Battery
Categories
Important compatibility info
| Height | 214 mm |
| Ampere-Hours | 80 A |
| Terminal Type | Female Thread |
| Voltage | 12 V |
| Width | 168 mm |
| Type | AGM |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Length | 259 mm |
| Extra Description | Yuasa REC |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
| Length | 325 mm |
| Height | 238 mm |
| Voltage | 12 V |
| Width | 165 mm |
| Extra Description | Optima Blue Top |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 975 A |
| Ampere-Hours | 75 A |
| Terminal Type | Standard |
| Type | AGM |
| Terminal Layout | One terminal Front, One Terminal Back on Diagonal |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 600 A |
| Ampere-Hours | 52 A |
| Width | 175 mm |
| Length | 241 mm |
| Height | 175 mm |
| Terminal Type | Standard |
| Type | AGM |
| Weight | 18300 |
| Warranty | 2 year warranty |
| Battery Type Code | 96R-600 (ODP-AGM96R) |
| Voltage | 12 V |
| Battery Capacity 10h (Ah) | 48 Ah |
| Marine Cranking Amperage (MCA) | 700 A |
| PHCA (5 sec) | 1100 A |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
Important compatibility info
| PHCA (5 sec) | 1200 A |
| Length | 198 mm |
| BCI Group | 26R |
| Marine Cranking Amperage (MCA) | 725 A |
| Voltage | 12 V |
| Battery Type Code | PC1200 |
| Battery Capacity 100h (Ah) | 48 Ah |
| Type | AGM |
| Height | 180 mm |
| Ampere-Hours | 44 A |
| Terminal Type | Female Thread |
| Battery Capacity 5h (Ah) | 35 Ah |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 560 A |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Width | 166 mm |
| Weight | 15100 |
| Warranty | 2 year warranty |
Important compatibility info
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 300 A |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Type | Starter Battery |
| Marine Cranking Amperage (MCA) | 350 A |
| NCC Class | A |
| Voltage | 12 V |
| Extra Description | Leisure Batteries |
| Function | Starter Battery |
| Width | 168 mm |
| Height | 232 mm |
| Length | 259 mm |
| Filled Weight | 27 kg |
| Cold-test Current, EN | 300 A |
| Hold-down Type | B00 |
| Ampere-Hours | 90 Ah |
| Post Positions | 1 |
| Warranty | 4 year warranty |
Important compatibility info
| Battery Capacity 5h (Ah) | 43.2 Ah |
| Length | 238 mm |
| Width | 140 mm |
| Height | 235 mm |
| Weight | 17000 |
| Type | Gel |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Voltage | 12 V |
| Terminal Type | Bolt Through |
| Ampere-Hours | 51 A |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
| Type | AGM |
| Weight | 32500 |
| Height | 224 mm |
| Length | 330 mm |
| Voltage | 12 V |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Ampere-Hours | 125 A |
| Terminal Type | Female Thread |
| Width | 171 mm |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
| Ampere-Hours | 90 A |
| Battery Capacity 10h (Ah) | 85 Ah |
| Voltage | 12 V |
| Terminal Type | Female Thread |
| Type | AGM |
| Height | 211 mm |
| Length | 260 mm |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Width | 169 mm |
| Warranty | 2 year warranty |
Important compatibility info
| Type | AGM |
| Terminal Type | Female Thread |
| Ampere-Hours | 107.2 A |
| Voltage | 12 V |
| Width | 173 mm |
| Battery Capacity 10h (Ah) | 100 Ah |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Battery Capacity 5h (Ah) | 87.7 Ah |
| Height | 220 mm |
| Length | 330 mm |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
| Type | AGM |
| Length | 250 mm |
| Weight | 12500 |
| Height | 206 mm |
| Battery Capacity 10h (Ah) | 43 Ah |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 500 A |
| Voltage | 12 V |
| Width | 97 mm |
| Marine Cranking Amperage (MCA) | 650 A |
| Ampere-Hours | 45 A |
| Terminal Type | Threaded Post |
| Height without pole | 196 mm |
| PHCA (5 sec) | 1100 A |
| Warranty | 2 year warranty |

