Battery
Categories
Important compatibility info
| Weight | 6100 |
| Width | 79 mm |
| Length | 183 mm |
| Height | 171 mm |
| Battery Capacity 10h (Ah) | 19 Ah |
| Battery Type Code | 51913 |
| Terminal Type | Bolt Through |
| Voltage | 12 V |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 310 A |
| Type | Gel |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 14 Ah |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 210 A |
| Extra Description | POWERSPORTS AGM |
| Function | Starter Battery |
| Width | 87 mm |
| Cold-test Current, EN | 210 A |
| Terminal Type | Y4 |
| Type | Starter Battery |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Length | 150 mm |
| Height | 161 mm |
| Post Positions | 1 |
| Hold-down Type | B00 |
| Replaced by | 514902021K544 |
| Warranty | 1 year warranty |
Additional Information
Technical Information
Designed for mounting at angles of up to 25 degrees, offering flexible installation options without compromising performance or safety.
Important compatibility info
| Length | 181 mm |
| Title | Golf & Mobility Battery - 22Ah |
| Height | 167 mm |
| Width | 76 mm |
| Weight | 6400 |
| Capacity | 22 Ah |
| Terminal Type | Female Thread |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Type | AGM |
| Extra Description | Yuasa REC |
| Voltage | 12 V |
| Warranty | 1 year warranty |
Additional Information
- Commonly used in alarm systems, golf trolleys, wheelchairs, emergency lighting etc.
- High cyclic performance VRLA battery
- Double cycle life vs standard VRLA battery
- Absorbed Glass Mat construction with no free acid
- Excel
- Visit the GS Battery Finder Website For Technical Specifications and Fitting Information http://batterylookupgb.gs-battery.com/
Important compatibility info
| Type | Lead Acid Battery |
| Warranty | 4 Year Warranty |
| Terminal Layout | 1 |
| Length | 234 mm |
| Height | 220 mm |
| Terminal Type | 3 |
| Width | 128 mm |
| Other Part Number | 155 |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 330 A |
| Battery Type Code | 155 |
| Hold-down Type | B00 |
| Voltage | 12V |
| Ampere-Hours | 45Ah |
Important compatibility info
| Port / Connector type | T1 |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Cold-test Current, EN | 400 A |
| Ampere-Hours | 50 Ah |
| Filled Weight | 12.9 kg |
| Length | 202 mm |
| Voltage | 12 V |
| Battery Type Code | 004L |
| Battery | with handles, with load status display |
| Hold-down Type | B01 |
| Extra Description | YBX3000 SMF Batteries |
| Width | 173 mm |
| Height | 225 mm |
| Function | Starter Battery |
| Type | Starter Battery |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 400 A |
| Key Words | 400A; 50Ah; 3Yr Warranty; 202x173x225 |
| Suitable for (starter battery) | with central degassing |
| Warranty | 3 year warranty |


