Battery
Categories
Important compatibility info
| Type | AGM |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 90 A |
| Terminal Layout | Unibull Pos and Neg Left and Right |
| Height | 130 mm |
| Length | 135 mm |
| Battery Capacity 10h (Ah) | 7 Ah |
| Voltage | 12 V |
| Terminal Type | Female Thread |
| Battery Type Code | 12N5.5-3B |
| Width | 60 mm |
| Other Part Number | 12N5.5-4A |
| Warranty | 2 year warranty |
Important compatibility info
| Height | 226 mm |
| Battery | Wet |
| Width | 125 mm |
| Battery Type Code | 054 |
| Terminal Type | Japanese Narrow |
| Type | Starter Battery |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 265 A |
| Other Part Number | MF53504 |
| Length | 192 mm |
| Ampere-Hours | 32 Ah |
| Voltage | 12 |
| Key Words | 265A; 32Ah; 4Yr Warranty; 192x125x226 |
| Warranty | 4 year warranty |
Important compatibility info
| Battery Capacity 100h (Ah) | 35 Ah |
| Voltage | 12 |
| Terminal Type | Japanese Narrow |
| Battery | Wet |
| Ampere-Hours | 32 Ah |
| Type | Starter Battery |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 265 A |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Battery Type Code | 054 |
| Width | 125 mm |
| Height | 226 mm |
| Length | 192 mm |
| Key Words | 265A; 32Ah; 4Yr Warranty; 192x125x226 |
| Warranty | 4 year warranty |
Important compatibility info
| Ampere-Hours | 9.1 A |
| Terminal Type | Bike Box Terminal |
| Height | 93 mm |
| Battery Capacity 10h (Ah) | 8.6 Ah |
| Width | 88 mm |
| Voltage | 12 V |
| Type | Gel |
| Battery Type Code | YTZ10S Compatible |
| Length | 150 mm |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 190 A |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
| Height | 145 mm |
| Battery Type Code | AUX14 |
| Ampere-Hours | 13 Ah |
| Cold-test Current, EN | 200 A |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Length | 150 mm |
| Post Positions | 1 |
| Extra Description | AGM |
| Terminal Type | M04 |
| Width | 90 mm |
| Voltage | 12 V |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 200 A |
| Type | Starter Battery |
| Function | Starter Battery |
| Battery | AGM Battery |
| Hold-down Type | B00 |
| Title | Exide Auxiliary Battery - 12 V - 13Ah - 200CCA |
| Warranty | 3 year warranty |
Additional Information
Technical Information
• Created for OE purposes, its design, components and materi al give maximum power and top charge acceptance • Valve-regulated lead-acid batteries ensure maximum power a nd long lifespan • Top-level safety features and absolutely no free acid •Start-Stop AGM battery has 4 times extra cycle life compare d to standard conventional batteries
- Auxiliary batteries power the electrical equipment in certain cars, complementing the main starter battery.
- EXIDE designed its Auxiliary range with the experience gained from its original equipment business
- Exide designed its Auxiliary range with the experience gained from its original equipment business. Auxiliary batteries power the electrical equipment in certain cars, complementing the main starter battery. Ideal 12V power source for auxiliary systems in


