Battery
Categories
Important compatibility info
| Voltage | 12 V |
| Height | 190 mm |
| Ampere-Hours | 100 A |
| Type | Wet |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 850 A |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Terminal Type | Standard |
| Width | 174 mm |
| Battery Type Code | 019 |
| Length | 354 mm |
| Key Words | 850A; 100Ah; 4Yr Warranty; 354x174x190 |
| Warranty | 4 year warranty |
Important compatibility info
| Ampere-Hours | 55 A |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Voltage | 12 V |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 500 A |
| Terminal Type | Standard |
| Type | Wet |
| Width | 170 mm |
| Height | 200 mm |
| Length | 226 mm |
| Battery Type Code | 009L |
| Key Words | 500A; 55Ah; 3Yr Warranty; 226x170x200 |
| Warranty | 3 year warranty |
Important compatibility info
| Type | Starter Battery |
| Terminal Type | 1 |
| Length | 242 mm |
| Other Part Number | 930060054 |
| Extra Description | Professional Starter |
| Function | Starter Battery |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 540 A |
| Height | 190 mm |
| Width | 175 mm |
| Battery Type Code | LFS60 |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Cold-test Current, EN | 540 A |
| Ampere-Hours | 60 Ah |
| Voltage | 12 V |
| Hold-down Type | B13 |
| Warranty | 2 year warranty |
| Replaced by | 930060054K312 |
| Packaging note | Please note that Varta are currently updating their branding. The specifications are identical but you may receive a battery that looks slightly different to the image shown. |
| Title | Varta LFS60 Battery - 60Ah - 540CCA |
Additional Information
Technical Information
Ideal for small boats with outboard motors
Technical Information
Exceptional cold starting performance
- VARTA Professional Starter Battery range are purpose-made for all marine and motorhome starter applications.
- With a high energy output, they deliver outstanding performance, time after time, with no maintenance required.
- deal for cranking purpose of small boats with inboard and outboard engines.
- Ideal for cranking purpose of small boats with inboard and outboard engines
- Exceptional cold-starting performance
Important compatibility info
| Function | Starter Battery |
| Length | 278 mm |
| Height | 190 mm |
| Width | 175 mm |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 74 Ah |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 680 A |
| Battery Type Code | 096R |
| Cold-test Current, EN | 680 A |
| Extra Description | S4 |
| Type | Starter Battery |
| Key Words | 680A; 74Ah; 4Yr Warranty; 278x175x190 |
| Hold-down Type | B03 |
| Warranty | 4 year warranty |
| Terminal Type | 1 |
| Post Positions | 1 |
Important compatibility info
| Type | Starter Battery |
| Hold-down Type | B13 |
| Length | 207 mm |
| Battery Type Code | 012 |
| Extra Description | SILVER dynamic |
| Width | 175 mm |
| Other Part Number | 554400053 |
| Function | Starter Battery |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 530 A |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Terminal Type | 1 |
| Height | 190 mm |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 54 Ah |
| Cold-test Current, EN | 530 A |
| Key Words | 530A; 54Ah; 5Yr Warranty; 207x175x190 |
| Replaced by | 554400053K262 |
| Packaging note | Please note that Varta are currently updating their branding. The specifications are identical but you may receive a battery that looks slightly different to the image shown. |
| Warranty | 5 year warranty |
| Title | Varta C30 Battery - 54Ah - 530CCA |
Additional Information
Technical Information
“Like-for-like” replacement of the battery sold to the OE channel
Technical Information
Engineered to the highest German standards
Technical Information
Patented PowerFrame® grid for reliable starting power, fast recharge and corrosion resistance.
Technical Information
Meets all original criteria of the car manufacturer
- VARTA Silver Dynamic is the perfect choice for non-start-stop technology with the highest power needs.
- It offers supreme starting power that will meet the toughest energy demands without compromise.
- The VARTA Silver Dynamic range has an impressive five year guarantee to ensure ultimate peace of mind for years to come.
- Engineered to the highest German standards
- Patented PowerFrame® grid for reliable starting power, fast recharge and corrosion resistance.
- in.Like-for-likein. replacement of OE batteries (Original Equipment)
- The premium battery for vehicles with non-start-stop technology
- Up to 15% higher starting power than the Blue Dynamic series
- Recyclable and produced in an energy-saving way

