Battery
Categories
Important compatibility info
| Voltage | 12 V |
| Length | 330 mm |
| Terminal Layout | Terminals Across Centre |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 810 A |
| Type | Wet |
| Terminal Type | Standard |
| Ampere-Hours | 110 A |
| Width | 175 mm |
| Height | 238 mm |
| Warranty | 4 year warranty |
Important compatibility info
| Width | 175 mm |
| Type | EFB |
| Ampere-Hours | 65 A |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Height | 175 mm |
| Warranty | 3 year warranty |
| Terminal Type | Standard |
| Voltage | 12 V |
| Length | 278 mm |
| Weight | 19000 |
| Battery Type Code | 100 EFB |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 650 A |
Important compatibility info
| Length | 278 mm |
| Height | 190 mm |
| Width | 175 mm |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 70 Ah |
| Cold-test Current, EN | 760 A |
| Battery | AGM Battery |
| Terminal Type | 1 |
| Type | Starter Battery |
| Battery Capacity 5h (Ah) | 60 Ah |
| Function | Starter Battery |
| Extra Description | PROFESSIONAL AGM |
| Title | Varta LA70 Battery - 70Ah - 760CCA |
| Replaces | 840070076C542 |
| Hold-down Type | B13 |
Additional Information
Technical Information
Up to 6x cycle life compared with a conventional battery.
Technical Information
Ideal for dual power applications (starting and overall energy supply).
Technical Information
Engineered with precision and expertise in Germany.
Technical Information
High quality, best-in-class manufacturing.
Technical Information
Maintenance-free battery designed to deliver dependable performance for your vehicle.
- VARTA Professional Dual Purpose AGM For leisure applications with moderate energy demands, the Professional Dual Purpose AGM can be used to start the engine of your motorhome and deliver service power for accessories and electronics.
- These batteries are ideal for seasonal use, so when you take your boat or caravan out of winter storage, it’s ready to go.
- Designed for motorhomes, caravans and boats with moderate energy requirements
- Long-lasting: up to three times the cyclic stability of conventional flooded batteries (more than 400 cycles @ 50% DOD)
- Minimal self-discharge makes them ideal for seasonal use
- AGM technology for superb shock and vibration resistance
- Ideal for dual power applications (can be used for both overall energy supply and starting)
- Patented PowerFrame grid for reliable starting power, fast recharge and corrosion resistance
- Highest vibration resistance
Important compatibility info
| Length | 185 mm |
| Terminal Type | Female Thread |
| Ampere-Hours | 16 A |
| Type | AGM |
| Battery Capacity 10h (Ah) | 16 Ah |
| Marine Cranking Amperage (MCA) | 280 A |
| PHCA (5 sec) | 520 A |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 170 A |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Height | 167 mm |
| Width | 79 mm |
| Voltage | 12 V |
| Warranty | 2 year warranty |
Important compatibility info
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Battery Capacity 100h (Ah) | 39 Ah |
| Battery Capacity 5h (Ah) | 29 Ah |
| Type | AGM |
| Terminal Type | Female Thread |
| Height without pole | 155 mm |
| Width | 131 mm |
| Height | 167 mm |
| Length | 196 mm |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 35 A |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
| Weight | 5000 |
| Length | 150 mm |
| Height | 145 mm |
| Width | 88 mm |
| Voltage | 12 V |
| Terminal Type | Bolt Through |
| Type | AGM |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 220 A |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Battery Type Code | YTX14-BS Compatible |
| Battery Capacity 10h (Ah) | 12 Ah |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
| Width | 175 mm |
| Ampere-Hours | 70 A |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Height | 190 mm |
| Terminal Type | Standard |
| Battery Type Code | 278 x 175 x 190 AGM |
| Length | 278 mm |
| Voltage | 12 V |
| Type | AGM |
| Warranty | 4 year warranty |
Important compatibility info
| Type | Starter Battery |
| Extra Description | EFB |
| Battery | EFB Battery |
| Height | 190 mm |
| Length | 353 mm |
| Cold-test Current, EN | 900 A |
| Ampere-Hours | 100 Ah |
| Voltage | 12 V |
| Terminal Type | 1 |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Battery Type Code | 019 EFB |
| Hold-down Type | B13 |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 900 A |
| Function | Starter Battery |
| Width | 175 mm |
| Key Words | 900A; 100Ah; 3Yr Warranty; 353x175x190 |
| Title | Washing Up Bowl Silver 39X31.5X15cm |
| Warranty | 3 year warranty |
Additional Information
Technical Information
• High dynamic charge acceptance over battery’s lifespan • Extra energy for vehicles with and without Start-Stop syst ems (3 times more than conventional batteries) • EFB has 3 times higher cycle life than standard convention al batteries • Optimised regenerative braking functionality in vehicles w ith Start-Stop systems – ensuring maximum fuel savings and l ess CO2 emissions
- Silver washing up bowl
- 39x31.5x15cm
Important compatibility info
| Battery | with handles, with load status display |
| Voltage | 12 V |
| Suitable for (starter battery) | with central degassing |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Type | Starter Battery |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 730 A |
| Hold-down Type | B03 |
| Port / Connector type | T1 |
| Ampere-Hours | 75 Ah |
| NCC Class | B |
| Marine Cranking Amperage (MCA) | 900 A |
| Extra Description | Leisure Batteries |
| Filled Weight | 19.3 kg |
| Width | 175 mm |
| Height | 190 mm |
| Length | 278 mm |
| Function | Starter Battery |
| Warranty | 4 year warranty |
Important compatibility info
| Type | Wet |
| Height | 175 mm |
| Width | 175 mm |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 85 A |
| Terminal Type | Standard |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Length | 353 mm |
| Warranty | 4 year warranty |


