Battery
Categories
Important compatibility info
| Length | 345 mm |
| Height | 238 mm |
| Width | 172 mm |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 115 Ah |
| Cold-test Current, EN | 820 A |
| Type | Starter Battery |
| Function | Starter Battery |
| Extra Description | NAPA Battery |
| Title | NAPA High Power Battery 12V - 115Ah - 820A |
| Hold-down Type | N |
| Terminal Type | T1 |
| Battery Type Code | 665 |
Additional Information
- OE Equivalent - Original quality spare part – Produced on the same production lines that make batteries for Original Equipment, using the same technology, man power, equipment, controls and quality inspections approved by the car manufacturers to whom they are supplied.
- Superior Reserve Capacity - Superior Reserve Capacity
- Maintenance Free - Maintenance Free, Not Maintenance Impossible
- Super Heavy Duty Performance - Delivering an exquisite level of performance for the user who may have higher ‘in vehicle electrical loads’.
- Increased Service Life - Increased Shelf and Service Life
- +30% Extra Power - Designed to facilitate those who demand more from their vehicles.
Important compatibility info
| Length | 260 mm |
| Height | 253 mm |
| Width | 180 mm |
| Voltage | 6 V |
| Ampere-Hours | 224 A |
| Terminal Type | Female Thread |
| Type | AGM |
| Battery Capacity 5h (Ah) | 192 Ah |
| Terminal Layout | One terminal Front, One Terminal Back on Diagonal |
| Battery Capacity 10h (Ah) | 210 Ah |
| Battery Capacity 100h (Ah) | 246 Ah |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
| Voltage | 12 V |
| Weight | 27000 |
| Ampere-Hours | 100 A |
| Width | 169 mm |
| Terminal Type | Female Thread |
| Length | 307 mm |
| Height | 237 mm |
| Battery Capacity 100h (Ah) | 110 Ah |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Type | AGM |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
| Function | Starter Battery |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 950 A |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Key Words | 950A; 105Ah; 4Yr Warranty; 393x175x190 |
| Battery Type Code | 020 AGM |
| Type | Starter Battery |
| Ampere-Hours | 105 Ah |
| Warranty | 4 year warranty |
Additional Information
Technical Information
Fusion AGM
Important compatibility info
| Type | AGM |
| Terminal Type | Dual Terminal |
| Battery Capacity 10h (Ah) | 200 Ah |
| Terminal Layout | One terminal Front, One Terminal Back on Diagonal |
| Battery Capacity 5h (Ah) | 175 Ah |
| Length | 260 mm |
| Height | 252 mm |
| Width | 180 mm |
| Ampere-Hours | 210 A |
| Voltage | 6 V |
| Battery Capacity 100h (Ah) | 231 Ah |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
| Terminal Layout | One terminal Front, One Terminal Back on Diagonal |
| Ampere-Hours | 210 A |
| Type | AGM |
| Battery Capacity 5h (Ah) | 175 Ah |
| Terminal Type | Dual Terminal |
| Height | 274 mm |
| Battery Capacity 100h (Ah) | 231 Ah |
| Battery Capacity 10h (Ah) | 200 Ah |
| Width | 180 mm |
| Voltage | 6 V |
| Height without pole | 252 mm |
| Length | 260 mm |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
| Voltage | 12 V |
| Height | 190 mm |
| Width | 175 mm |
| Ampere-Hours | 50 A |
| Length | 241 mm |
| Weight | 19100 |
| Marine Cranking Amperage (MCA) | 745 A |
| Type | AGM |
| Battery Capacity 5h (Ah) | 43 Ah |
| Battery Type Code | 027 AGM |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 610 A |
| Terminal Type | Standard |
| Battery Capacity 100h (Ah) | 55 Ah |
| BCI Group | 47, H6, L2, 96R, 86 |
| PHCA (5 sec) | 1280 A |
| Key Words | 610A; 50Ah; 2Yr Warranty; 241x175x190 |
| Warranty | 2 year warranty |
Important compatibility info
| Other Part Number | M4 Threaded Terminals |
| Weight | 2700 |
| Length | 138 mm |
| Height | 99 mm |
| Width | 86 mm |
| Voltage | 12 V |
| Terminal Type | Female Thread |
| Type | AGM |
| Terminal Layout | Terminals Across Centre |
| Battery Capacity 10h (Ah) | 7 Ah |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
| Type | AGM |
| Ampere-Hours | 75 A |
| Terminal Type | Female Thread |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Voltage | 12 V |
| Width | 168 mm |
| Height without pole | 208 mm |
| Other Part Number | M6 Threaded Terminal |
| Weight | 25850 |
| Length | 259 mm |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
| Length | 330 mm |
| Height | 240 mm |
| Width | 172 mm |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 120 Ah |
| Cold-test Current, EN | 1000 A |
| Type | Starter Battery |
| Function | Starter Battery |
| Extra Description | NAPA Battery |
| Hold-down Type | N |
| Terminal Type | T1 |
| Post Positions | 9 |
| Battery Type Code | 642 |




