Battery
Categories
Important compatibility info
| Port / Connector type | T1 |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Battery | with handles, with load status display |
| Filled Weight | 23.3 kg |
| Hold-down Type | B03 |
| Terminal Type | T1 |
| Battery Type Code | 019 |
| Suitable for (starter battery) | with central degassing |
| Voltage | 12 V |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 900 A |
| Ampere-Hours | 100 Ah |
| Cold-test Current, EN | 900 A |
| Length | 353 mm |
| Height | 190 mm |
| Width | 175 mm |
| Type | Starter Battery |
| Function | Starter Battery |
| Extra Description | YBX5000 Silver High Performance SMF Batteries |
| Key Words | 900A; 100Ah; 5Yr Warranty; 353x175x190 |
| Warranty | 5 year warranty |
Important compatibility info
| Width | 165 mm |
| Height | 175 mm |
| Voltage | 12 V |
| Terminal Type | Female Thread |
| Length | 197 mm |
| Ampere-Hours | 50 A |
| Type | AGM |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Battery Capacity 10h (Ah) | 40 Ah |
| Extra Description | Yuasa REC |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
| Battery Type Code | 049 |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 460 A |
| Terminal Type | Standard |
| Type | AGM |
| Extra Description | Optima Yellow Top |
| Length | 237 mm |
| Height | 227 mm |
| Ampere-Hours | 38 A |
| Voltage | 12 V |
| Width | 129 mm |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
| Terminal Type | Standard |
| Weight | 20000 |
| Battery Type Code | 278 x 175 x 190 |
| Battery Capacity 100h (Ah) | 90 Ah |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 680 A |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 75 A |
| NCC Class | C |
| Length | 278 mm |
| Type | Wet |
| Height | 190 mm |
| Width | 175 mm |
| Battery Capacity 5h (Ah) | 60 Ah |
| Warranty | 2 year warranty |
Important compatibility info
| Function | Starter Battery |
| Extra Description | High Performance Maintenance Free |
| Voltage | 12 V |
| Terminal Type | 5 |
| Cold-test Current, EN | 240 A |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 240 A |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Ampere-Hours | 17 Ah |
| Length | 150 mm |
| Height | 145 mm |
| Type | Starter Battery |
| Battery Capacity 10h (Ah) | 16 Ah |
| Width | 87 mm |
| Hold-down Type | B00 |
| Post Positions | 1 |
| Warranty | 1 year warranty |
