Battery
Categories
Important compatibility info
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Length | 181 mm |
| Height | 167 mm |
| Width | 77 mm |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 22 A |
| Terminal Type | Female Thread |
| Warranty | 1 year warranty |
Important compatibility info
| Voltage | 12 V |
| Terminal Type | Bike Box Terminal |
| Type | AGM |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 190 A |
| Width | 86 mm |
| Length | 151 mm |
| Height | 131 mm |
| Ampere-Hours | 12 A |
| Battery Type Code | YTX12-BS Compatible |
| Warranty | 2 year warranty |
Important compatibility info
| Terminal Type | Bike Box Terminal |
| Other Part Number | YT4L-BS |
| Length | 113 mm |
| Battery Type Code | YTX4L-BS Compatible |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 85 A |
| Height | 87 mm |
| Type | AGM |
| Width | 69 mm |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 4 A |
| Warranty | 2 year warranty |
Important compatibility info
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 90 A |
| Type | AGM |
| Length | 113 mm |
| Width | 69 mm |
| Height | 106 mm |
| Voltage | 12 V |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Battery Type Code | YTX5A-BS Compatible |
| Ampere-Hours | 5 A |
| Terminal Type | Bike Box Terminal |
| Other Part Number | GTX5A-BS Compatible |
| Warranty | 2 year warranty |
Important compatibility info
| Width | 86 mm |
| Voltage | 12 V |
| Terminal Type | Bike Box Terminal |
| Battery Type Code | YTX7A-BS Compatible |
| Height | 94 mm |
| Ampere-Hours | 7 A |
| Type | AGM |
| Length | 150 mm |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 135 A |
| Warranty | 2 year warranty |
