Battery
Categories
Important compatibility info
Important compatibility info
Important compatibility info
Important compatibility info
Important compatibility info
| PHCA (5 sec) | 1500 A |
| Marine Cranking Amperage (MCA) | 1050 A |
| Battery Capacity 10h (Ah) | 62 Ah |
| Battery Type Code | 34-PC1500 (ODX-AGM34) |
| Height | 201 mm |
| Length | 277 mm |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Type | AGM |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 68 A |
| Weight | 22500 |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 850 A |
| Terminal Type | Standard |
| Height without pole | 185 mm |
| Width | 173 mm |
| Warranty | 2 year warranty |
