Battery
Categories
Important compatibility info
| Other Part Number | SL57 |
| Length | 278 mm |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Height | 190 mm |
| Width | 175 mm |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 57 A |
| Terminal Type | Standard |
| Battery Type Code | 278 x 175 x 190 AGM |
| Extra Description | Sonnenschein GF |
| Type | Gel |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 765 A |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Length | 254 mm |
| Height | 200 mm |
| Voltage | 12 V |
| Extra Description | Optima Yellow Top |
| Type | AGM |
| Terminal Type | Standard |
| Ampere-Hours | 55 A |
| Width | 174 mm |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Height | 190 mm |
| Terminal Type | Standard |
| Length | 353 mm |
| Width | 175 mm |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 100 A |
| Type | EFB |
| Warranty | 4 year warranty |
Important compatibility info
| Ampere-Hours | 7 A |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 420 A |
| Voltage | 12 V |
| Width | 87 mm |
| Warranty | 1 year warranty |
| Terminal Type | Bike Box Terminal |
| Type | Lithium |
| Length | 175 mm |
| Height | 130 mm |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
Important compatibility info
| Ampere-Hours | 105 Ah |
| Voltage | 12 V |
| Type | Starter Battery |
| Terminal Type | 1 |
| Battery | AGM Battery |
| Cold-test Current, EN | 950 A |
| Length | 394 mm |
| Height | 190 mm |
| Width | 175 mm |
| Function | Starter Battery |
| Hold-down Type | B13 |
| Battery Type Code | 020 AGM |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 950 A |
| Extra Description | SILVER dynamic AGM |
| Key Words | 950A; 105Ah; 5Yr Warranty; 394x175x190 |
| Replaced by | 605901095K262 |
| Packaging note | Please note that Varta are currently updating their branding. The specifications are identical but you may receive a battery that looks slightly different to the image shown. |
| Warranty | 5 year warranty |
| Title | Varta A4 Battery - 105Ah - 950CCA |
Additional Information
Technical Information
Ensuring safety and reliability for all current and future vehicle demands.
Technical Information
Best start-stop performance for maximum fuel economy – as the start-stop-system can be operated as often as possible.
Technical Information
90% of a newly produced VARTA AGM battery consists of recycled lead.
Technical Information
Original Spare Parts ensure the replacement battery has the same quality as the original one.
Technical Information
Patented PowerFrame® grid for reliable starting power, fast recharge and corrosion resistance.
- VARTA Dynamic AGM stands for unparalleled performance.
- With 3 times the cycle life of conventional batteries, the VARTA Dynamic AGM is the perfect choice for vehicles with the highest energy demands.
- Designed for start-stop or electric vehicles.
- Excellent for heavier usage, cold winters, hot summers or use with multiple vehicle accessories and equipment.
- Best-in-class manufacturing. High quality, made in Germany.
- Patented PowerFrame® grid for reliable starting power, fast recharge and corrosion resistance.
- Original Spare Parts ensure the replacement battery has the same quality as the original one.
- Best start stop performance for maximum fuel economy – as the start stop system can be operated as often as possible.
- xEV ready – ensuring safety and reliability for all current and future vehicle demands
- 90% recycled – 90% of a newly produced VARTA AGM battery consists of recycled lead.
- 3 times cycle life compared to conventional batteries and therefore, a reliable power source for the large demands of highly equipped cars.
- Highest cold cranking amperes (CCA) for engine starts, even reliable during winter temperatures while maintaining comfort and safety features
Important compatibility info
| Length | 175 mm |
| Hold-down Type | B00 |
| Post Positions | 1 |
| Height | 155 mm |
| Width | 87 mm |
| Terminal Type | 14 |
| Type | Starter Battery |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 310 A |
| Battery Capacity 10h (Ah) | 20 Ah |
| Extra Description | High Performance Maintenance Free |
| Function | Starter Battery |
| Cold-test Current, EN | 320 A |
| Ampere-Hours | 21 Ah |
| Voltage | 12 V |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
| Battery Type Code | 020 AGM |
| Function | Starter Battery |
| Extra Description | S5A AGM |
| Type | Starter Battery |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 105 Ah |
| Cold-test Current, EN | 950 A |
| Replaces | 0092S60150 |
| Length | 394 mm |
| Height | 190 mm |
| Width | 175 mm |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 950 A |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Key Words | 950A; 105Ah; 5Yr Warranty; 394x175x190 |
| Hold-down Type | B00 |
| Warranty | 5 year warranty |
Important compatibility info
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 660 A |
| Ampere-Hours | 48 A |
| Terminal Type | Standard |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Extra Description | Optima Yellow Top |
| Voltage | 12 V |
| Length | 237 mm |
| Height | 197 mm |
| Width | 171 mm |
| Type | AGM |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
| Width | 166 mm |
| Height | 174 mm |
| Extra Description | Yuasa NP |
| Voltage | 12 V |
| Type | AGM |
| Capacity | 65 Ah |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Length | 350 mm |
| Terminal Type | Female Thread |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
| Width | 171 mm |
| Length | 305 mm |
| Height | 224 mm |
| Type | AGM |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 104 A |
| Terminal Type | Female Thread |
| Warranty | 1 year warranty |
