Electrical Connectors
Categories
Important compatibility info
| Material | Aluminium |
| Additional Information 2 | with contacts |
| Voltage | 24 V |
| Number of Poles | 2 -pin connector |
| Colour | Nato Olive |
| Quantity | 1 |
| Plug Type | Crimp Contact |
| Protection Type (IP Code) | IP54, IPX4, IPX7 |
| Type | Socket |
| Cross Section | 50 mm² |
| Function | Socket |
Additional Information
- 1x Hella Contact Sleeve (9MK748466-011)
Important compatibility info
| Material | Aluminium |
| Voltage | 24 V |
| Number of Poles | 2 -pin connector |
| Colour | Black |
| Surface | Rubberized |
| Quantity | 1 |
| Plug Type | Crimp Contact |
| Protection Type (IP Code) | IP54, IPX4, IPX7 |
| Type | Plug |
| Contact surface | Silver-plated |
| Cross Section | 35 mm² |
| Temperature range from | -40 °C |
| Temperature range to | +85 °C |
| Function | Plug |
Additional Information
- 1x Hella Contact Pin (9MK748465-021)
Important compatibility info
| Input Voltage | 24 V |
| Trailer Hitch | incl. additional cable harness for trailer lamp |
| Output Voltage | 12 V |
| Type | Voltage Transformer |
| Function | Voltage Transformer |
Additional Information
Installation Information
Vehicle applications, between traction vehicle and trailer, must be checked before permanent installation using 24V connector and 12V coupling; particularly with traction vehicles that are equipped with a light failure check.
Brief Information
*** HELLA Electronics OE competence for over 60 years.
Important compatibility info
| Title | GadJet MICRO USB CABLE |
Additional Information
- Strong; durable design
- Tangle-free cable design
- 1.2 Metre / 4 ft long cable
- Compatible with Micro to USB
- Powerful 2.1A Charging Output
- CE
- UKCA
- WEEE
Important compatibility info
| Title | GadJet CLASSIC EARPHONE |
Additional Information
- Compatible with most smartphones; tablets; laptops and mp3 players
- Standard 3.5mm audio jack
- 1m length cable for optimum convenience
- Hands-Free option to take calls on the go
- Listen to high quality; crystal clear music
- CE
- UKCA
- WEEE
Important compatibility info
| Title | GadJet AUX AUDIO CABLE |
Additional Information
- Compatible with most smartphones; laptops; tablets; and speakers
- Crystal clear audio transmission
- 1 metre length cable for ease of use
- Listen to your favourite music with great quality
- CE
- UKCA
- WEEE
Important compatibility info
| Title | GadJet G-Series Earphones + Type-C Adapter |
Additional Information
- Soft eartips ensure long-lasting comfort
- Convenient call + music control
- Good quality stereo sound with strong bass
- 3.5mm AUX earphones with Type-C adapter
- CE
- UKCA
- WEEE
Important compatibility info
| Title | GadJet G-Series 2m AUX Audio Cable |
Additional Information
- Universal Compatibility
- Crystal clear audio transmission
- Flat Tangle-Free Design
- 2m / 6.6ft Extra Long Cable
- 3.5 AUX Audio Cable
- CE
- UKCA
- WEEE
Important compatibility info
| Title | GadJet 2-in-1 CoreBeats Earphones (AUX + Lightning) |
Additional Information
- Perfect For Sport
- Comfortable Soft Eartips
- 1.1m / 3.6ft Long Cable
- Call + Music Control
- 3.5mm AUX Earphones + Lightning Adapter
- CE
- UKCA
- WEEE
Important compatibility info
| Title | GadJet 2 in1 3.5mm AUX converter and Lightning Splitter |
Additional Information
- Note: does not support phone calling; microphone; or volume control.
- Allows you to use your favorite headphones or earphones with your Lightning-equipped device.
- Durable and reliable construction for long-lasting use.
- Plug-and-play functionality; no additional software or equipment required.
- Compact and portable design for easy use.
- Enjoy high-quality audio transmission with crystal clear audio.
- Easily connect to any 3.5mm AUX input audio device while charging your iPhone / iPad.
- CE
- UKCA
- WEEE









