Battery
Categories
Important compatibility info
| Voltage | 12 |
| Width | 175 mm |
| Battery | Wet |
| Terminal Type | Standard |
| Type | Starter Battery |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 930 A |
| Terminal Layout | Terminals Across Centre |
| Battery Type Code | C31-1000 |
| Battery Capacity 100h (Ah) | 133 Ah |
| Length | 330 mm |
| Height | 235 mm |
| Ampere-Hours | 120 Ah |
| Other Part Number | C31-900 |
| Key Words | 930A; 120Ah; 4Yr Warranty; 330x175x235 |
| Warranty | 4 year warranty |
Important compatibility info
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 200 A |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 15 A |
| Terminal Type | Standard |
| Width | 90 mm |
| Battery Type Code | 151 |
| Type | AGM |
| Height | 145 mm |
| Length | 150 mm |
| Warranty | 2 year warranty |
Important compatibility info
| Height | 93 mm |
| Length | 150 mm |
| Type | AGM |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 190 A |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 9 A |
| Terminal Type | Bike Box Terminal |
| Width | 88 mm |
| Warranty | 2 year warranty |
Important compatibility info
| Height | 110 mm |
| Terminal Type | Bike Box Terminal |
| Width | 88 mm |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 11.6 A |
| Length | 150 mm |
| Type | AGM |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 210 A |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Warranty | 2 year warranty |
Important compatibility info
| Length | 150 mm |
| Height | 110 mm |
| Width | 88 mm |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 11.8 A |
| Terminal Type | Bike Box Terminal |
| Type | AGM |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 230 A |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Warranty | 2 year warranty |

