Battery
Categories
Important compatibility info
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 520 A |
| Terminal Type | Standard |
| Battery | EFB |
| Type | Starter Battery |
| Length | 230 mm |
| Height | 222 mm |
| Width | 173 mm |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Battery Type Code | 005L EFB |
| Ampere-Hours | 60 Ah |
| Voltage | 12 |
| Key Words | 520A; 60Ah; 4Yr Warranty; 230x173x222 |
| Warranty | 4 year warranty |
Important compatibility info
| Warranty | 4 Year Warranty |
| Width | 175 mm |
| Height | 190 mm |
| Hold-down Type | B13 |
| Terminal Type | 1 |
| Voltage | 12V |
| Ampere-Hours | 60Ah |
| Type | Lead Acid Battery |
| Other Part Number | 027 |
| Length | 243 mm |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 540 A |
| Terminal Layout | 0 |
| Battery Type Code | 027 |
Important compatibility info
| Ampere-Hours | 85Ah / Group 24 |
| Voltage | 12 V |
| Battery Capacity 100h (Ah) | 85 Ah |
| Marine Cranking Amperage (MCA) | 600 A |
| Height | 225 mm |
| Length | 262 mm |
| Width | 175 mm |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Height without pole | 210 mm |
| Terminal Type | Standard |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
| Hold-down Type | B13, B14 |
| Extra Description | YBX1000 CaCa Batteries |
| Battery | with handles |
| Height | 175 mm |
| Cold-test Current, EN | 510 A |
| Battery Type Code | 075 |
| Filled Weight | 13.7 kg |
| Type | Starter Battery |
| Function | Starter Battery |
| Length | 243 mm |
| Width | 175 mm |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 510 A |
| Port / Connector type | T1 |
| Ampere-Hours | 56 Ah |
| Voltage | 12 V |
| Suitable for (starter battery) | with central degassing |
| Key Words | 510A; 56Ah; 3Yr Warranty; 243x175x175 |
| Warranty | 3 year warranty |
Important compatibility info
| Function | Starter Battery |
| Extra Description | YBX1000 CaCa Batteries |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Height | 190 mm |
| Voltage | 12 V |
| Type | Starter Battery |
| Battery | with handles |
| Port / Connector type | T1 |
| Cold-test Current, EN | 510 A |
| Ampere-Hours | 56 Ah |
| Filled Weight | 15 kg |
| Hold-down Type | B13, B14 |
| Width | 175 mm |
| Battery Type Code | 027 |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 510 A |
| Length | 243 mm |
| Key Words | 510A; 56Ah; 3Yr Warranty; 243x175x190 |
| Suitable for (starter battery) | with central degassing |
| Warranty | 3 year warranty |
Important compatibility info
| Battery | Wet |
| Height | 220 mm |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 580 A |
| Length | 305 mm |
| Terminal Type | Standard |
| Type | Starter Battery |
| Battery Type Code | 250 |
| Width | 175 mm |
| Voltage | 12 |
| Ampere-Hours | 80 Ah |
| Other Part Number | MF58514 |
| Key Words | 580A; 80Ah; 4Yr Warranty; 305x175x220 |
| Warranty | 4 year warranty |
Important compatibility info
| Extra Description | BLUE dynamic |
| Length | 278 mm |
| Height | 190 mm |
| Width | 175 mm |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 74 Ah |
| Cold-test Current, EN | 680 A |
| Terminal Type | 1 |
| Function | Starter Battery |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 680 A |
| Battery Type Code | 096 |
| Type | Starter Battery |
| Title | VARTA SMF Conventional Battery 12V - 74Ah - 680CCA |
| Other Part Number | 574012068 |
| Hold-down Type | B13 |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Key Words | 680A; 74Ah; 4Yr Warranty; 278x175x190 |
| Replaced by | 574012068K262 |
| Packaging note | Please note that Varta are currently updating their branding. The specifications are identical but you may receive a battery that looks slightly different to the image shown. |
| Warranty | 4 year warranty |
Additional Information
Technical Information
“Like-for-like” replacement of batteries sold to the OE channel
Technical Information
Engineered to the highest German standards
Technical Information
Patented PowerFrame® grid for reliable starting power, fast recharge and corrosion resistance.
Technical Information
Meets all original criteria of the car manufacturer
- Long Life - Specifically designed with Calcium/Calcium technology to extend the life of the battery
- Diesel Approved - The standard range is approved for all diesel vehicles
- Heavy Duty Performance - Ensures a high standard of performance from the battery to meet the user's requirements
Important compatibility info
| Length | 242 mm |
| Height | 190 mm |
| Other Part Number | 560408054 |
| Function | Starter Battery |
| Width | 175 mm |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 60 Ah |
| Cold-test Current, EN | 540 A |
| Extra Description | BLUE dynamic |
| Terminal Type | 1 |
| Type | Starter Battery |
| Battery Type Code | 027 |
| Title | VARTA SMF Conventional Battery 12V - 60Ah - 540CCA |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 540 A |
| Hold-down Type | B13 |
| Key Words | 540A; 60Ah; 4Yr Warranty; 242x175x190 |
| Replaced by | 560408054K262 |
| Packaging note | Please note that Varta are currently updating their branding. The specifications are identical but you may receive a battery that looks slightly different to the image shown. |
| Warranty | 4 year warranty |
Additional Information
Technical Information
“Like-for-like” replacement of batteries sold to the OE channel
Technical Information
Engineered to the highest German standards
Technical Information
Patented PowerFrame® grid for reliable starting power, fast recharge and corrosion resistance.
Technical Information
Meets all original criteria of the car manufacturer
- Long Life - Specifically designed with Calcium/Calcium technology to extend the life of the battery
- Diesel Approved - The standard range is approved for all diesel vehicles
- Heavy Duty Performance - Ensures a high standard of performance from the battery to meet the user's requirements
Important compatibility info
| Terminal Type | 1 |
| Function | Starter Battery |
| Cold-test Current, EN | 540 A |
| Height | 225 mm |
| Length | 232 mm |
| Extra Description | BLUE dynamic |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 540 A |
| Ampere-Hours | 60 Ah |
| Width | 173 mm |
| Voltage | 12 V |
| Hold-down Type | B00 |
| Other Part Number | 560410054 |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Type | Starter Battery |
| Battery Type Code | 005L |
| Key Words | 540A; 60Ah; 4Yr Warranty; 232x173x225 |
| Replaced by | 560410054K262 |
| Packaging note | Please note that Varta are currently updating their branding. The specifications are identical but you may receive a battery that looks slightly different to the image shown. |
| Warranty | 4 year warranty |
| Title | Varta D47 Battery - 60Ah - 540CCA |
Additional Information
Technical Information
“Like-for-like” replacement of batteries sold to the OE channel
Technical Information
Engineered to the highest German standards
Technical Information
Patented PowerFrame® grid for reliable starting power, fast recharge and corrosion resistance.
Technical Information
Meets all original criteria of the car manufacturer
- VARTA Dynamic SLI is made for vehicles with average power needs.
- Ideal for standard equipment and without start-stop technology.
- VARTA Dynamic SLI offers extra starting power and provides consistently high performance for longer periods of time.
- Thanks to the highest European engineering standards you´ll get the best of German engineering quality.
- The Dynamic SLI battery range benefits also from a 4 year guarantee!
- Engineered to the highest German standards
- Patented PowerFrame® grid for reliable starting power, fast recharge and corrosion resistance.
- in.Like-for-likein. replacement of OE batteries (Original Equipment)
- For all cars with standard equipment
- Recyclable and produced in an energy-saving way
Important compatibility info
| Other Part Number | 572409068 |
| Hold-down Type | B13 |
| Length | 278 mm |
| Height | 175 mm |
| Width | 175 mm |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 72 Ah |
| Cold-test Current, EN | 680 A |
| Terminal Type | 1 |
| Function | Starter Battery |
| Battery Type Code | 100 |
| Extra Description | BLUE dynamic |
| Type | Starter Battery |
| Title | VARTA SMF Conventional Battery 12V - 72Ah - 680CCA |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 680 A |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Key Words | 680A; 72Ah; 4Yr Warranty; 278x175x175 |
| Replaced by | 572409068K262 |
| Packaging note | Please note that Varta are currently updating their branding. The specifications are identical but you may receive a battery that looks slightly different to the image shown. |
| Warranty | 4 year warranty |
Additional Information
Technical Information
“Like-for-like” replacement of batteries sold to the OE channel
Technical Information
Engineered to the highest German standards
Technical Information
Patented PowerFrame® grid for reliable starting power, fast recharge and corrosion resistance.
Technical Information
Meets all original criteria of the car manufacturer
- Long Life - Specifically designed with Calcium/Calcium technology to extend the life of the battery
- Diesel Approved - The standard range is approved for all diesel vehicles
- Heavy Duty Performance - Ensures a high standard of performance from the battery to meet the user's requirements


