Electrical Connectors
Categories
Important compatibility info
| Title | Wiring Connectors - Blue - Heat Shrink Butt - Pack of 10 |
Additional Information
Important compatibility info
| Title | Wiring Connectors - Yellow - Butt - Pack of 50 |
Additional Information
This pack contains 50 yellow Butt connectors. The connections can be crimped into place using a crimping tool (sold separately). Supplied in a clear plastic storage box.
Pearl has established a reputation over the years for delivering high quality products. With recent expansions into a more diverse product portfolio of automotive products, its established Wot Nots' brand is still thriving. Pearl boasts a product portfolio in excess of 4000 part numbers, with ranges covering anything from replacement parts to workshop consumables.
Important compatibility info
| Title | Universal Battery Lead - 12"" Red Insulated Ring |
Additional Information
Important compatibility info
| Title | Wiring Connectors - Red - Male 250 - Pack of 50 |
Additional Information
This pack of Pearl Red male Connectors come as a pack of 50, Quick and easy to use for a variety of electrical connection scenarios.
Pearl has established a reputation over the years for delivering high quality products. With recent expansions into a more diverse product portfolio of automotive products, its established Wot Nots' brand is still thriving. Pearl have managed to keep their diverse product range of over 4,000 parts to a high quality, while still having a depth in the range from electrical product, to steering and suspension parts.
Important compatibility info
| Additional Information | with squeeze connector |
| Additional Information 2 | with plug |
| Number of Connectors / Ports | 2 |
| Cable Length | 250 mm |
| Type | Plug |
| Cross Section | 0.75 mm² |
| Function | Plug |
| Extra Description | febi Plus |
| Port / Connector type | FEP |
| Version | 1.5 mm Sealed, Code IV |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Title | Wiring Connectors - Blue - Female 250 - Pack of 50 |
Additional Information
This pack of Pearl Pre-insulated Connectors come as a pack of 50, Blue Female crimp connectors. Quick and easy to use for a variety of electrical connection scenarios.
Pearl has established a reputation over the years for delivering high quality products. With recent expansions into a more diverse product portfolio of automotive products, its established Wot Nots' brand is still thriving. Pearl boasts a product portfolio in excess of 4000 part numbers, with ranges covering anything from replacement parts to workshop consumables.
Important compatibility info
| Additional Information | with squeeze connector |
| Additional Information 2 | with plug |
| Port / Connector type | Delphi |
| Number of Connectors / Ports | 2 |
| Version | 1.5 |
| Cable Length | 250 mm |
| Type | Plug |
| Cross Section | 0.75 mm² |
| Function | Plug |
| Extra Description | febi Plus |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Additional Information | with squeeze connector |
| Additional Information 2 | with plug |
| Port / Connector type | LEAR |
| Number of Connectors / Ports | 2 |
| Version | AFK / AFS |
| Cable Length | 250 mm |
| Type | Plug |
| Cross Section | 0.75 mm² |
| Function | Plug |
| Extra Description | febi Plus |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Additional Information | with squeeze connector |
| Additional Information 2 | with plug |
| Port / Connector type | AMP / FEP |
| Number of Connectors / Ports | 2 |
| Version | 1.5 mm Sealed, Code III |
| Cable Length | 250 mm |
| Type | Plug |
| Cross Section | 0.075 mm² |
| Function | Plug |
| Extra Description | febi Plus |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
Additional Information
Important compatibility info
| Function | Plug |
| Number of Connectors / Ports | 2 |
| Additional Information 2 | with plug |
| Cross Section | 0.75 mm² |
| Type | Plug |
| Cable Length | 250 mm |
| Additional Information | with squeeze connector |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Additional Information | with squeeze connector |
| Additional Information 2 | with plug |
| Number of Connectors / Ports | 2 |
| Cable Length | 250 mm |
| Type | Plug |
| Cross Section | 1.5 mm² |
| Function | Plug |
| Extra Description | febi Plus |
| Port / Connector type | FEP |
| Version | 4.8 |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Additional Information | with squeeze connector |
| Additional Information 2 | with plug |
| Port / Connector type | LEAR |
| Number of Connectors / Ports | 2 |
| Version | 2.8 mm Sealed, Code A |
| Cable Length | 250 mm |
| Type | Plug |
| Cross Section | 0.75 mm² |
| Function | Plug |
| Extra Description | febi Plus |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Title | Universal Battery Strap - 9"" Insulated Ring |
Additional Information
Important compatibility info
| Title | Wiring Connectors - Red - Female Bullet - Assorted - Pack of 50 |
Additional Information
This pack of Pearl Red Bullet female connectors come as a pack of 50, Quick and easy to use for a variety of electrical connection scenarios.
Pearl has established a reputation over the years for delivering high quality products. With recent expansions into a more diverse product portfolio of automotive products, its established Wot Nots' brand is still thriving. Pearl have managed to keep their diverse product range of over 4,000 parts to a high quality, while still having a depth in range.
Important compatibility info
| Number of Connectors / Ports | 2 |
| Type | Plug |
| Function | Plug |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.
Important compatibility info
| Title | Wiring Connectors - Blue - Male Bullet - Pack of 50 |
Additional Information
This pack of Pearl Pre-insulated Connectors come as a pack of 50, Blue male crimp connectors. Quick and easy to use for a variety of electrical connection scenarios.
Pearl has established a reputation over the years for delivering high quality products. With recent expansions into a more diverse product portfolio of automotive products, its established Wot Nots' brand is still thriving. Pearl boasts a product portfolio in excess of 4000 part numbers, with ranges covering anything from replacement parts to workshop consumables.
Important compatibility info
| Title | Wiring Connectors - Red - Male Bullet - Assorted - Pack of 50 |
Additional Information
This pack of Pearl Pre-insulated Red Bullet Connectors come as a pack of 50. Quick and easy to use for a variety of electrical connection scenarios.
Pearl has established a reputation over the years for delivering high quality products. With recent expansions into a more diverse product portfolio of automotive products, its established Wot Nots' brand is still thriving. Pearl boasts a product portfolio in excess of 4000 part numbers, with ranges covering anything from replacement parts to workshop consumables.
Important compatibility info
| Title | Wiring Connectors - Blue - Ring - 8mm - Pack of 50 |
Additional Information
This pack of Pearl Pre-insulated Blue Connectors come as a pack of 50. Quick and easy to use for a variety of electrical connection scenarios.
Pearl has established a reputation over the years for delivering high quality products. With recent expansions into a more diverse product portfolio of automotive products, its established Wot Nots' brand is still thriving. Pearl boasts a product portfolio in excess of 4000 part numbers, with ranges covering anything from replacement parts to workshop consumables.
Important compatibility info
| Number of Poles | 7 -pin connector |
| Connector / Clamp | with screw connection |
| Function | Trailer Plug |
| Type | Trailer Plug |
| Protection Type (IP Code) | 44 |
| DIN / ISO | 1724 |
| Voltage | 12 V |
Additional Information
General Information
These products are designed to be used as originally intended and not modified for purpose. Please ensure the products are installed by a competent individual. N.B. products are usually supplied without fitting instructions.



















