Battery
Categories
Important compatibility info
| Height | 220 mm |
| Hold-down Type | B01 |
| Terminal Type | 1 |
| Warranty | 4 Year Warranty |
| Other Part Number | 069 |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 550 A |
| Voltage | 12V |
| Ampere-Hours | 68Ah |
| Type | Lead Acid Battery |
| Terminal Layout | 1 |
| Width | 175 mm |
| Length | 266 mm |
| Battery Type Code | 069 |
Important compatibility info
| Voltage | 12 V |
| Replaced by | EB802 |
| Hold-down Type | B13 |
| Type | Starter Battery |
| Extra Description | EXCELL ** |
| Function | Starter Battery |
| Length | 315 mm |
| Height | 190 mm |
| Width | 175 mm |
| Battery Type Code | 115 |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 640 A |
| Terminal Type | EN |
| Cold-test Current, EN | 640 A |
| Ampere-Hours | 80 Ah |
| Key Words | 640A; 80Ah; 4Yr Warranty; 315x175x190 |
| Title | Exide Conventional Battery - 12 V - 80Ah - 640CCA |
| Warranty | 4 year warranty |
Additional Information
Technical Information
• All-round battery for standard use and reliable performanc e • Complete range covering almost 100% of the car parc • 15% extra starting power
- The REFERENCE Battery- 15% extra starting power
- Original Equipment experience inside
- 3DX Grid Technology
- All-round battery for standard use
- Ideal for cars with standard equipment
- Exide Excell is a proven all-round battery for most modern vehicles, standard equipment and everyday driving. Like every Exide battery, Excell features robust 3DX grid technology for better electrical performance and longer lifespan.
Important compatibility info
| Hold-down Type | B00 |
| Voltage | 12 V |
| Cold-test Current, EN | 230 A |
| Ampere-Hours | 15 Ah |
| Height | 161 mm |
| Extra Description | Maintenance Free |
| Type | Starter Battery |
| Terminal Type | 1 |
| Length | 150 mm |
| Width | 87 mm |
| Function | Starter Battery |
| Battery Type Code | YTX16-BS-1 Compatible |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 230 A |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Post Positions | 1 |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
| Ampere-Hours | 75 A |
| Terminal Type | Standard |
| Extra Description | Numax LV |
| Type | Wet |
| Length | 266 mm |
| Height | 225 mm |
| Width | 175 mm |
| Voltage | 12 V |
| NCC Class | C |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Warranty | 2 year warranty |
Important compatibility info
| Ampere-Hours | 62 A |
| Terminal Type | Standard |
| Height | 190 mm |
| Width | 175 mm |
| Voltage | 12 V |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 510 A |
| Type | Wet |
| Battery Type Code | 027 |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Length | 241 mm |
| Weight | 17000 |
| Warranty | 2 year warranty |
Important compatibility info
| Length | 150 mm |
| Height | 110 mm |
| Width | 87 mm |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 11 Ah |
| Post Positions | 1 |
| Cold-test Current, EN | 230 A |
| Hold-down Type | B00 |
| Battery | AGM Battery |
| Terminal Type | Y11 |
| Type | Starter Battery |
| Function | Starter Battery |
| Extra Description | POWERSPORTS AGM |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 230 A |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Battery Type Code | YTZ14S Compatible |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
| Features | Start-Stop Suitable |
| Voltage | 12V |
| Ampere-Hours | 65Ah |
| Hold-down Type | B01 |
| Terminal Type | 1 |
| Type | Flooded Battery |
| Length | 230 mm |
| Height | 200 mm |
| Width | 172 mm |
| Other Part Number | 005 |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 620 A |
| Terminal Layout | 0 |
| Battery Type Code | 005 |
| Warranty | 3 Year Warranty |
Important compatibility info
| Terminal Type | 1 |
| Length | 266 mm |
| Height | 225 mm |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 420 A |
| Width | 175 mm |
| Voltage | 12V |
| Ampere-Hours | 75Ah |
| Hold-down Type | B01 |
| Terminal Layout | 1 |
| Warranty | 2 Year Warranty |
| Features | Maintenance Free |
| Type | Leisure Battery |
Important compatibility info
| Post Positions | 1 |
| Hold-down Type | B05 |
| Suitable for (starter battery) | with central degassing |
| Function | Starter Battery |
| Type | Starter Battery |
| Width | 174 mm |
| Voltage | 12 V |
| Filled Weight | 17.5 kg |
| Battery | with handles, with load status display |
| Cold-test Current, EN | 600 A |
| Length | 269 mm |
| Other Part Number | 57024 |
| Extra Description | YBX3000 SMF Batteries |
| Battery Type Code | 069 |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 630 A |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Ampere-Hours | 72 Ah |
| Port / Connector type | T1 |
| Height | 225 mm |
| Key Words | 630A; 72Ah; 3Yr Warranty; 269x174x225 |
| Warranty | 3 year warranty |
Important compatibility info
| Type | AGM |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Terminal Type | Female Thread |
| Ampere-Hours | 42Ah |
| Width | 166 mm |
| Other Part Number | Global ES40-12 |
| Capacity | 42 Ah |
| Voltage | 12 V |
| Length | 197 mm |
| Height | 174 mm |
| Warranty | 1 year warranty |


