Battery
Categories
Important compatibility info
| Extra Description | Sonnenschein GF |
| Type | Gel |
| Other Part Number | A512C/28 |
| Ampere-Hours | 28 A |
| Voltage | 12 V |
| Length | 197 mm |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Terminal Type | Bolt Through |
| Width | 132 mm |
| Height | 180 mm |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
| Height | 149 mm |
| Type | AGM |
| Terminal Type | Bike Box Terminal |
| Other Part Number | Harley Davidson 65948-00 |
| Length | 147 mm |
| Ampere-Hours | 12 A |
| Width | 84 mm |
| Voltage | 12 V |
| Extra Description | Westco Platinum |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 220 A |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Battery Type Code | YTX14-BS Compatible |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
| Terminal Type | Female Thread |
| Extra Description | Yuasa Y |
| Type | AGM |
| Height without pole | 205 mm |
| Voltage | 12 V |
| Length | 229 mm |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Capacity | 55 Ah |
| Width | 138 mm |
| Height | 211 mm |
| Ampere-Hours | 50Ah |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
| Marine Cranking Amperage (MCA) | 900 A |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Filled Weight | 26 kg |
| Post Positions | 1 |
| Voltage | 12 V |
| Type | Starter Battery |
| Width | 173 mm |
| Height | 240 mm |
| NCC Class | B |
| Cold-test Current, EN | 750 A |
| Length | 330 mm |
| Hold-down Type | B00 |
| Extra Description | Leisure Batteries |
| Function | Starter Battery |
| Ampere-Hours | 100 Ah |
| Port / Connector type | TM |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 750 A |
| Warranty | 4 year warranty |
Important compatibility info
| Length | 210 mm |
| Ampere-Hours | 38 A |
| Height | 175 mm |
| Terminal Type | Standard |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Extra Description | Sonnenschein GF |
| Type | Gel |
| Voltage | 12 V |
| Width | 175 mm |
| Warranty | 1 year warranty |
