Battery
Categories
Important compatibility info
| Height without pole | 203 mm |
| Terminal Type | Standard |
| Ampere-Hours | 65 A |
| Voltage | 12 V |
| Height | 225 mm |
| Width | 173 mm |
| Length | 233 mm |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Weight | 15000 |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 550 A |
| Type | EFB |
| Battery Type Code | 005R EFB |
| Key Words | 550A; 65Ah; 3Yr Warranty; 233x173x225 |
| Warranty | 3 year warranty |
Important compatibility info
| Suitable for (starter battery) | with central degassing |
| Height | 190 mm |
| Voltage | 12 V |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 800 A |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Battery Type Code | 019 |
| Terminal Type | T1 |
| Filled Weight | 22.9 kg |
| Length | 353 mm |
| Port / Connector type | T1 |
| Ampere-Hours | 90 Ah |
| Width | 175 mm |
| Type | Starter Battery |
| Function | Starter Battery |
| Extra Description | YBX1000 CaCa Batteries |
| Hold-down Type | B13 |
| Cold-test Current, EN | 800 A |
| Battery | with handles, with load status display |
| Key Words | 800A; 90Ah; 3Yr Warranty; 353x175x190 |
| Warranty | 3 year warranty |
Important compatibility info
| Hold-down Type | B00 |
| Width | 87 mm |
| Voltage | 12 V |
| Length | 175 mm |
| Height | 155 mm |
| Other Part Number | YTX20HL-BS-PW |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 310 A |
| Extra Description | High Performance Maintenance Free |
| Function | Starter Battery |
| Type | Starter Battery |
| Terminal Type | 4 |
| Ampere-Hours | 19 Ah |
| Cold-test Current, EN | 310 A |
| Battery Type Code | YTX20L-BS Compatible |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
| Extra Description | S4E EFB |
| Length | 315 mm |
| Height | 190 mm |
| Width | 175 mm |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 80 Ah |
| Cold-test Current, EN | 800 A |
| Function | Starter Battery |
| Terminal Type | 1 |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 730 A |
| Battery Type Code | 115 EFB |
| Replaces | 0092S4E110 |
| Type | Starter Battery |
| Key Words | 730A; 80Ah; 4Yr Warranty; 315x175x190 |
| Hold-down Type | B07 |
| Warranty | 4 year warranty |
Important compatibility info
| Battery Type Code | 027 AGM |
| Other Part Number | 027 |
| Type | AGM Battery |
| Voltage | 12V |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 680 A |
| Hold-down Type | B13 |
| Ampere-Hours | 60Ah |
| Length | 242 mm |
| Height | 190 mm |
| Terminal Type | 1 |
| Features | Start-Stop Suitable |
| Width | 175 mm |
| Warranty | 3 Year Warranty |
| Terminal Layout | 0 |

