Battery
Categories
Important compatibility info
| Width | 171 mm |
| Height | 197 mm |
| Length | 237 mm |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 730 A |
| Extra Description | Optima Red Top |
| Type | AGM |
| Terminal Type | Standard |
| Ampere-Hours | 44 A |
| Voltage | 12 V |
| Warranty | 2 year warranty |
Important compatibility info
| Battery Type Code | 096 AGM |
| NCC Class | C |
| Width | 175 mm |
| Weight | 20000 |
| Length | 278 mm |
| Height | 190 mm |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Ampere-Hours | 70 A |
| Voltage | 12 V |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 720 A |
| Terminal Type | Standard |
| Type | AGM |
| Key Words | 720A; 70Ah; 3Yr Warranty; 278x175x190 |
| Warranty | 3 year warranty |
Important compatibility info
| Ampere-Hours | 100 A |
| Additional Information | Low Height 110Ah |
| Width | 175 mm |
| NCC Class | B |
| Weight | 22000 |
| Length | 354 mm |
| Voltage | 12 V |
| Extra Description | Energy Bull |
| Type | Wet |
| Terminal Type | Standard |
| Height | 190 mm |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Battery Capacity 100h (Ah) | 110 Ah |
| Warranty | 2 year warranty |
Important compatibility info
| Terminal Type | Bike Box Terminal |
| Ampere-Hours | 18 A |
| Length | 175 mm |
| Voltage | 12 V |
| Extra Description | Westco Platinum |
| Type | AGM |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 310 A |
| Width | 87 mm |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Battery Type Code | YTX20L-BS Compatible |
| Other Part Number | Harley Davidson 65989-90B / 65989-97A / 65989-97C |
| Height | 156 mm |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
| Type | Gel |
| Battery Capacity 5h (Ah) | 26.8 Ah |
| Height | 183 mm |
| Terminal Type | Bolt Through |
| Width | 132 mm |
| Length | 214 mm |
| Weight | 11000 |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Ampere-Hours | 31.6 A |
| Voltage | 12 V |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
| BCI Group | U1 , H-12 |
| Length | 196 mm |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 438 A |
| Width | 131 mm |
| Height | 193 mm |
| Voltage | 12 V |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Marine Cranking Amperage (MCA) | 525 A |
| Type | AGM |
| PHCA (5 sec) | 975 A |
| Battery Capacity 5h (Ah) | 30 Ah |
| Ampere-Hours | 35 A |
| Terminal Type | Standard |
| Weight | 11300 |
| Battery Capacity 100h (Ah) | 38 Ah |
| Warranty | 2 year warranty |
Important compatibility info
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 190 A |
| Battery Capacity 10h (Ah) | 7.1 Ah |
| Terminal Type | Bike Box Terminal |
| Width | 84 mm |
| Height | 95 mm |
| PHCA (5 sec) | 400 A |
| Length | 149 mm |
| Type | AGM |
| Voltage | 12 V |
| Warranty | 2 year warranty |
Important compatibility info
| Type | AGM |
| Terminal Type | Female Thread |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 150 A |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Battery Capacity 10h (Ah) | 12 Ah |
| PHCA (5 sec) | 460 A |
| Weight | 5600 |
| Length | 178 mm |
| Height | 132 mm |
| Width | 86 mm |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 13 A |
| Warranty | 2 year warranty |
Important compatibility info
| Other Part Number | 35R, 35-720, 8020-164 |
| Terminal Type | Standard |
| Ampere-Hours | 44 A |
| Height | 197 mm |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 730 A |
| Type | AGM |
| Extra Description | Optima Red Top |
| Width | 171 mm |
| Voltage | 12 V |
| Length | 237 mm |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Warranty | 2 year warranty |
Important compatibility info
| Terminal Type | Standard |
| Type | AGM |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Width | 175 mm |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 80 A |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 800 A |
| Length | 315 mm |
| Height | 190 mm |
| Warranty | 4 year warranty |

