Battery
Categories
Important compatibility info
| Hold-down Type | B03 |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 760 A |
| Height | 190 mm |
| Extra Description | YBX3000 SMF Batteries |
| Battery Type Code | 115 |
| Function | Starter Battery |
| Filled Weight | 19.8 kg |
| Width | 175 mm |
| Voltage | 12 V |
| Port / Connector type | T1 |
| Type | Starter Battery |
| Ampere-Hours | 85 Ah |
| Cold-test Current, EN | 760 A |
| Length | 317 mm |
| Key Words | 760A; 85Ah; 3Yr Warranty; 317x175x190 |
| Warranty | 3 year warranty |
Important compatibility info
| Function | Starter Battery |
| Battery | EFB Battery |
| Hold-down Type | B01 |
| Cold-test Current, EN | 800 A |
| Height | 225 mm |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 800 A |
| Terminal Type | 1 |
| Extra Description | BLUE dynamic EFB |
| Type | Starter Battery |
| Ampere-Hours | 85 Ah |
| Voltage | 12 V |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Battery Type Code | 249H EFB |
| Width | 173 mm |
| Length | 306 mm |
| Key Words | 800A; 85Ah; 4Yr Warranty; 306x173x225 |
| Replaced by | 585501080K262 |
| Packaging note | Please note that Varta are currently updating their branding. The specifications are identical but you may receive a battery that looks slightly different to the image shown. |
| Warranty | 4 year warranty |
| Title | Varta N85 Battery - 85Ah - 800CCA |
Additional Information
Technical Information
Ready for entry-level start-stop systems
Technical Information
Engineered to the highest German standards
Technical Information
Patented PowerFrame® grid for reliable starting power, fast recharge and corrosion resistance.
Technical Information
Meets all original criteria of the car manufacturer
- VARTA Dynamic EFB are designed for standard and entry-level start-stop systems.
- Ready for entry-level start-stop systems
- Engineered to the highest German standards
- Patented PowerFrame® grid for reliable starting power, fast recharge and corrosion resistance.
- in.Like-for-likein. replacement of OE batteries (Original Equipment)
- 2 times the cycle life compared to conventional VARTA batteries
- Made for vehicles with higher than normal energy demands
- Recyclable and produced in an energy-saving way
Important compatibility info
| Width | 166 mm |
| Voltage | 12 V |
| Terminal Type | Female Thread |
| Capacity | 24 Ah |
| Type | AGM |
| Height | 125 mm |
| Length | 175 mm |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Extra Description | Yuasa NPL |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
| Filled Weight | 18.8 kg |
| Suitable for (starter battery) | with central degassing |
| Battery | with handles, with load status display |
| Extra Description | YBX5000 Silver High Performance SMF Batteries |
| Port / Connector type | T1 |
| Voltage | 12 V |
| Height | 190 mm |
| Width | 175 mm |
| Battery Type Code | 096 |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 740 A |
| Length | 278 mm |
| Function | Starter Battery |
| Ampere-Hours | 80 Ah |
| Cold-test Current, EN | 740 A |
| Type | Starter Battery |
| Hold-down Type | B03 |
| Key Words | 740A; 80Ah; 5Yr Warranty; 278x175x190 |
| Warranty | 5 year warranty |
Important compatibility info
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 19 Ah |
| Cold-test Current, EN | 310 A |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 310 A |
| Battery Type Code | YTX20HL-BS |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Width | 87 mm |
| Battery Capacity 10h (Ah) | 18 Ah |
| Extra Description | High Performance Maintenance Free |
| Height | 175 mm |
| Terminal Type | 4 |
| Type | Starter Battery |
| Hold-down Type | B00 |
| Length | 175 mm |
| Function | Starter Battery |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
| Voltage | 12 |
| Length | 353 mm |
| Type | Starter Battery |
| Terminal Type | Standard |
| Battery | EFB |
| Height | 190 mm |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 850 A |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Battery Type Code | 019 EFB |
| Ampere-Hours | 100 Ah |
| Width | 175 mm |
| Key Words | 850A; 100Ah; 4Yr Warranty; 353x175x190 |
| Warranty | 4 year warranty |
Important compatibility info
| Height | 190 mm |
| Terminal Type | Standard |
| Voltage | 12 V |
| Type | AGM |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 780 A |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Ampere-Hours | 95 A |
| Width | 175 mm |
| Length | 354 mm |
| Warranty | 4 year warranty |
Important compatibility info
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 600 A |
| Type | Wet |
| NCC Class | C |
| Other Part Number | XV24MF |
| Width | 175 mm |
| Terminal Type | Standard |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 80 A |
| Extra Description | Lucas LX |
| Height | 220 mm |
| Length | 257 mm |
| Warranty | 3 year warranty |
Important compatibility info
| Post Positions | 1 |
| Type | Starter Battery |
| Terminal Type | 4 |
| Battery Type Code | YTX20-BS Compatible |
| Cold-test Current, EN | 310 A |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 310 A |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Length | 175 mm |
| Height | 155 mm |
| Hold-down Type | B00 |
| Function | Starter Battery |
| Extra Description | High Performance Maintenance Free |
| Width | 87 mm |
| Ampere-Hours | 19 Ah |
| Voltage | 12 V |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Width | 70 mm |
| Hold-down Type | B00 |
| Type | Starter Battery |
| Voltage | 12 V |
| Battery | Li-Ion Battery, LFP Battery (LiFePO4), with load status display |
| Battery Type Code | GT12B-4 Compatible Lithium |
| Terminal Type | M12 |
| Rated Power | 60 Wh |
| Function | Starter Battery |
| Extra Description | EXIDE Li-ion |
| Post Positions | 1 |
| Height | 130 mm |
| Length | 150 mm |
| Cold-test Current, EN | 260 A |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 260 A |
| Ampere-Hours | 5 Ah |
| Warranty | 1 year warranty |
Additional Information
Technical Information
• Up to 80% lighter than lead-acid batteries, enabling faste r acceleration and better performance • Long shelf-life and perfect for seasonal use • Exide Li-Ion batteries can fulfill more than 2000 cycles – for a long battery life • Ready to use & maintenance-free




