Battery
Categories
Important compatibility info
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Width | 70 mm |
| Hold-down Type | B00 |
| Type | Starter Battery |
| Voltage | 12 V |
| Battery | Li-Ion Battery, LFP Battery (LiFePO4), with load status display |
| Battery Type Code | GT12B-4 Compatible Lithium |
| Terminal Type | M12 |
| Rated Power | 60 Wh |
| Function | Starter Battery |
| Extra Description | EXIDE Li-ion |
| Post Positions | 1 |
| Height | 130 mm |
| Length | 150 mm |
| Cold-test Current, EN | 260 A |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 260 A |
| Ampere-Hours | 5 Ah |
| Warranty | 1 year warranty |
Additional Information
Technical Information
• Up to 80% lighter than lead-acid batteries, enabling faste r acceleration and better performance • Long shelf-life and perfect for seasonal use • Exide Li-Ion batteries can fulfill more than 2000 cycles – for a long battery life • Ready to use & maintenance-free
Important compatibility info
| Cold-test Current, EN | 240 A |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Battery Type Code | YTX14H-BS Compatible Lithium |
| Battery | Li-Ion Battery, LFP Battery (LiFePO4), with load status display |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 240 A |
| Length | 150 mm |
| Height | 95 mm |
| Width | 90 mm |
| Voltage | 12 V |
| Ampere-Hours | 4 Ah |
| Extra Description | EXIDE Li-ion |
| Function | Starter Battery |
| Type | Starter Battery |
| Hold-down Type | B00 |
| Post Positions | 1 |
| Warranty | 1 year warranty |
| Terminal Type | M12 |
Additional Information
Technical Information
• Up to 80% lighter than lead-acid batteries, enabling faste r acceleration and better performance • Long shelf-life and perfect for seasonal use • Exide Li-Ion batteries can fulfill more than 2000 cycles – for a long battery life • Ready to use & maintenance-free
Important compatibility info
| Width | 90 mm |
| Battery Type Code | YTZ14S Compatible Lithium |
| Height | 95 mm |
| Hold-down Type | B00 |
| Extra Description | EXIDE Li-ion |
| Ampere-Hours | 5 Ah |
| Type | Starter Battery |
| Function | Starter Battery |
| Terminal Layout | Positive Front Left |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 290 A |
| Cold-test Current, EN | 290 A |
| Voltage | 12 V |
| Post Positions | 1 |
| Battery | Li-Ion Battery, LFP Battery (LiFePO4), with load status display |
| Length | 150 mm |
| Terminal Type | M12 |
| Warranty | 1 year warranty |
Additional Information
Technical Information
• Up to 80% lighter than lead-acid batteries, enabling faste r acceleration and better performance • Long shelf-life and perfect for seasonal use • Exide Li-Ion batteries can fulfill more than 2000 cycles – for a long battery life • Ready to use & maintenance-free
Important compatibility info
| Height | 85 mm |
| Width | 70 mm |
| Hold-down Type | B00 |
| Battery Type Code | YTZ5S Compatible Lithium |
| Cold-test Current, EN | 120 A |
| Voltage | 12 V |
| Type | Starter Battery |
| Length | 115 mm |
| Extra Description | EXIDE Li-ion |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 120 A |
| Function | Starter Battery |
| Terminal Type | M12 |
| Battery | Li-Ion Battery, LFP Battery (LiFePO4), with load status display |
| Ampere-Hours | 2 Ah |
| Warranty | 1 year warranty |
Additional Information
Technical Information
• Up to 80% lighter than lead-acid batteries, enabling faste r acceleration and better performance • Long shelf-life and perfect for seasonal use • Exide Li-Ion batteries can fulfill more than 2000 cycles – for a long battery life • Ready to use & maintenance-free
Important compatibility info
| Width | 70 mm |
| Height | 85 mm |
| Battery Type Code | YTZ7S Compatible Lithium |
| Terminal Layout | Positive Front Right |
| Length | 115 mm |
| Hold-down Type | B00 |
| Voltage | 12 V |
| Cold Cranking Amperage (CCA) | 150 A |
| Extra Description | EXIDE Li-ion |
| Function | Starter Battery |
| Type | Starter Battery |
| Battery | Li-Ion Battery, LFP Battery (LiFePO4), with load status display |
| Cold-test Current, EN | 150 A |
| Ampere-Hours | 2 Ah |
| Terminal Type | M12 |
| Warranty | 1 year warranty |
Additional Information
Technical Information
• Up to 80% lighter than lead-acid batteries, enabling faste r acceleration and better performance • Long shelf-life and perfect for seasonal use • Exide Li-Ion batteries can fulfill more than 2000 cycles – for a long battery life • Ready to use & maintenance-free
