Battery
Categories
Important compatibility info
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 160 A |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Voltage | 12 V |
| Width | 90 mm |
| Length | 135 mm |
| Height | 155 mm |
| Ampere-Hours | 12 Ah |
| Function | Starter Battery |
| Type | Starter Battery |
| Terminal Type | 8 |
| Extra Description | YuMicron |
| Cold-test Current, EN | 120 A |
| Post Positions | 1 |
| Hold-down Type | B00 |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
| Length | 150 mm |
| Height | 130 mm |
| Width | 87 mm |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 10.5 A |
| Terminal Type | Bike Box Terminal |
| Type | AGM |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 180 A |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Battery Type Code | YTX12-BS Compatible |
| Battery Capacity 10h (Ah) | 10 Ah |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
| Capacity | 17 Ah |
| Terminal Type | Female Thread |
| Width | 75 mm |
| Height | 167 mm |
| Extra Description | Yuasa NP |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Type | AGM |
| Voltage | 12 V |
| Length | 181 mm |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
| Ampere-Hours | 50 Ah |
| Battery Type Code | 077 |
| Extra Description | EXCELL ** |
| Height | 190 mm |
| Terminal Type | EN |
| Type | Starter Battery |
| Width | 175 mm |
| Voltage | 12 V |
| Hold-down Type | B13 |
| Post Positions | 1 |
| Cold-test Current, EN | 450 A |
| Function | Starter Battery |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 450 A |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Length | 207 mm |
| Key Words | 450A; 50Ah; 4Yr Warranty; 207x175x190 |
| Title | Exide Conventional Battery - 12 V - 50Ah - 450CCA |
| Warranty | 4 year warranty |
Additional Information
Technical Information
• All-round battery for standard use and reliable performanc e • Complete range covering almost 100% of the car parc • 15% extra starting power
- The REFERENCE Battery- 15% extra starting power
- Original Equipment experience inside
- 3DX Grid Technology
- All-round battery for standard use
- Ideal for cars with standard equipment
- Exide Excell is a proven all-round battery for most modern vehicles, standard equipment and everyday driving. Like every Exide battery, Excell features robust 3DX grid technology for better electrical performance and longer lifespan.
Important compatibility info
| Length | 166 mm |
| Terminal Type | Female Thread |
| Type | AGM |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Width | 175 mm |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 26 A |
| Height | 125 mm |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
| Voltage | 12 V |
| Type | Starter Battery |
| Length | 136 mm |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 74 A |
| Terminal Type | Y6 |
| Battery Type Code | 12N7-4A |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Cold-test Current, EN | 74 A |
| Height | 133 mm |
| Width | 75 mm |
| Function | Starter Battery |
| Extra Description | POWERSPORTS Freshpack |
| Ampere-Hours | 7 Ah |
| Replaced by | 507013007K544 |
| Post Positions | 1 |
| Hold-down Type | B00 |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
| Voltage | 12 V |
| Extra Description | NAPA Battery |
| Width | 175 mm |
| Warranty | 5 year warranty |
| Ampere-Hours | 70 Ah |
| Function | Starter Battery |
| Type | Starter Battery |
| Battery Type Code | 069 |
| Cold-test Current, EN | 590 A |
| Title | NAPA High Power Battery 12V - 70Ah - 590A |
| Hold-down Type | B05 |
| Terminal Type | T1 |
| Height | 222 mm |
| Length | 270 mm |
| Post Positions | 1 |
Additional Information
- OE Equivalent - Original quality spare part – Produced on the same production lines that make batteries for Original Equipment, using the same technology, man power, equipment, controls and quality inspections approved by the car manufacturers to whom they are supplied.
- Heavy Duty Performance - Ensures a high standard of performance from the battery to meet the users requirements.
- Diesel Approved - The standard range is approved for all diesel vehicles.
- Long Life - Specifically designed with Calcium/Calcium technology to extend the life of the battery.
Important compatibility info
| Battery | Wet |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 600 A |
| Terminal Type | Standard |
| Type | Starter Battery |
| Voltage | 12 |
| Ampere-Hours | 60 Ah |
| Height | 190 mm |
| Length | 278 mm |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Battery Type Code | 096 |
| Width | 175 mm |
| Key Words | 600A; 60Ah; 4Yr Warranty; 278x175x190 |
| Warranty | 4 year warranty |
Important compatibility info
| Function | Starter Battery |
| Type | Starter Battery |
| Terminal Type | 1 |
| Hold-down Type | B00 |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 190 A |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Cold-test Current, EN | 175 A |
| Extra Description | YuMicron |
| Ampere-Hours | 15 Ah |
| Voltage | 12 V |
| Width | 89 mm |
| Height | 166 mm |
| Length | 134 mm |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
| Terminal Type | Standard |
| Type | Wet |
| Battery Type Code | 012 |
| Height | 190 mm |
| Voltage | 12 V |
| Length | 210 mm |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Ampere-Hours | 45 A |
| Width | 175 mm |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 400 A |
| Key Words | 400A; 45Ah; 3Yr Warranty; 210x175x190 |
| Warranty | 3 year warranty |
Important compatibility info
| Other Part Number | halfords HB057 / HCB057, 32C24R, 46B24RS, 50B24RS, 55B24RS, N40, NS100 S6S, NS60 S, NT80 S6S, NX100 S6S, Exide W043SE / W049BX / W049SE / W057BX / W057SE |
| Height | 220 mm |
| Length | 234 mm |
| Terminal Type | Standard |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 350 A |
| Ampere-Hours | 45 A |
| Voltage | 12 V |
| Type | Wet |
| Width | 128 mm |
| Battery Type Code | 049 |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Key Words | 350A; 45Ah; 3Yr Warranty; 234x128x220 |
| Warranty | 3 year warranty |
Important compatibility info
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 670 A |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Function | Starter Battery |
| Type | Starter Battery |
| Terminal Type | EN |
| Hold-down Type | B13 |
| Battery Type Code | 096 |
| Extra Description | EXCELL ** |
| Cold-test Current, EN | 670 A |
| Ampere-Hours | 71 Ah |
| Voltage | 12 V |
| Width | 175 mm |
| Height | 175 mm |
| Length | 278 mm |
| Key Words | 670A; 71Ah; 4Yr Warranty; 278x175x175 |
| Title | Exide Conventional Battery - 12 V - 71Ah - 670CCA |
| Warranty | 4 year warranty |
Additional Information
Technical Information
• All-round battery for standard use and reliable performanc e • Complete range covering almost 100% of the car parc • 15% extra starting power
- The REFERENCE Battery- 15% extra starting power
- Original Equipment experience inside
- 3DX Grid Technology
- All-round battery for standard use
- Ideal for cars with standard equipment
- Exide Excell is a proven all-round battery for most modern vehicles, standard equipment and everyday driving. Like every Exide battery, Excell features robust 3DX grid technology for better electrical performance and longer lifespan.
Important compatibility info
| Type | Lead Acid Battery |
| Voltage | 12V |
| Terminal Type | 1 |
| Hold-down Type | B01 |
| Ampere-Hours | 45Ah |
| Length | 218 mm |
| Height | 223 mm |
| Width | 133 mm |
| Warranty | 4 Year Warranty |
| Battery Type Code | 048H |
| Terminal Layout | 0 |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 300 A |
| Other Part Number | 048H |
Important compatibility info
| Battery Capacity 10h (Ah) | 13 Ah |
| Terminal Layout | Terminals on End, Positive Left |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 14 A |
| Terminal Type | F2 Spade Terminal |
| Length | 151 mm |
| Type | AGM |
| Width | 98 mm |
| Height | 95 mm |
| Warranty | 2 year warranty |
Important compatibility info
| Length | 150 mm |
| Height | 130 mm |
| Width | 70 mm |
| Voltage | 12 V |
| Terminal Type | Bike Box Terminal |
| Type | AGM |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 150 A |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Battery Capacity 10h (Ah) | 11 Ah |
| Warranty | 2 year warranty |
Important compatibility info
| Length | 237 mm |
| Height | 227 mm |
| Width | 127 mm |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 45 Ah |
| Cold-test Current, EN | 330 A |
| Terminal Type | EN |
| Type | Starter Battery |
| Function | Starter Battery |
| Extra Description | EXCELL ** |
| Title | Exide Conventional Battery - 12 V - 45Ah - 330CCA |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 300 A |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Hold-down Type | B00 |
| Post Positions | 1 |
| Battery Type Code | 049 |
| Warranty | 4 year warranty |
Additional Information
Technical Information
• All-round battery for standard use and reliable performanc e • Complete range covering almost 100% of the car parc • 15% extra starting power
- The REFERENCE Battery- 15% extra starting power
- Original Equipment experience inside
- 3DX Grid Technology
- All-round battery for standard use
- Ideal for cars with standard equipment
- Exide Excell is a proven all-round battery for most modern vehicles, standard equipment and everyday driving. Like every Exide battery, Excell features robust 3DX grid technology for better electrical performance and longer lifespan.
Important compatibility info
| Length | 150 mm |
| Height | 110 mm |
| Width | 88 mm |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 11.8 A |
| Terminal Type | Bike Box Terminal |
| Type | AGM |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 230 A |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Warranty | 2 year warranty |
Important compatibility info
| Function | Starter Battery |
| Ampere-Hours | 45 Ah |
| Type | Starter Battery |
| Battery Type Code | 012 |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Extra Description | Lucas Premium |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 400 A |
| Key Words | 400A; 45Ah; 4Yr Warranty; 210x175x190 |
| Warranty | 4 year warranty |
Additional Information
Technical Information
Premium
Important compatibility info
| Type | Starter Battery |
| Extra Description | POWERSPORTS AGM |
| Post Positions | 1 |
| Battery | AGM Battery |
| Height | 93 mm |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 150 A |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Hold-down Type | B00 |
| Cold-test Current, EN | 150 A |
| Terminal Type | Y11 |
| Function | Starter Battery |
| Width | 87 mm |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 8 Ah |
| Other Part Number | FTZ10S-BS |
| Length | 150 mm |
| Battery Type Code | YTZ10S Compatible |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Battery Capacity 10h (Ah) | 12 Ah |
| Type | Gel |
| Length | 150 mm |
| Height | 145 mm |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 210 A |
| Battery Type Code | YT14B-4 |
| Width | 69 mm |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 12.6 A |
| Terminal Type | Bike Box Terminal |
| Warranty | 1 year warranty |




