Battery
Categories
Important compatibility info
| Height | 175 mm |
| Length | 242 mm |
| Width | 175 mm |
| Voltage | 12 |
| Ampere-Hours | 58 Ah |
| Battery | Wet |
| Terminal Type | Standard |
| Type | Starter Battery |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 530 A |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Battery Type Code | 065 |
| Battery Capacity 100h (Ah) | 64 Ah |
| Key Words | 530A; 58Ah; 4Yr Warranty; 242x175x175 |
| Warranty | 4 year warranty |
Important compatibility info
| Ampere-Hours | 66 Ah |
| Voltage | 12 |
| Width | 175 mm |
| Battery | Wet |
| Height | 190 mm |
| Type | Starter Battery |
| Terminal Type | Standard |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Battery Capacity 100h (Ah) | 73 Ah |
| Battery Type Code | 067 |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 550 A |
| Length | 278 mm |
| Warranty | 4 year warranty |
| Key Words | 550A; 66Ah; 4Yr Warranty; 278x175x190 |
Important compatibility info
| Length | 266 mm |
| Battery Capacity 100h (Ah) | 83 Ah |
| Battery Type Code | 068 |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Voltage | 12 |
| Width | 175 mm |
| Height | 220 mm |
| Ampere-Hours | 75 Ah |
| Battery | Wet |
| Terminal Type | Standard |
| Type | Starter Battery |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 630 A |
| Key Words | 630A; 75Ah; 4Yr Warranty; 266x175x220 |
| Warranty | 4 year warranty |
Important compatibility info
| Battery | Wet |
| Terminal Type | Standard |
| Type | Starter Battery |
| Length | 266 mm |
| Height | 220 mm |
| Other Part Number | Unipart GBA3031 / GBA4031 |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 660 A |
| Ampere-Hours | 75 Ah |
| Voltage | 12 |
| Battery Type Code | 069 |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Width | 175 mm |
| Key Words | 660A; 75Ah; 4Yr Warranty; 266x175x220 |
| Warranty | 4 year warranty |
Important compatibility info
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Length | 266 mm |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 660 A |
| Type | Starter Battery |
| Terminal Type | Standard |
| Battery Type Code | 072 |
| Voltage | 12 |
| Ampere-Hours | 75 Ah |
| Battery | Wet |
| Width | 175 mm |
| Height | 220 mm |
| Key Words | 660A; 75Ah; 4Yr Warranty; 266x175x220 |
| Warranty | 4 year warranty |



