type | Starter Battery |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 850 A |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Voltage | 12 |
| Key Words | 850A; 100Ah; 4Yr Warranty; 353x175x190 |
| Warranty | 4 year warranty |




