Battery
Categories
Important compatibility info
| Length | 150 mm |
| Height | 110 mm |
| Width | 87 mm |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 11 Ah |
| Post Positions | 1 |
| Cold-test Current, EN | 230 A |
| Hold-down Type | B00 |
| Battery | AGM Battery |
| Terminal Type | Y11 |
| Type | Starter Battery |
| Function | Starter Battery |
| Extra Description | POWERSPORTS AGM |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 230 A |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Battery Type Code | YTZ14S Compatible |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
| Extra Description | POWERSPORTS Freshpack |
| Battery Type Code | Y50-N18L-A |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 260 A |
| Other Part Number | Y50N-18L-A |
| Function | Starter Battery |
| Type | Starter Battery |
| Terminal Type | Y7 |
| Cold-test Current, EN | 260 A |
| Ampere-Hours | 20 Ah |
| Length | 207 mm |
| Height | 164 mm |
| Width | 92 mm |
| Voltage | 12 V |
| Replaced by | 520012026K544 |
| Hold-down Type | B00 |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
| Length | 186 mm |
| Hold-down Type | B00 |
| Ampere-Hours | 25 Ah |
| Height | 171 mm |
| Voltage | 12 V |
| Width | 130 mm |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 300 A |
| Function | Starter Battery |
| Type | Starter Battery |
| Terminal Type | Y10 |
| Cold-test Current, EN | 300 A |
| Battery Type Code | 52515 |
| Extra Description | POWERSPORTS Freshpack |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
| Battery Type Code | YB10L-A2 |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 150 A |
| Other Part Number | GM10-3A-2, 12N11-3A, 12N11-3A-1 |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Hold-down Type | B00 |
| Extra Description | POWERSPORTS Freshpack |
| Function | Starter Battery |
| Terminal Type | Y8 |
| Type | Starter Battery |
| Length | 136 mm |
| Height | 146 mm |
| Width | 91 mm |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 11 Ah |
| Cold-test Current, EN | 150 A |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
| Cold-test Current, EN | 150 A |
| Other Part Number | 6D3PS |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 150 A |
| Type | Starter Battery |
| Battery Type Code | YB10L-B2 |
| Width | 91 mm |
| Length | 136 mm |
| Ampere-Hours | 11 Ah |
| Voltage | 12 V |
| Terminal Type | Y6 |
| Extra Description | POWERSPORTS Freshpack |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Function | Starter Battery |
| Height | 146 mm |
| Replaced by | 511013015K544 |
| Hold-down Type | B00 |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 160 A |
| Other Part Number | 12N12C-4A-2 |
| Post Positions | 1 |
| Ampere-Hours | 12 Ah |
| Voltage | 12 V |
| Width | 82 mm |
| Height | 161 mm |
| Length | 136 mm |
| Battery Type Code | YB12A-A |
| Function | Starter Battery |
| Extra Description | POWERSPORTS Freshpack |
| Cold-test Current, EN | 160 A |
| Hold-down Type | B00 |
| Terminal Type | Y6 |
| Type | Starter Battery |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
| Width | 82 mm |
| Function | Starter Battery |
| Battery Type Code | YB12A-B |
| Type | Starter Battery |
| Height | 162 mm |
| Length | 136 mm |
| Extra Description | POWERSPORTS Freshpack |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 160 A |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 12 Ah |
| Terminal Type | Y6 |
| Hold-down Type | B00 |
| Post Positions | 1 |
| Cold-test Current, EN | 160 A |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
| Terminal Type | Y8 |
| Battery Type Code | YB14L-A2 |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 190 A |
| Extra Description | POWERSPORTS Freshpack |
| Function | Starter Battery |
| Type | Starter Battery |
| Hold-down Type | B00 |
| Cold-test Current, EN | 190 A |
| Ampere-Hours | 14 Ah |
| Voltage | 12 V |
| Width | 90 mm |
| Height | 167 mm |
| Length | 135 mm |
| Other Part Number | 14Ah |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 190 A |
| Battery Type Code | YB14L-B2 |
| Length | 136 mm |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Extra Description | POWERSPORTS Freshpack |
| Function | Starter Battery |
| Height | 168 mm |
| Width | 91 mm |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 14 Ah |
| Cold-test Current, EN | 190 A |
| Hold-down Type | B00 |
| Terminal Type | Y8 |
| Type | Starter Battery |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
| Function | Starter Battery |
| Ampere-Hours | 19 Ah |
| Length | 176 mm |
| Height | 176 mm |
| Width | 101 mm |
| Voltage | 12 V |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 240 A |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Battery Type Code | YB16CL-B |
| Cold-test Current, EN | 240 A |
| Hold-down Type | B00 |
| Terminal Type | Y5 |
| Type | Starter Battery |
| Extra Description | POWERSPORTS Freshpack |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
| Terminal Type | Y6 |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Battery Type Code | YB16L-B |
| Voltage | 12 V |
| Width | 101 mm |
| Hold-down Type | B00 |
| Ampere-Hours | 19 Ah |
| Extra Description | POWERSPORTS Freshpack |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 240 A |
| Cold-test Current, EN | 240 A |
| Height | 156 mm |
| Function | Starter Battery |
| Type | Starter Battery |
| Length | 176 mm |
| Replaced by | 519011024K544 |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
| Terminal Type | Y4 |
| Type | Starter Battery |
| Function | Starter Battery |
| Extra Description | POWERSPORTS Freshpack |
| Hold-down Type | B00 |
| Length | 168 mm |
| Height | 176 mm |
| Width | 132 mm |
| Cold-test Current, EN | 300 A |
| Ampere-Hours | 30 Ah |
| Voltage | 12 V |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 300 A |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
| Extra Description | POWERSPORTS Freshpack |
| Height | 112 mm |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Battery Type Code | YB3L-A |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 30 A |
| Warranty | 1 year warranty |
| Length | 100 mm |
| Other Part Number | 6D2P, AB3L-A, FB3L-A |
| Width | 58 mm |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 3 Ah |
| Cold-test Current, EN | 30 A |
| Hold-down Type | B00 |
| Terminal Type | Y6 |
| Type | Starter Battery |
| Function | Starter Battery |
Important compatibility info
| Warranty | 1 year warranty |
| Length | 100 mm |
| Height | 112 mm |
| Width | 58 mm |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 3 Ah |
| Cold-test Current, EN | 30 A |
| Hold-down Type | B00 |
| Terminal Type | Y6 |
| Type | Starter Battery |
| Function | Starter Battery |
| Extra Description | POWERSPORTS Freshpack |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 30 A |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Battery Type Code | YB3L-B |
Important compatibility info
| Battery Type Code | YB4L-B |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 50 A |
| Other Part Number | FB4L-B, AB4L-B, 6I2P, 12N4-3B |
| Type | Starter Battery |
| Terminal Type | Y5 |
| Hold-down Type | B00 |
| Length | 121 mm |
| Height | 93 mm |
| Function | Starter Battery |
| Extra Description | POWERSPORTS Freshpack |
| Width | 71 mm |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 4 Ah |
| Cold-test Current, EN | 50 A |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 9 Ah |
| Cold-test Current, EN | 85 A |
| Battery Type Code | YB9-B |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Extra Description | POWERSPORTS Freshpack |
| Other Part Number | PUZ5A, 6C3P |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 85 A |
| Function | Starter Battery |
| Type | Starter Battery |
| Width | 76 mm |
| Replaced by | 509014009K544 |
| Length | 136 mm |
| Height | 134 mm |
| Terminal Type | Y6 |
| Hold-down Type | B00 |
| Post Positions | 1 |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
| Length | 135 mm |
| Height | 139 mm |
| Width | 75 mm |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 9 Ah |
| Cold-test Current, EN | 130 A |
| Hold-down Type | B00 |
| Terminal Type | Y2 |
| Type | Starter Battery |
| Function | Starter Battery |
| Extra Description | POWERSPORTS Freshpack |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 130 A |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Battery Type Code | YB9L-A2 |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
| Battery Type Code | YB9L-B |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Extra Description | POWERSPORTS Freshpack |
| Type | Starter Battery |
| Terminal Type | Y6 |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 85 A |
| Cold-test Current, EN | 85 A |
| Ampere-Hours | 9 Ah |
| Voltage | 12 V |
| Width | 76 mm |
| Height | 140 mm |
| Length | 136 mm |
| Hold-down Type | B00 |
| Function | Starter Battery |
| Replaced by | 509015009K544 |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
| Cold-test Current, EN | 160 A |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 160 A |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Battery Type Code | YT12A-BS |
| Replaced by | 511901016K544 |
| Extra Description | POWERSPORTS AGM |
| Hold-down Type | B00 |
| Terminal Type | Y5 |
| Type | Starter Battery |
| Function | Starter Battery |
| Length | 150 mm |
| Height | 105 mm |
| Width | 88 mm |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 11 Ah |
| Post Positions | 1 |
| Warranty | 1 year warranty |
Additional Information
Technical Information
Designed for mounting at angles of up to 25 degrees, offering flexible installation options without compromising performance or safety.
Important compatibility info
| Battery | AGM Battery |
| Hold-down Type | B00 |
| Cold-test Current, EN | 40 A |
| Terminal Type | Y5 |
| Battery Type Code | YTX4L-BS Compatible |
| Voltage | 12 V |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 40 A |
| Ampere-Hours | 3 Ah |
| Height | 86 mm |
| Width | 71 mm |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Other Part Number | YT4L-BS, FTX4L-BS, B4-12B, ATH4-12B, 6E4 |
| Length | 114 mm |
| Type | Starter Battery |
| Function | Starter Battery |
| Extra Description | POWERSPORTS AGM |
| Warranty | 1 year warranty |
