Battery
Categories
Important compatibility info
| Extra Description | EXIDE DUAL AGM |
| Width | 173 mm |
| Function | Starter Battery |
| Type | Starter Battery |
| Ampere-Hours | 50 Ah |
| Hold-down Type | B00 |
| Battery | AGM Battery |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 750 A |
| Terminal Type | SAE M |
| Rated Power | 450 Wh |
| Height | 206 mm |
| Length | 260 mm |
| Voltage | 12 V |
| Cold-test Current, EN | 750 A |
| Post Positions | 1 |
| Title | Exide AGM Battery - 12 V - 50Ah - 750CCA |
| Warranty | 2 year warranty |
Additional Information
Technical Information
• Absolutely maintenance-free and suitable for long resting periods • No location constraints (safe for cabin mount), spark-proo f and spill-proof • Suitable for side mount, high vibration and tilt resistant • Faster recharge with AGM technology
- . EXIDE Dual AGM is certified by DNV-GL for your safety on board.
- The Dual AGM battery range, with Wh* performance from 450-1500wh, is the ideal choice to cover all dual-supply needs for the most popular recreational boats.
- The batteries are partially discharged during use. Dual AGM's reinforced design, combined with a good recharging procedure, is key to providing the best result and service life.
- EXIDE Dual AGM battery range is designed for boats and caravans with one battery bank for all consumers. It is also suitable for additional batteries applied directly to electrical winches, thrusters and trolling motors.
- Exide AGM Equipment batteries are the right solution to face deep battery discharges due the utilization of energy hungry equipment, and it is the key to providing the longest service life duration. Exide Equipment agm is certified by DNV for your safety
Important compatibility info
| Ampere-Hours | 110 Ah |
| Battery Type Code | 664 |
| Voltage | 12 V |
| Hold-down Type | B00 |
| Function | Starter Battery |
| Battery | HEAVY DUTY [increased cycle and vibration proof] |
| Extra Description | ProMotive HD |
| Width | 173 mm |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Type | Starter Battery |
| Terminal Type | 1 |
| Cold-test Current, EN | 680 A |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 680 A |
| Length | 347 mm |
| Height | 234 mm |
| Post Positions | 1 |
| Replaced by | 610048068K182 |
| Packaging note | Please note that Varta are currently updating their branding. The specifications are identical but you may receive a battery that looks slightly different to the image shown. |
| Warranty | 3 year warranty |
| Title | Varta I5 Battery - 110Ah - 680CCA |
Additional Information
Technical Information
Engineered in Germany, VARTA batteries deliver precision performance and lasting reliability
Technical Information
Patented PowerFrame® grid for reliable starting power, fast recharge and corrosion resistance.
Technical Information
Meets all original criteria of the commercial vehicle manufacturer
- VARTA ProMotive Heavy Duty Previously named as the ProMotive Black battery range.
- The ProMotive Heavy Duty battery range offers made-to-measure power output for older vehicles and those with lower energy requirements.
- Completely maintenance-free under normal usage conditions.
- Vibration-resistant design.
- High cyclic stability.
- The VARTA ProMotive Heavy Duty is a reliable power source that will impress you right from the word in.goin..
- Primarily used for HGVs, trucks, construction vehicles or agricultural vehicles.
- Engineered in Germany
- Patented PowerFrame grid for reliable starting power, fast recharge and corrosion resistance
- Meets all criteria of the commercial vehicle manufacturers as original spare part
- Ideal vibration resistance for agricultural and construction vehicles
Important compatibility info
| Weight | 17000 |
| Type | Wet |
| Length | 241 mm |
| Voltage | 12 V |
| Terminal Type | Standard |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Width | 175 mm |
| Height | 190 mm |
| Battery Type Code | 242 x 175 x 190 |
| NCC Class | C |
| Ampere-Hours | 60 A |
| Warranty | 2 year warranty |
Important compatibility info
| Voltage | 6 V |
| Ampere-Hours | 55 A |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 765 A |
| Terminal Layout | Terminals Across Centre |
| Battery Type Code | VW Eos 6V |
| Length | 254 mm |
| Height | 203 mm |
| Width | 90 mm |
| Terminal Type | Standard |
| Type | AGM |
| Extra Description | Optima Yellow Top |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
| Height | 216 mm |
| Ampere-Hours | 70 A |
| Terminal Type | Female Thread |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Width | 167 mm |
| Voltage | 12 V |
| Type | AGM |
| Length | 260 mm |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
| Ampere-Hours | 110 A |
| Terminal Type | Standard |
| Voltage | 12 V |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Battery Type Code | 020 |
| Width | 175 mm |
| Length | 393 mm |
| Type | Wet |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 920 A |
| Height | 190 mm |
| Key Words | 920A; 110Ah; 3Yr Warranty; 393x175x190 |
| Warranty | 3 year warranty |
Important compatibility info
| Warranty | 3 year warranty |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 640 A |
| Ampere-Hours | 60 A |
| Width | 175 mm |
| Terminal Type | Standard |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Length | 241 mm |
| Battery Type Code | 027 AGM |
| Weight | 17000 |
| Height | 190 mm |
| Type | AGM |
| Voltage | 12 V |
Important compatibility info
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 920 A |
| Battery Type Code | 020 |
| Ampere-Hours | 110 Ah |
| Function | Starter Battery |
| Weight | 0.031 kg |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Extra Description | Lucas Premium |
| Type | Starter Battery |
| Key Words | 920A; 110Ah; 4Yr Warranty; 393x175x190 |
| Warranty | 4 year warranty |
Additional Information
Technical Information
Premium
Important compatibility info
| Hold-down Type | B13 |
| Length | 353 mm |
| Extra Description | BLUE dynamic EFB |
| Battery Type Code | 019 EFB |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Height | 190 mm |
| Battery | EFB Battery |
| Terminal Type | 1 |
| Type | Starter Battery |
| Cold-test Current, EN | 850 A |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 850 A |
| Ampere-Hours | 95 Ah |
| Width | 175 mm |
| Voltage | 12 V |
| Function | Starter Battery |
| Key Words | 850A; 95Ah; 4Yr Warranty; 353x175x190 |
| Replaced by | 595500085K262 |
| Packaging note | Please note that Varta are currently updating their branding. The specifications are identical but you may receive a battery that looks slightly different to the image shown. |
| Warranty | 4 year warranty |
Additional Information
Technical Information
Ready for entry-level start-stop systems
Technical Information
Engineered to the highest German standards
Technical Information
Patented PowerFrame® grid for reliable starting power, fast recharge and corrosion resistance.
Technical Information
Meets all original criteria of the car manufacturer
Important compatibility info
| Type | Gel |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 380 A |
| Width | 127 mm |
| Terminal Type | Bike Box Terminal |
| Voltage | 12 V |
| Height | 177 mm |
| Weight | 6500 |
| Battery Capacity 10h (Ah) | 30 Ah |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Length | 168 mm |
| Warranty | 1 year warranty |



