Battery
Categories
Important compatibility info
| Terminal Type | Japanese Narrow |
| Type | Starter Battery |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 360 A |
| Length | 196 mm |
| Height | 223 mm |
| Ampere-Hours | 40 Ah |
| Battery | Wet |
| Voltage | 12 |
| Width | 127 mm |
| Battery Type Code | 054 |
| Warranty | 4 year warranty |
| Key Words | 360A; 40Ah; 4Yr Warranty; 196x127x223 |
Important compatibility info
| Length | 187 mm |
| Battery Type Code | 055 |
| Ampere-Hours | 35 Ah |
| Battery | Wet |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 240 A |
| Terminal Type | Japanese Narrow |
| Type | Starter Battery |
| Voltage | 12 |
| Width | 125 mm |
| Height | 225 mm |
| Key Words | 240A; 35Ah; 4Yr Warranty; 187x125x225 |
| Warranty | 4 year warranty |
Important compatibility info
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Voltage | 12 |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 240 A |
| Battery Type Code | 055 |
| Ampere-Hours | 35 Ah |
| Battery | Wet |
| Terminal Type | Japanese Narrow |
| Type | Starter Battery |
| Length | 187 mm |
| Width | 125 mm |
| Height | 225 mm |
| Key Words | 240A; 35Ah; 4Yr Warranty; 187x125x225 |
| Warranty | 4 year warranty |
Important compatibility info
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 90 A |
| Type | AGM |
| Length | 113 mm |
| Width | 69 mm |
| Height | 106 mm |
| Voltage | 12 V |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Battery Type Code | YTX5A-BS Compatible |
| Ampere-Hours | 5 A |
| Terminal Type | Bike Box Terminal |
| Other Part Number | GTX5A-BS Compatible |
| Warranty | 2 year warranty |
Important compatibility info
| Battery Type Code | YTX7L-BS Compatible |
| Voltage | 12 V |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 100 A |
| Hold-down Type | B00 |
| Extra Description | Maintenance Free |
| Function | Starter Battery |
| Type | Starter Battery |
| Terminal Type | 5 |
| Cold-test Current, EN | 100 A |
| Ampere-Hours | 6 Ah |
| Length | 115 mm |
| Height | 132 mm |
| Width | 72 mm |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
| Terminal Type | Female Thread |
| Battery Capacity 10h (Ah) | 7 Ah |
| Battery Type Code | YB5L-B |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 90 A |
| Length | 120 mm |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Width | 60 mm |
| Height | 130 mm |
| Voltage | 12 V |
| Type | AGM |
| Warranty | 2 year warranty |
Important compatibility info
| Terminal Type | Bike Box Terminal |
| Ampere-Hours | 6.3 A |
| Battery Capacity 10h (Ah) | 6 Ah |
| Battery Type Code | YTX7L-BS Compatible |
| Height | 130 mm |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Type | Gel |
| Width | 70 mm |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 100 A |
| Voltage | 12 V |
| Length | 113 mm |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
| Ampere-Hours | 4 Ah |
| Cold-test Current, EN | 65 A |
| Terminal Type | 5 |
| Type | Starter Battery |
| Height | 86 mm |
| Width | 72 mm |
| Voltage | 12 V |
| Function | Starter Battery |
| Extra Description | High Performance Maintenance Free |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 65 A |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Length | 115 mm |
| Hold-down Type | B00 |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
| Width | 77 mm |
| Voltage | 12 V |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 95 A |
| Terminal Type | Bolt Through |
| Ampere-Hours | 17 A |
| Height | 167 mm |
| Type | AGM |
| Length | 181 mm |
| Warranty | 3 year warranty |
Important compatibility info
| Terminal Layout | Terminals on End, Positive Left |
| Ampere-Hours | 13 A |
| Voltage | 12 V |
| Type | AGM |
| Terminal Type | F1 Spade Terminal |
| Height | 101 mm |
| Length | 151 mm |
| Width | 98 mm |
| Warranty | 1 year warranty |



