Battery
Categories
Important compatibility info
| Function | Starter Battery |
| Ampere-Hours | 45 Ah |
| Type | Starter Battery |
| Battery Type Code | 012 |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Extra Description | Lucas Premium |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 400 A |
| Key Words | 400A; 45Ah; 4Yr Warranty; 210x175x190 |
| Warranty | 4 year warranty |
Additional Information
Technical Information
Premium
Important compatibility info
| Type | Starter Battery |
| Extra Description | POWERSPORTS AGM |
| Post Positions | 1 |
| Battery | AGM Battery |
| Height | 93 mm |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 150 A |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Hold-down Type | B00 |
| Cold-test Current, EN | 150 A |
| Terminal Type | Y11 |
| Function | Starter Battery |
| Width | 87 mm |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 8 Ah |
| Other Part Number | FTZ10S-BS |
| Length | 150 mm |
| Battery Type Code | YTZ10S Compatible |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Battery Capacity 10h (Ah) | 12 Ah |
| Type | Gel |
| Length | 150 mm |
| Height | 145 mm |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 210 A |
| Battery Type Code | YT14B-4 |
| Width | 69 mm |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 12.6 A |
| Terminal Type | Bike Box Terminal |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
| Width | 98 mm |
| Extra Description | Yuasa NP |
| Terminal Type | F2 Spade Terminal |
| Type | AGM |
| Capacity | 12 Ah |
| Height | 87.5 mm |
| Voltage | 12 V |
| Length | 151 mm |
| Terminal Layout | Terminals on End, Positive Left |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
| Voltage | 12 V |
| Width | 90 mm |
| Battery Capacity 10h (Ah) | 12 Ah |
| Height | 167 mm |
| Type | AGM |
| Length | 135 mm |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 210 A |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Ampere-Hours | 12.6 A |
| Terminal Type | Bike Box Terminal |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
| Battery Type Code | YB16CL-B |
| Ampere-Hours | 21 A |
| Length | 175 mm |
| Voltage | 12 V |
| Width | 100 mm |
| Height | 174 mm |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Terminal Type | Bike Box Terminal |
| Type | AGM |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 230 A |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
| Battery | Wet |
| Terminal Type | Standard |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 600 A |
| Type | Starter Battery |
| Battery Type Code | 096 |
| Ampere-Hours | 60 Ah |
| Voltage | 12 |
| Length | 278 mm |
| Height | 190 mm |
| Width | 175 mm |
| Key Words | 600A; 60Ah; 4Yr Warranty; 278x175x190 |
| Warranty | 4 year warranty |
Important compatibility info
| Type | Starter Battery |
| Cold-test Current, EN | 330 A |
| Ampere-Hours | 36 Ah |
| Suitable for (starter battery) | with central degassing |
| Battery Type Code | 054H |
| Filled Weight | 9.3 kg |
| Length | 187 mm |
| Other Part Number | 40B19L hd |
| Hold-down Type | B01 |
| Battery | with handles, with load status display |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 330 A |
| Function | Starter Battery |
| Extra Description | YBX3000 SMF Batteries |
| Height | 227 mm |
| Width | 135 mm |
| Voltage | 12 V |
| Port / Connector type | T1/T3 |
| Key Words | 330A; 36Ah; 3Yr Warranty; 187x135x227 |
| Warranty | 3 year warranty |
Important compatibility info
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 320 A |
| Type | Wet |
| Other Part Number | Husqvarna LT151, MTD 725-1704 / 725-1705C / 725-1706 |
| Battery Type Code | 895 |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Length | 191 mm |
| Voltage | 12 V |
| Width | 125 mm |
| Height | 184 mm |
| Ampere-Hours | 32 A |
| Terminal Type | Bolt Through |
| Warranty | 3 year warranty |
Important compatibility info
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 165 A |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Voltage | 12 V |
| Hold-down Type | B00 |
| Height | 160 mm |
| Length | 134 mm |
| Width | 80 mm |
| Post Positions | 1 |
| Ampere-Hours | 13 Ah |
| Cold-test Current, EN | 150 A |
| Terminal Type | 6 |
| Type | Starter Battery |
| Function | Starter Battery |
| Extra Description | YuMicron |
| Warranty | 1 year warranty |


