Battery
Categories
Important compatibility info
| Height | 110 mm |
| Terminal Type | Bike Box Terminal |
| Width | 88 mm |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 11.6 A |
| Length | 150 mm |
| Type | AGM |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 210 A |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Warranty | 2 year warranty |
Important compatibility info
| Length | 167 mm |
| Type | Starter Battery |
| Filled Weight | 8.6 kg |
| Width | 127 mm |
| Height | 224 mm |
| Cold-test Current, EN | 300 A |
| Ampere-Hours | 30 Ah |
| Battery Type Code | 009 |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Function | Starter Battery |
| Extra Description | YBX3000 SMF Batteries |
| Hold-down Type | B00 |
| Battery | with handles, with load status display |
| Port / Connector type | T3 |
| Voltage | 12 V |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 300 A |
| Warranty | 3 year warranty |
| Key Words | 300A; 30Ah; 3Yr Warranty; 167x127x224 |
| Suitable for (starter battery) | with central degassing |
Important compatibility info
| Type | AGM |
| Height | 110 mm |
| Length | 151 mm |
| Terminal Type | Bike Box Terminal |
| Battery Capacity 10h (Ah) | 10 Ah |
| Battery Type Code | YTX9-BS Compatible |
| Terminal Layout | Unibull Pos and Neg Left and Right |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 160 A |
| Voltage | 12 V |
| Width | 87 mm |
| Warranty | 2 year warranty |
Important compatibility info
| Battery Type Code | 054 |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 360 A |
| Extra Description | Lucas Premium |
| Key Words | 360A; 40Ah; 4Yr Warranty; 196x127x223 |
| Weight | 0.042 kg |
| Type | Starter Battery |
| Ampere-Hours | 40 Ah |
| Function | Starter Battery |
| Warranty | 4 year warranty |
Additional Information
Technical Information
Premium
Important compatibility info
| Voltage | 12 V |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 420 A |
| Width | 175 mm |
| Function | Starter Battery |
| Length | 175 mm |
| Height | 190 mm |
| Extra Description | S4 |
| Type | Starter Battery |
| Ampere-Hours | 44 Ah |
| Cold-test Current, EN | 420 A |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Battery Type Code | 002L |
| Replaces | 0092S40000 |
| Key Words | 420A; 44Ah; 4Yr Warranty; 175x175x190 |
| Hold-down Type | B01 |
| Warranty | 4 year warranty |
| Terminal Type | 1 |
Important compatibility info
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Ampere-Hours | 62 Ah |
| Voltage | 12 V |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 540 A |
| Battery Type Code | 078 |
| Hold-down Type | B13 |
| Cold-test Current, EN | 540 A |
| Extra Description | EXCELL ** |
| Function | Starter Battery |
| Length | 242 mm |
| Terminal Type | EN |
| Type | Starter Battery |
| Height | 190 mm |
| Width | 175 mm |
| Key Words | 540A; 62Ah; 4Yr Warranty; 242x175x190 |
| Post Positions | 1 |
| Title | Exide Conventional Battery - 12 V - 62Ah - 540CCA |
| Warranty | 4 year warranty |
Additional Information
Technical Information
• All-round battery for standard use and reliable performanc e • Complete range covering almost 100% of the car parc • 15% extra starting power
- The REFERENCE Battery- 15% extra starting power
- Original Equipment experience inside
- 3DX Grid Technology
- All-round battery for standard use
- Ideal for cars with standard equipment
- Exide Excell is a proven all-round battery for most modern vehicles, standard equipment and everyday driving. Like every Exide battery, Excell features robust 3DX grid technology for better electrical performance and longer lifespan.
Important compatibility info
| Width | 87 mm |
| Ampere-Hours | 9 A |
| Battery Type Code | YTZ14S Compatible |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 165 A |
| Type | AGM |
| Height | 110 mm |
| Length | 150 mm |
| Terminal Type | Bike Box Terminal |
| Voltage | 12 V |
| Warranty | 2 year warranty |
Important compatibility info
| Hold-down Type | B00 |
| Cold-test Current, EN | 330 A |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 330 A |
| Battery Type Code | 896 |
| Voltage | 12 V |
| Filled Weight | 7.8 kg |
| Type | Starter Battery |
| Width | 126 mm |
| Port / Connector type | T4 |
| Ampere-Hours | 30 Ah |
| Extra Description | Garden Machinery Batteries |
| Function | Starter Battery |
| Length | 194 mm |
| Height | 183 mm |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Post Positions | 1 |
| Warranty | 2 year warranty |
Important compatibility info
| Length | 194 mm |
| Height | 183 mm |
| Width | 126 mm |
| Voltage | 12 V |
| Port / Connector type | T4 |
| Ampere-Hours | 30 Ah |
| Cold-test Current, EN | 330 A |
| Filled Weight | 7.8 kg |
| Type | Starter Battery |
| Function | Starter Battery |
| Extra Description | Garden Machinery Batteries |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 330 A |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Hold-down Type | B00 |
| Battery Type Code | 895 |
| Warranty | 2 year warranty |
Important compatibility info
| Extra Description | S4 |
| Length | 238 mm |
| Height | 227 mm |
| Width | 129 mm |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 45 Ah |
| Cold-test Current, EN | 330 A |
| Function | Starter Battery |
| Battery Type Code | 154 |
| Type | Starter Battery |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 330 A |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Key Words | 330A; 45Ah; 4Yr Warranty; 238x129x227 |
| Hold-down Type | B00 |
| Warranty | 4 year warranty |
| Terminal Type | 3 |




