Battery
Categories
Important compatibility info
| Height | 161 mm |
| Battery Capacity 10h (Ah) | 14 Ah |
| Width | 87 mm |
| Battery Type Code | YTX16-BS Compatible |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Terminal Type | Bike Box Terminal |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 210 A |
| Weight | 5500 |
| Voltage | 12 V |
| Length | 150 mm |
| Warranty | 1 year warranty |
| Type | AGM |
Important compatibility info
| Ampere-Hours | 75 Ah |
| Post Positions | 1 |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Extra Description | Platinum |
| Function | Starter Battery |
| Type | Starter Battery |
| Terminal Type | T1 |
| Hold-down Type | B07 |
| Length | 258 mm |
| Height | 222 mm |
| Voltage | 12 V |
| NCC Class | C |
| Title | Leisure Battery 12V - 75Ah |
| Width | 172 mm |
| Warranty | 2 year warranty |
Additional Information
- Maintenance Accessible - Ability to top up each cell with battery acid electrolyte
- Up to 70 Cycles - Tested by the NCC to provide 70 complete cycles
- NCC rated Class C - Verified by the NCC the Platinum flooded range provides consumer confidence
Important compatibility info
| Extra Description | POWERSPORTS Freshpack |
| Battery Type Code | Y50-N18L-A |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 260 A |
| Other Part Number | Y50N-18L-A |
| Function | Starter Battery |
| Type | Starter Battery |
| Terminal Type | Y7 |
| Cold-test Current, EN | 260 A |
| Ampere-Hours | 20 Ah |
| Length | 207 mm |
| Height | 164 mm |
| Width | 92 mm |
| Voltage | 12 V |
| Replaced by | 520012026K544 |
| Hold-down Type | B00 |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
| Function | Starter Battery |
| Hold-down Type | B00 |
| Post Positions | 1 |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 207 A |
| Extra Description | YuMicron |
| Length | 160 mm |
| Height | 161 mm |
| Width | 90 mm |
| Type | Starter Battery |
| Terminal Type | 4 |
| Cold-test Current, EN | 207 A |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 17 Ah |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
| Length | 187 mm |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 28 A |
| Battery Type Code | 53030 |
| Height | 170 mm |
| Width | 130 mm |
| Terminal Type | Bolt Through |
| Type | Wet |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 280 A |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Warranty | 1 year warranty |

