Battery
Categories
Important compatibility info
| Voltage | 12 V |
| Title | Motorcycle Battery 12V - 9Ah - 110CCA |
| Width | 75 mm |
| Height | 139 mm |
| Length | 135 mm |
| Type | Starter Battery |
| Extra Description | Platinum |
| Function | Starter Battery |
| Ampere-Hours | 9 Ah |
| Cold-test Current, EN | 100 A |
| Battery Type Code | YB9L-A2 |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 110 A |
| Terminal Type | 7 |
| Hold-down Type | N |
| Warranty | 1 year warranty |
Additional Information
- Superior Cast Grid Plate Design - Vibration resistant and improved conductivity
- Improved Active Material - Reduced paste shedding giving extended service life
- Thicker Pasted Plates - Improved performance and vibration resistance
- Dry Charged Product - Dry charged to give increased shelf life
- Acid Bottle Provided - Correct volume of acid supplied for self filling
- Through Partition Intercell Connectors - For increased starting power
- Polypropylene Case - For increased impact resistance
Important compatibility info
| Hold-down Type | B0 |
| Extra Description | EXIDE Bike Conventional |
| Type | Starter Battery |
| Cold-test Current, EN | 145 A |
| Post Positions | 0 |
| Function | Starter Battery |
| Length | 134.1 mm |
| Height | 166 mm |
| Width | 89 mm |
| Voltage | 12 V |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 145 A |
| Terminal Type | Bike Box Terminal |
| Ampere-Hours | 14 Ah |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
| Terminal Type | Bike Box Terminal |
| Ampere-Hours | 6.3 A |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 90 A |
| Type | Gel |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Length | 150 mm |
| Battery Capacity 10h (Ah) | 6 Ah |
| Battery Type Code | YTX7A-BS Compatible |
| Width | 87 mm |
| Voltage | 12 V |
| Height | 93 mm |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Voltage | 12 V |
| Terminal Type | Bike Box Terminal |
| Ampere-Hours | 7 A |
| Length | 114 mm |
| Height | 131 mm |
| Width | 69 mm |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 100 A |
| Type | AGM |
| Battery Type Code | YTX7L-BS Compatible |
| Warranty | 2 year warranty |
Important compatibility info
| Extra Description | POWERSPORTS Freshpack |
| Height | 112 mm |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Battery Type Code | YB3L-A |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 30 A |
| Warranty | 1 year warranty |
| Length | 100 mm |
| Other Part Number | 6D2P, AB3L-A, FB3L-A |
| Width | 58 mm |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 3 Ah |
| Cold-test Current, EN | 30 A |
| Hold-down Type | B00 |
| Terminal Type | Y6 |
| Type | Starter Battery |
| Function | Starter Battery |
Important compatibility info
| Warranty | 1 year warranty |
| Length | 100 mm |
| Height | 112 mm |
| Width | 58 mm |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 3 Ah |
| Cold-test Current, EN | 30 A |
| Hold-down Type | B00 |
| Terminal Type | Y6 |
| Type | Starter Battery |
| Function | Starter Battery |
| Extra Description | POWERSPORTS Freshpack |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 30 A |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Battery Type Code | YB3L-B |
Important compatibility info
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Length | 134 mm |
| Height | 161 mm |
| Width | 80 mm |
| Voltage | 12 V |
| Type | AGM |
| Ampere-Hours | 12 A |
| Terminal Type | Bolt Through |
| Battery Type Code | YB12A-A |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 150 A |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
| Type | Starter Battery |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 165 A |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Battery Type Code | YB12A-A |
| Function | Starter Battery |
| Cold-test Current, EN | 165 A |
| Hold-down Type | B00 |
| Post Positions | 1 |
| Length | 135 mm |
| Extra Description | EXIDE Conventional |
| Ampere-Hours | 12 Ah |
| Voltage | 12 V |
| Width | 80 mm |
| Height | 160 mm |
| Terminal Type | M06 |
| Warranty | 1 year warranty |
| Title | Exide Motorcycle Battery - 12 V - 12Ah - 165CCA |
Additional Information
Technical Information
• Great for stocking; No recharge required before initial ac id filling • A great variety of battery types, including 6V • Acid pack included for initial filling; No need to source it separately
- Exide supplies Original Equipment batteries for BMW motorcycles
- Acid pack included-Easy stocking and handling, no recharge required before initial acid filling
- Exide Conventional batteries are designed for entry-level and older vehicles with basic power needs. They are also ideal for small lawnmowers and garden machinery.
Important compatibility info
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 130 A |
| Length | 137 mm |
| Cold-test Current, EN | 115 A |
| Extra Description | YuMicron |
| Type | Starter Battery |
| Height | 141 mm |
| Function | Starter Battery |
| Terminal Type | 6 |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 10 Ah |
| Width | 77 mm |
| Hold-down Type | B00 |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
| Length | 136 mm |
| Battery Type Code | YB9-B |
| Type | AGM |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 120 A |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Terminal Type | Bolt Through |
| Ampere-Hours | 9 A |
| Width | 76 mm |
| Height | 139 mm |
| Voltage | 12 V |
| Warranty | 1 year warranty |


