Battery
Categories
Important compatibility info
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Battery Capacity 100h (Ah) | 39 Ah |
| Battery Capacity 5h (Ah) | 29 Ah |
| Type | AGM |
| Terminal Type | Female Thread |
| Height without pole | 155 mm |
| Width | 131 mm |
| Height | 167 mm |
| Length | 196 mm |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 35 A |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
| Weight | 5000 |
| Length | 150 mm |
| Height | 145 mm |
| Width | 88 mm |
| Voltage | 12 V |
| Terminal Type | Bolt Through |
| Type | AGM |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 220 A |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Battery Type Code | YTX14-BS Compatible |
| Battery Capacity 10h (Ah) | 12 Ah |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
| Width | 175 mm |
| Ampere-Hours | 70 A |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Height | 190 mm |
| Terminal Type | Standard |
| Battery Type Code | 278 x 175 x 190 AGM |
| Length | 278 mm |
| Voltage | 12 V |
| Type | AGM |
| Warranty | 4 year warranty |
Important compatibility info
| Type | Starter Battery |
| Extra Description | EFB |
| Battery | EFB Battery |
| Height | 190 mm |
| Length | 353 mm |
| Cold-test Current, EN | 900 A |
| Ampere-Hours | 100 Ah |
| Voltage | 12 V |
| Terminal Type | 1 |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Battery Type Code | 019 EFB |
| Hold-down Type | B13 |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 900 A |
| Function | Starter Battery |
| Width | 175 mm |
| Key Words | 900A; 100Ah; 3Yr Warranty; 353x175x190 |
| Title | Washing Up Bowl Silver 39X31.5X15cm |
| Warranty | 3 year warranty |
Additional Information
Technical Information
• High dynamic charge acceptance over battery’s lifespan • Extra energy for vehicles with and without Start-Stop syst ems (3 times more than conventional batteries) • EFB has 3 times higher cycle life than standard convention al batteries • Optimised regenerative braking functionality in vehicles w ith Start-Stop systems – ensuring maximum fuel savings and l ess CO2 emissions
- Silver washing up bowl
- 39x31.5x15cm
Important compatibility info
| Battery | with handles, with load status display |
| Voltage | 12 V |
| Suitable for (starter battery) | with central degassing |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Type | Starter Battery |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 730 A |
| Hold-down Type | B03 |
| Port / Connector type | T1 |
| Ampere-Hours | 75 Ah |
| NCC Class | B |
| Marine Cranking Amperage (MCA) | 900 A |
| Extra Description | Leisure Batteries |
| Filled Weight | 19.3 kg |
| Width | 175 mm |
| Height | 190 mm |
| Length | 278 mm |
| Function | Starter Battery |
| Warranty | 4 year warranty |
Important compatibility info
| Height | 190 mm |
| Length | 278 mm |
| Hold-down Type | B03 |
| Suitable for (starter battery) | with central degassing |
| Width | 175 mm |
| Battery | with handles, with load status display |
| Filled Weight | 19.3 kg |
| Type | Starter Battery |
| Cold-test Current, EN | 700 A |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 700 A |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 75 Ah |
| Extra Description | YBX7000 EFB Start Stop Plus Batteries |
| Port / Connector type | T1 |
| Function | Starter Battery |
| Battery Type Code | 096 EFB |
| Key Words | 700A; 75Ah; 4Yr Warranty; 278x175x190 |
| Warranty | 4 year warranty |
Important compatibility info
| Type | Wet |
| Height | 175 mm |
| Width | 175 mm |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 85 A |
| Terminal Type | Standard |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Length | 353 mm |
| Warranty | 4 year warranty |
Important compatibility info
| Battery | AGM Battery |
| Extra Description | EXIDE START AGM |
| Cold-test Current, EN | 800 A |
| Battery Type Code | 069 AGM |
| Terminal Type | SAE M |
| Type | Starter Battery |
| Function | Starter Battery |
| Hold-down Type | B07 |
| Terminal Layout | Terminals Across Centre |
| Voltage | 12 V |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 800 A |
| Other Part Number | 072 |
| Width | 173 mm |
| Height | 206 mm |
| Length | 260 mm |
| Ampere-Hours | 50 Ah |
| Post Positions | 7 |
| Key Words | 800A; 50Ah; 2Yr Warranty; 260x173x206 |
| Title | Exide AGM Battery - 12 V - 50Ah - 800CCA |
| Warranty | 2 year warranty |
Additional Information
Technical Information
• Absolutely maintenance-free and suitable for long resting periods • No location constraints (safe for cabin mount), safe and c lean (spark-proof and spill-proof) • Suitable for side mount, high vibration & tilt resista nt • Faster recharge with AGM technology
- . EXIDE Start AGM is certified by DNV-GL for your safety on board.
- Start AGM battery range, with MCA* performance from 900-1100, is the ideal choice to cover all engine-start needs, from small outboards to big stern drives.
- The Start AGM design provides good performance and service life.
- The batteries are usually charged after starting the engine, as the alternator quickly returns consumed power.
- EXIDE's Start AGM battery range is designed to supply high power for engine start when installed alone in boats with basic equipment. It can also be installed in engine-dedicated battery banks for sophisticated yachts.
- Exide’s START AGM battery range is designed to supply high power for engine start when installed alone in boats with basic equipment. It can also be installed in engine-dedicated battery banks for sophisticated yachts. The batteries are usually charged af
Important compatibility info
| Title | TROJAN T105PLUS-LPT Battery 6V 225AH |
Additional Information
- 99% recyclable
- 5-15% self-discharge per month
- Built-in maximum level indicator for precise watering resulting in better performance and longer life
- SureVentTM Flip-top vent cap system, making battery watering safer, faster and easier
- Heat and chemical resistant
- Manufactured polypropylene case
- Embedded terminals for higher durability
- Maxguard® Advanced Design Separator and Alpha Plus® paste formulation for long life, industry-leading performance and lower overall maintenance costs.
Important compatibility info
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 850 A |
| Battery Type Code | 019 |
| Type | Starter Battery |
| Suitable for (starter battery) | with central degassing |
| Length | 353 mm |
| Height | 190 mm |
| Width | 175 mm |
| Voltage | 12 V |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Port / Connector type | T1 |
| Extra Description | YBX3000 SMF Batteries |
| Hold-down Type | B03 |
| Function | Starter Battery |
| Ampere-Hours | 95 Ah |
| Cold-test Current, EN | 850 A |
| Battery | with handles, with load status display |
| Filled Weight | 24 kg |
| Terminal Type | T1 |
| Key Words | 850A; 95Ah; 3Yr Warranty; 353x175x190 |
| Warranty | 3 year warranty |


