Electrical Connectors
Categories
Important compatibility info
| Number of Connectors / Ports | 4 |
| Type | Plug |
| Function | Plug |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| DIN / ISO | 7638-1 EBS |
| Additional Information 2 | with screw connection |
| Function | Plug |
| Type | Plug |
| Voltage | 24 V |
| Number of Connectors / Ports | 7 |
| Version | Aftermarket |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Function | Plug, coil |
| Number of Poles | 4 -pin connector |
| Weight | 0.042 kg |
| Type | Plug, coil |
| Connector Shape | angular |
| Housing Colour | Black |
Important compatibility info
| Additional Information | with squeeze connector |
| Additional Information 2 | with plug |
| Number of Connectors / Ports | 6 |
| Cable Length | 250 mm |
| Type | Plug |
| Cross Section | 0.75 mm² |
| Function | Plug |
| Extra Description | febi Plus |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Function | Oil Filter Wrench |
| Type | Oil Filter Wrench |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Cable Length | 100 mm |
| Number of circuits | 5 |
| Type | Cable Repair Set, interior blower relay |
| Function | Cable Repair Set, interior blower relay |
| Extra Description | febi Plus |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Additional Information | with squeeze connector |
| Additional Information 2 | with plug |
| Number of Connectors / Ports | 6 |
| Cable Length | 250 mm |
| Type | Plug |
| Cross Section | 0.75 mm² |
| Function | Plug |
| Extra Description | febi Plus |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Title | Universal Battery Strap - 30in. Insulated |
Additional Information
- Black
- Maximum load 105A
- Universal battery strap with a battery clamp one end and an 8mm ring terminal opposite end
Important compatibility info
| Additional Information | with squeeze connector |
| Additional Information 2 | with plug |
| Number of Connectors / Ports | 2 |
| Cable Length | 250 mm |
| Type | Plug |
| Cross Section | 1.5 mm² |
| Function | Plug |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Additional Information | with squeeze connector |
| Additional Information 2 | with plug |
| Number of Connectors / Ports | 2 |
| Cable Length | 250 mm |
| Type | Plug |
| Cross Section | 0.75 mm² |
| Function | Plug |
| Extra Description | febi Plus |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.









