Battery
Categories
Important compatibility info
| Ampere-Hours | 56 Ah |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Function | Starter Battery |
| Type | Starter Battery |
| Battery Type Code | 078 |
| Extra Description | Lucas Premium |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 510 A |
| Key Words | 510A; 56Ah; 4Yr Warranty; 243x175x190 |
| Warranty | 4 year warranty |
Additional Information
Technical Information
Premium
Important compatibility info
| Type | Starter Battery |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 400 A |
| Voltage | 12 V |
| Suitable for (starter battery) | with central degassing |
| Width | 129 mm |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Other Part Number | 54524;46B24R |
| Length | 238 mm |
| Function | Starter Battery |
| Filled Weight | 12.4 kg |
| Height | 225 mm |
| Hold-down Type | B00 |
| Ampere-Hours | 45 Ah |
| Battery | with handles, with load status display |
| Battery Type Code | 049 |
| Post Positions | 1 |
| Port / Connector type | T1/T3 |
| Extra Description | YBX3000 SMF Batteries |
| Cold-test Current, EN | 400 A |
| Key Words | 400A; 45Ah; 3Yr Warranty; 238x129x225 |
| Warranty | 3 year warranty |
Important compatibility info
| Height | 175 mm |
| Length | 242 mm |
| Width | 175 mm |
| Cold-test Current, EN | 600 A |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 61 Ah |
| Function | Starter Battery |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Extra Description | S5 |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 600 A |
| Type | Starter Battery |
| Battery Type Code | 075 |
| Key Words | 600A; 61Ah; 5Yr Warranty; 242x175x175 |
| Hold-down Type | B00 |
| Warranty | 5 year warranty |
| Terminal Type | 1 |
Important compatibility info
| Width | 87 mm |
| Voltage | 12 V |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 200 A |
| Length | 151 mm |
| Terminal Type | Bike Box Terminal |
| Terminal Layout | Unibull Pos and Neg Left and Right |
| Height | 130 mm |
| Battery Capacity 10h (Ah) | 14 Ah |
| Type | AGM |
| Warranty | 2 year warranty |
Important compatibility info
| Type | Starter Battery |
| Terminal Type | Standard |
| Battery Capacity 100h (Ah) | 91 Ah |
| Width | 175 mm |
| Length | 305 mm |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 630 A |
| Height | 225 mm |
| Ampere-Hours | 82 Ah |
| Battery | Wet |
| Voltage | 12 |
| Weight | 22000 g |
| Battery Type Code | 249 |
| Key Words | 630A; 82Ah; 4Yr Warranty; 305x175x225 |
| Warranty | 4 year warranty |


