Battery
Categories
Important compatibility info
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Battery Type Code | YTX20-BS Compatible |
| Post Positions | 1 |
| Hold-down Type | B00 |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 270 A |
| Height | 155 mm |
| Length | 175 mm |
| Width | 87 mm |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 19 Ah |
| Cold-test Current, EN | 270 A |
| Terminal Type | 4 |
| Type | Starter Battery |
| Function | Starter Battery |
| Extra Description | Maintenance Free |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 270 A |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Battery Type Code | YTX20L-BS Compatible |
| Type | Starter Battery |
| Extra Description | Maintenance Free |
| Function | Starter Battery |
| Length | 175 mm |
| Hold-down Type | B00 |
| Terminal Type | 4 |
| Height | 155 mm |
| Cold-test Current, EN | 270 A |
| Ampere-Hours | 19 Ah |
| Voltage | 12 V |
| Width | 87 mm |
| Warranty | 1 year warranty |
Additional Information
Details
Ideal for motorcycles, scooters, ATVs, ride on mowers and personal watercraft, these permanently sealed batteries do not require topping up. Aside from periodic charging, they remain maintenance free for the life of the battery.
- Increased cranking power - up to 30% more CCA than conventional type batteries
- Superior resistance to vibration & corrosion
- Fully maintenance free once activated
- Premium AGM technology with no free acid
- Sealed & spill-proof design
- Selected models supplied filled & ready to fit
Important compatibility info
| Width | 130 mm |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 420 A |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Height | 180 mm |
| Type | AGM |
| Length | 195 mm |
| Battery Capacity 10h (Ah) | 35 Ah |
| Battery Type Code | 895 |
| Voltage | 12 V |
| Terminal Type | Bolt Through |
| Warranty | 2 year warranty |
Important compatibility info
| Width | 175 mm |
| Height | 190 mm |
| Length | 354 mm |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 760 A |
| Type | Starter Battery |
| Battery | Wet |
| Ampere-Hours | 95 Ah |
| Voltage | 12 |
| Other Part Number | MF58827 |
| Terminal Type | Standard |
| Battery Type Code | 017 |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Warranty | 4 year warranty |
| Key Words | 760A; 95Ah; 4Yr Warranty; 354x175x190 |
Important compatibility info
| Width | 172 mm |
| Voltage | 12 V |
| Height | 225 mm |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Battery Capacity 100h (Ah) | 91 Ah |
| Battery Type Code | LV26MF |
| Ampere-Hours | 82 A |
| Type | Wet |
| Length | 302 mm |
| Terminal Type | Standard |
| Warranty | 4 year warranty |

