Battery
Categories
Important compatibility info
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Width | 70 mm |
| Hold-down Type | B00 |
| Type | Starter Battery |
| Voltage | 12 V |
| Battery | Li-Ion Battery, LFP Battery (LiFePO4), with load status display |
| Battery Type Code | GT12B-4 Compatible Lithium |
| Terminal Type | M12 |
| Rated Power | 60 Wh |
| Function | Starter Battery |
| Extra Description | EXIDE Li-ion |
| Post Positions | 1 |
| Height | 130 mm |
| Length | 150 mm |
| Cold-test Current, EN | 260 A |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 260 A |
| Ampere-Hours | 5 Ah |
| Warranty | 1 year warranty |
Additional Information
Technical Information
• Up to 80% lighter than lead-acid batteries, enabling faste r acceleration and better performance • Long shelf-life and perfect for seasonal use • Exide Li-Ion batteries can fulfill more than 2000 cycles – for a long battery life • Ready to use & maintenance-free
Important compatibility info
| Width | 90 mm |
| Battery Type Code | YTZ14S Compatible Lithium |
| Height | 95 mm |
| Hold-down Type | B00 |
| Extra Description | EXIDE Li-ion |
| Ampere-Hours | 5 Ah |
| Type | Starter Battery |
| Function | Starter Battery |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 290 A |
| Cold-test Current, EN | 290 A |
| Voltage | 12 V |
| Post Positions | 1 |
| Battery | Li-Ion Battery, LFP Battery (LiFePO4), with load status display |
| Length | 150 mm |
| Terminal Type | M12 |
| Warranty | 1 year warranty |
Additional Information
Technical Information
• Up to 80% lighter than lead-acid batteries, enabling faste r acceleration and better performance • Long shelf-life and perfect for seasonal use • Exide Li-Ion batteries can fulfill more than 2000 cycles – for a long battery life • Ready to use & maintenance-free
Important compatibility info
| Hold-down Type | B13 |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 850 A |
| Type | Deep Cycle Battery / Starter Battery |
| Function | Deep Cycle Battery / Starter Battery |
| Width | 175 mm |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 95 Ah |
| Cold-test Current, EN | 850 A |
| Battery | EFB Battery |
| Terminal Type | 1 |
| Extra Description | Professional Dual Purpose EFB |
| Height | 190 mm |
| Length | 353 mm |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Warranty | 2 year warranty |
| Packaging note | Please note that Varta are currently updating their branding. The specifications are identical but you may receive a battery that looks slightly different to the image shown. |
| Title | Varta LED95 Battery - 95Ah - 850CCA |
Additional Information
Technical Information
Designed for motorhomes, caravans and boats to run electrical equipment with moderate energy requirements
Technical Information
Minimal self-discharge makes it ideal for seasonal use
Technical Information
Ideal for dual power applications (can be used for both starting and overall energy supply)
- VARTA Professional Dual Purpose Leisure Battery range provide caravans, motorhomes, boats, sailing yachts and motor yachts with energy in a safe and reliable manner: as lighting batteries to supply the electrical system, as power transmission batteries fo
Important compatibility info
| Terminal Type | Standard |
| Ampere-Hours | 95 A |
| Weight | 25000 |
| Type | Wet |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 720 A |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Battery Type Code | 019 |
| Voltage | 12 V |
| Width | 175 mm |
| Height | 190 mm |
| Length | 354 mm |
| Key Words | 720A; 95Ah; 2Yr Warranty; 354x175x190 |
| Warranty | 2 year warranty |
Important compatibility info
| Function | Starter Battery |
| Battery Type Code | 068 EFB |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 670 A |
| Type | Starter Battery |
| Ampere-Hours | 68 Ah |
| Warranty | 3 year warranty |
Additional Information
Technical Information
Fusion EFB
