Battery
Categories
Important compatibility info
| Extra Description | YBX3000 SMF Batteries |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 540 A |
| Battery Type Code | 009R |
| Cold-test Current, EN | 540 A |
| Function | Starter Battery |
| Hold-down Type | B01 |
| Ampere-Hours | 60 Ah |
| Length | 230 mm |
| Height | 205 mm |
| Width | 174 mm |
| Voltage | 12 V |
| Port / Connector type | T1 |
| Battery | with handles, with load status display |
| Filled Weight | 14.9 kg |
| Type | Starter Battery |
| Suitable for (starter battery) | with central degassing |
| Key Words | 540A; 60Ah; 3Yr Warranty; 230x174x205 |
| Post Positions | 1 |
| Warranty | 3 year warranty |
Important compatibility info
| Function | Starter Battery |
| Cold-test Current, EN | 640 A |
| Ampere-Hours | 70 Ah |
| Voltage | 12 V |
| Width | 175 mm |
| Height | 175 mm |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 640 A |
| Battery Type Code | 100 |
| Length | 278 mm |
| Extra Description | S3 |
| Type | Starter Battery |
| Key Words | 640A; 70Ah; 3Yr Warranty; 278x175x175 |
| Hold-down Type | B03 |
| Warranty | 3 year warranty |
| Terminal Type | 1 |
Important compatibility info
| Ampere-Hours | 75 Ah |
| Battery Type Code | 110 EFB |
| Length | 315 mm |
| Battery | EFB |
| Terminal Type | Standard |
| Type | Starter Battery |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 620 A |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Height | 175 mm |
| Width | 175 mm |
| Voltage | 12 |
| Key Words | 620A; 75Ah; 4Yr Warranty; 315x175x175 |
| Warranty | 4 year warranty |
Important compatibility info
| Length | 207 mm |
| Height | 190 mm |
| Width | 175 mm |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 50 Ah |
| Cold-test Current, EN | 450 A |
| Terminal Type | 1 |
| Type | Starter Battery |
| Function | Starter Battery |
| Extra Description | EXIDE START |
| Title | Exide Conventional Battery - 12 V - 50Ah - 450CCA |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 450 A |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Hold-down Type | B00 |
| Battery Type Code | 210 x 175 x 190 |
| Warranty | 1 year warranty |
Additional Information
Technical Information
• Designed to start your boat engine • To be installed in special container • Upright mount • Low maintenance
- The Start battery range, with MCA* performance from 500–1400A, is the ideal choice to cover all engine-start needs, from small outboards to big sterndrives.
- The Start design provides good performance and service life.
- The EXIDE Start battery range supplies high power for engine start. It is installed alone in boats with basic equipment, and is also used in engine-dedicated battery banks in sophisticated yachts. The batteries are usually charged after starting the engin
Important compatibility info
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 77 Ah |
| Length | 278 mm |
| Height | 190 mm |
| Width | 175 mm |
| Function | Starter Battery |
| Cold-test Current, EN | 780 A |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 780 A |
| Extra Description | S5 |
| Battery Type Code | 096 |
| Type | Starter Battery |
| Key Words | 780A; 77Ah; 5Yr Warranty; 278x175x190 |
| Hold-down Type | B00 |
| Warranty | 5 year warranty |
| Terminal Type | 1 |



