Battery
Categories
Important compatibility info
| Terminal Type | Bike Box Terminal |
| Length | 113 mm |
| Height | 105 mm |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 90 A |
| Type | AGM |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Battery Type Code | YTZ7S Compatible |
| Ampere-Hours | 5 A |
| Voltage | 12 V |
| Width | 70 mm |
| Warranty | 2 year warranty |
Important compatibility info
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Type | AGM |
| Battery Capacity 100h (Ah) | 111 Ah |
| Width | 174 mm |
| Terminal Type | Female Thread |
| Ampere-Hours | 100 A |
| Voltage | 12 V |
| Height | 221 mm |
| Length | 330 mm |
| Warranty | 4 year warranty |
Important compatibility info
| Length | 260 mm |
| Ampere-Hours | 70 A |
| Voltage | 12 V |
| Width | 167 mm |
| Height | 216 mm |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Type | AGM |
| Terminal Type | Female Thread |
| Warranty | 4 year warranty |
Important compatibility info
| Voltage | 12 V |
| Length | 330 mm |
| Terminal Layout | Terminals Across Centre |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 810 A |
| Type | Wet |
| Terminal Type | Standard |
| Ampere-Hours | 110 A |
| Width | 175 mm |
| Height | 238 mm |
| Warranty | 4 year warranty |
Important compatibility info
| Ampere-Hours | 95 A |
| Type | Wet |
| Voltage | 12 V |
| Terminal Type | Dual Terminal |
| Marine Cranking Amperage (MCA) | 860 A |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 690 A |
| Battery Type Code | XV27MF |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Length | 302 mm |
| Other Part Number | 105Ah / Group 27 |
| Width | 172 mm |
| Height | 220 mm |
| Warranty | 4 year warranty |
