Battery
Categories
Important compatibility info
| Terminal Type | 1 |
| Replaces | EK800 |
| Battery | AGM Battery |
| Length | 315 mm |
| Height | 190 mm |
| Width | 175 mm |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 82 Ah |
| Cold-test Current, EN | 800 A |
| Type | Starter Battery |
| Function | Starter Battery |
| Extra Description | AGM |
| Hold-down Type | B13 |
| Battery Type Code | 115 AGM |
| Title | Exide AGM Battery - 12 V - 82Ah - 800CCA |
| Warranty | 3 year warranty |
Additional Information
Technical Information
• Created for OE purposes, its design, components and materi al give maximum power and top charge acceptance • Valve-regulated lead-acid batteries ensure maximum power a nd long lifespan • Top-level safety features and absolutely no free acid •Start-Stop AGM battery has 4 times extra cycle life compare d to standard conventional batteries
- Choose the Original Latest AGM generation approved by car manufacturers
- Ideal for large cars, SUVs, vans and vehicles with Start-Stop and power-hu
- Optimised for partial state of charge operations
- 4 times higher cycle life
- Top charge acceptance
- Exide’s AGM (Absorbent Glass Mat) battery uses high-performance components and materials, including high-surface glass mat separators, advanced lead-tin alloys and unique carbon additives in the active mass. New cutting-edge LifeGrid technology provides c
Important compatibility info
| Type | Gel |
| Extra Description | Sonnenschein GF |
| Length | 167 mm |
| Other Part Number | A512C/24 |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 24 A |
| Terminal Type | Female Thread |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Width | 176 mm |
| Height | 126 mm |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
| Terminal Layout | Terminals Across Centre |
| Hold-down Type | B01 |
| Post Positions | 9 |
| Terminal Type | 8 |
| Extra Description | ProMotive HD |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 800 A |
| Cold-test Current, EN | 800 A |
| Battery | HEAVY DUTY [increased cycle and vibration proof] |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 105 Ah |
| Type | Starter Battery |
| Length | 330 mm |
| Height | 240 mm |
| Width | 172 mm |
| Function | Starter Battery |
| Replaced by | 605103080K182 |
| Packaging note | Please note that Varta are currently updating their branding. The specifications are identical but you may receive a battery that looks slightly different to the image shown. |
| Warranty | 3 year warranty |
| Title | Varta H16 Battery - 105Ah - 800CCA |
Additional Information
Technical Information
Engineered in Germany, VARTA batteries deliver precision performance and lasting reliability
Technical Information
Patented PowerFrame® grid for reliable starting power, fast recharge and corrosion resistance.
Technical Information
Meets all original criteria of the commercial vehicle manufacturer
- VARTA ProMotive Heavy Duty Previously named as the ProMotive Black battery range.
- The ProMotive Heavy Duty battery range offers made-to-measure power output for older vehicles and those with lower energy requirements.
- Completely maintenance-free under normal usage conditions.
- Vibration-resistant design.
- High cyclic stability.
- The VARTA ProMotive Heavy Duty is a reliable power source that will impress you right from the word in.goin..
- Primarily used for HGVs, trucks, construction vehicles or agricultural vehicles.
- Engineered in Germany
- Patented PowerFrame grid for reliable starting power, fast recharge and corrosion resistance
- Meets all criteria of the commercial vehicle manufacturers as original spare part
- Ideal vibration resistance for agricultural and construction vehicles
Important compatibility info
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 95 A |
| Type | Wet |
| Extra Description | Numax DC |
| Height | 220 mm |
| Length | 302 mm |
| Terminal Type | Dual Terminal |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| NCC Class | B |
| Width | 172 mm |
| Warranty | 3 year warranty |
Important compatibility info
| Battery Type Code | 110 EFB |
| Voltage | 12V |
| Height | 175 mm |
| Length | 315 mm |
| Other Part Number | 110 |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 730 A |
| Terminal Layout | 0 |
| Hold-down Type | B13 |
| Ampere-Hours | 75Ah |
| Terminal Type | 1 |
| Type | Flooded Battery |
| Features | Start-Stop Suitable |
| Width | 174 mm |
| Warranty | 3 Year Warranty |
Important compatibility info
| Type | Lead Acid Battery |
| Battery Type Code | 019 |
| Terminal Layout | 0 |
| Other Part Number | 019 |
| Warranty | 5 Year Warranty |
| Length | 354 mm |
| Height | 190 mm |
| Width | 175 mm |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 850 A |
| Voltage | 12V |
| Ampere-Hours | 100Ah |
| Hold-down Type | B13 |
| Terminal Type | 1 |
Important compatibility info
| Terminal Type | Y4 |
| Type | Starter Battery |
| Function | Starter Battery |
| Extra Description | POWERSPORTS Freshpack |
| Hold-down Type | B00 |
| Length | 168 mm |
| Height | 176 mm |
| Width | 132 mm |
| Cold-test Current, EN | 300 A |
| Ampere-Hours | 30 Ah |
| Voltage | 12 V |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 300 A |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
| Suitable for (starter battery) | with central degassing |
| Length | 353 mm |
| Height | 190 mm |
| Width | 175 mm |
| Voltage | 12 V |
| Port / Connector type | T1 |
| Ampere-Hours | 100 Ah |
| Cold-test Current, EN | 900 A |
| Battery | with handles, with load status display |
| Filled Weight | 23.3 kg |
| Type | Starter Battery |
| Function | Starter Battery |
| Extra Description | Leisure Batteries |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 900 A |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Hold-down Type | B03 |
| NCC Class | C |
| Warranty | 4 year warranty |
Important compatibility info
| Height | 225 mm |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 460 A |
| Battery Type Code | 048 EFB |
| Terminal Type | Standard |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 55 A |
| Length | 238 mm |
| Weight | 13000 |
| Type | EFB |
| Height without pole | 203 mm |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Width | 129 mm |
| Key Words | 460A; 55Ah; 3Yr Warranty; 238x129x225 |
| Warranty | 3 year warranty |
Important compatibility info
| Height | 190 mm |
| Length | 278 mm |
| Hold-down Type | B03 |
| Suitable for (starter battery) | with central degassing |
| Width | 175 mm |
| Battery | with handles, with load status display |
| Filled Weight | 19.3 kg |
| Type | Starter Battery |
| Cold-test Current, EN | 700 A |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 700 A |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 75 Ah |
| Extra Description | YBX7000 EFB Start Stop Plus Batteries |
| Port / Connector type | T1 |
| Function | Starter Battery |
| Battery Type Code | 096 EFB |
| Key Words | 700A; 75Ah; 4Yr Warranty; 278x175x190 |
| Warranty | 4 year warranty |

