Battery
Categories
Important compatibility info
| Capacity | 33 Ah |
| Terminal Type | Bolt Through |
| Voltage | 12 V |
| Width | 131 mm |
| Type | AGM |
| Battery Type Code | 36 Hole |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Height | 170 mm |
| Length | 196 mm |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
| Title | TROJAN T105PLUS-LPT Battery 6V 225AH |
Additional Information
- 99% recyclable
- 5-15% self-discharge per month
- Built-in maximum level indicator for precise watering resulting in better performance and longer life
- SureVentTM Flip-top vent cap system, making battery watering safer, faster and easier
- Heat and chemical resistant
- Manufactured polypropylene case
- Embedded terminals for higher durability
- Maxguard® Advanced Design Separator and Alpha Plus® paste formulation for long life, industry-leading performance and lower overall maintenance costs.
Important compatibility info
| Voltage | 12 V |
| Extra Description | POWERSPORTS Freshpack |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 55 A |
| Replaced by | 506011006K544 |
| Length | 136 mm |
| Terminal Type | Y6 |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Other Part Number | 6K3PS |
| Battery Type Code | 12N5.5-3B |
| Cold-test Current, EN | 55 A |
| Ampere-Hours | 5 Ah |
| Type | Starter Battery |
| Function | Starter Battery |
| Width | 61 mm |
| Height | 131 mm |
| Hold-down Type | B00 |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 55 A |
| Type | Starter Battery |
| Hold-down Type | B00 |
| Voltage | 12 V |
| Cold-test Current, EN | 58 A |
| Post Positions | Y6 |
| Ampere-Hours | 5.5 Ah |
| Width | 90 mm |
| Height | 114 mm |
| Length | 103 mm |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Extra Description | POWERSPORTS Freshpack |
| Battery Type Code | 12N5.5A-3B |
| Function | Starter Battery |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
| Voltage | 12 V |
| Type | Starter Battery |
| Length | 136 mm |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 74 A |
| Terminal Type | Y6 |
| Battery Type Code | 12N7-4A |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Cold-test Current, EN | 74 A |
| Height | 133 mm |
| Width | 75 mm |
| Function | Starter Battery |
| Extra Description | POWERSPORTS Freshpack |
| Ampere-Hours | 7 Ah |
| Replaced by | 507013007K544 |
| Post Positions | 1 |
| Hold-down Type | B00 |
| Warranty | 1 year warranty |

