Battery
Categories
Important compatibility info
| Other Part Number | M6 Threaded Terminal |
| Weight | 22720 |
| Length | 350 mm |
| Height | 174 mm |
| Width | 166 mm |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 65 A |
| Terminal Type | Female Thread |
| Type | AGM |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
| Length | 185 mm |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 300 A |
| Type | AGM |
| Width | 82 mm |
| Ampere-Hours | 13 A |
| Terminal Type | Bike Box Terminal |
| Height | 171 mm |
| Voltage | 12 V |
| Terminal Layout | Unibull Pos and Neg Left and Right |
| Warranty | 2 year warranty |
Important compatibility info
| Width | 175 mm |
| Length | 392 mm |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 105 A |
| Terminal Type | Standard |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 950 A |
| Type | AGM |
| Height | 190 mm |
| Warranty | 5 year warranty |
Important compatibility info
| Voltage | 12 V |
| Width | 169 mm |
| Length | 260 mm |
| Height | 237 mm |
| Ampere-Hours | 85 A |
| Type | AGM |
| Terminal Type | Female Thread |
| Battery Capacity 100h (Ah) | 95 Ah |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Terminal Type | Dual Terminal |
| Type | Wet |
| Width | 175 mm |
| Length | 330 mm |
| Height | 240 mm |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 120 A |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 900 A |
| Warranty | 2 year warranty |
Important compatibility info
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 900 A |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Ampere-Hours | 95 Ah |
| Battery Type Code | 017 EFB |
| Type | Starter Battery |
| Function | Starter Battery |
| Key Words | 900A; 95Ah; 3Yr Warranty; 352x175x190 |
| Warranty | 3 year warranty |
Additional Information
Technical Information
Fusion EFB
Important compatibility info
| Weight | 10400 |
| Marine Cranking Amperage (MCA) | 530 A |
| BCI Group | U1 |
| Type | AGM |
| Height | 144 mm |
| Length | 165 mm |
| Width | 176 mm |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 28 A |
| PHCA (5 sec) | 925 A |
| Battery Capacity 100h (Ah) | 31 Ah |
| Battery Type Code | PC925 |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 410 A |
| Battery Capacity 5h (Ah) | 23 Ah |
| Terminal Type | Female Thread |
| Warranty | 2 year warranty |
Important compatibility info
| Extra Description | Platinum |
| Function | Starter Battery |
| Length | 328 mm |
| Charge Rate | 10 A |
| Cycles @ 50% DOD | 500 |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Width | 172 mm |
| Height | 222 mm |
| Post Positions | 1 |
| Hold-down Type | N |
| Terminal Type | F12 |
| Ampere-Hours | 100 Ah |
| Voltage | 12 V |
| Title | Golf & Mobility VRLA Battery - 100Ah |
| Type | Starter Battery |
| Warranty | 1 year warranty |
Additional Information
- Legally Compliant - Meets International Standards JIS C8702, BS6290-4 & IEC60896-21/22
- Tier 1 Manufacturing Partners - Products produced in accredited ISO9001 & ISO14001 certified facilities
- Low Self Discharge - Extended shelf life
- Recyclable Product - Environmentally friendly
- Fit In Any Position - Sealed AGM construction means the batteries can be placed in any orientation to ensure the best possible fit
- Absorbent glass material (AGM) separators & sealed construction prevents any acid spillage and provides added safety
- 500 cycles at 50% DOD - Extended service life, allowing you more power, more freedom, more fun
- Faster Recharge - Meaning less vehicle downtime
Important compatibility info
| Height | 175 mm |
| Width | 126 mm |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 32 Ah |
| Cold-test Current, EN | 400 A |
| Length | 166 mm |
| Type | Starter Battery |
| Battery Type Code | 53030 |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 385 A |
| Extra Description | High Performance Maintenance Free |
| Terminal Type | 5 |
| Function | Starter Battery |
| Hold-down Type | B00 |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
| Length | 392 mm |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 950 A |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Battery | AGM |
| Ampere-Hours | 105 Ah |
| Terminal Type | Standard |
| Type | Starter Battery |
| Voltage | 12 |
| Width | 175 mm |
| Height | 190 mm |
| Battery Type Code | 020 AGM |
| Key Words | 950A; 105Ah; 5Yr Warranty; 392x175x190 |
| Warranty | 5 year warranty |


