Battery
Categories
Important compatibility info
| Capacity | 4 Ah |
| Length | 295 mm |
| Width | 32.3 mm |
| Type | NiCd |
| Voltage | 6 V |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
| Height | 106 mm |
| Width | 71 mm |
| Length | 114 mm |
| Terminal Type | 7 |
| Hold-down Type | N |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Ampere-Hours | 6 Ah |
| Voltage | 12 V |
| Title | Motorcycle MF AGM Battery 12V - 6Ah - 100CCA |
| Battery Type Code | YTZ7S Compatible |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 130 A |
| Cold-test Current, EN | 130 A |
| Type | Starter Battery |
| Function | Starter Battery |
| Extra Description | Platinum |
| Warranty | 1 year warranty |
Additional Information
- Polypropylene Case - For increased impact resistance
- Vent With Flame Arrestor - Resists high internal pressures negating internal component damage
- Lead Calcium Grid Alloy - Increased electrical performance with a longer shelf and service life
- AGM (Absorbed Glass Mat) Separator - Longer service life (increased charge and discharge compatibility) with maximum vibration resistance - A totally sealed unit that can be fitted in any orientation
- Factory Activated Product - Received in fully charged condition
Important compatibility info
| Extra Description | Yuasa NP |
| Type | AGM |
| Voltage | 6 V |
| Capacity | 12 Ah |
| Width | 50 mm |
| Ampere-Hours | 6V 12Ah |
| Terminal Type | F2 Spade Terminal |
| Other Part Number | Panasonic LC-RO612P1 |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Length | 151 mm |
| Height | 97.5 mm |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
| Length | 90 mm |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Type | AGM |
| Height without pole | 107 mm |
| Terminal Type | F2 Spade Terminal |
| Ampere-Hours | 5 A |
| Voltage | 12 V |
| Width | 70 mm |
| Weight | 1950 |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
| Length | 113 mm |
| Battery Type Code | YTZ7S Compatible |
| Terminal Type | Bike Box Terminal |
| Ampere-Hours | 5 A |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 80 A |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Type | AGM |
| Height | 105 mm |
| Width | 70 mm |
| Voltage | 12 V |
| Warranty | 1 year warranty |


