Battery
Categories
Important compatibility info
| Suitable for (starter battery) | with central degassing |
| Warranty | 4 year warranty |
| Length | 207 mm |
| Height | 190 mm |
| Width | 175 mm |
| Voltage | 12 V |
| Port / Connector type | T1 |
| Ampere-Hours | 50 Ah |
| Cold-test Current, EN | 520 A |
| Battery | with handles, AGM Battery |
| Filled Weight | 15.9 kg |
| Type | Starter Battery |
| Function | Starter Battery |
| Extra Description | YBX9000 AGM Start Stop Plus Batteries |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 520 A |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Hold-down Type | B03 |
| Battery Type Code | 012 AGM |
| Key Words | 520A; 50Ah; 4Yr Warranty; 207x175x190 |
Important compatibility info
| Battery Type Code | 019 AGM |
| Suitable for (starter battery) | with central degassing |
| Voltage | 12 V |
| Cold-test Current, EN | 850 A |
| Other Part Number | 595901085 |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 850 A |
| Function | Starter Battery |
| Extra Description | YBX9000 AGM Start Stop Plus Batteries |
| Hold-down Type | B03 |
| Type | Starter Battery |
| Terminal Type | T1 |
| Filled Weight | 25.6 kg |
| Battery | with handles, AGM Battery |
| Port / Connector type | T1 |
| Ampere-Hours | 95 Ah |
| Length | 353 mm |
| Height | 190 mm |
| Width | 175 mm |
| Key Words | 850A; 95Ah; 4Yr Warranty; 353x175x190 |
| Warranty | 4 year warranty |
Important compatibility info
| Type | Starter Battery |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 950 A |
| Suitable for (starter battery) | with central degassing |
| Battery Type Code | 020 AGM |
| Hold-down Type | B03 |
| Extra Description | YBX9000 AGM Start Stop Plus Batteries |
| Function | Starter Battery |
| Ampere-Hours | 105 Ah |
| Cold-test Current, EN | 950 A |
| Battery | with handles, AGM Battery |
| Filled Weight | 29.6 kg |
| Other Part Number | 61042 |
| Length | 393 mm |
| Height | 190 mm |
| Width | 175 mm |
| Voltage | 12 V |
| Port / Connector type | T1 |
| Key Words | 950A; 105Ah; 4Yr Warranty; 393x175x190 |
| Warranty | 4 year warranty |
Important compatibility info
| Hold-down Type | B03 |
| Cold-test Current, EN | 640 A |
| Width | 175 mm |
| Length | 242 mm |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 640 A |
| Height | 190 mm |
| Battery | with handles, AGM Battery |
| Extra Description | YBX9000 AGM Start Stop Plus Batteries |
| Other Part Number | 560901068 |
| Suitable for (starter battery) | with central degassing |
| Ampere-Hours | 60 Ah |
| Function | Starter Battery |
| Type | Starter Battery |
| Terminal Type | T1 |
| Port / Connector type | T1 |
| Voltage | 12 V |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Filled Weight | 17.7 kg |
| Battery Type Code | 027 AGM |
| Key Words | 640A; 60Ah; 4Yr Warranty; 242x175x190 |
| Warranty | 4 year warranty |
Important compatibility info
| Height | 175 mm |
| Width | 126 mm |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 32 Ah |
| Cold-test Current, EN | 400 A |
| Length | 166 mm |
| Type | Starter Battery |
| Battery Type Code | 53030 |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 385 A |
| Extra Description | High Performance Maintenance Free |
| Terminal Type | 5 |
| Function | Starter Battery |
| Hold-down Type | B00 |
| Warranty | 1 year warranty |
